Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
LUČ RAZUMA ALI KLADIVO V ROKI? (1562 bralcev)
Ponedeljek, 30. 5. 2011
MihaV



 

Kemija je vse okoli nas, tako v naravni kot v umetni obliki. Po mnenju udeležencev okrogle mize z naslovom Kemija v družbi se morajo ljudje navaditi, da je v današnjem svetu tako kot naravna nujna tudi umetna kemija, ki se je ni treba bati. Okrogla miza je potekala v sklopu nacionalne konference na temo Kemija med percepcijo in realnostjo, ki so jo v okviru mednarodnega leta kemije organizirali Projekt Glas znanosti, Slovenska znanstvena fundacija, Slovenska komisija za Unesco in Gospodarska zbornica Slovenije, in na kateri so debatirali o vlogi znanstvenikov, industrije, medijev in izobraževanja

 

Problem, zaradi katerega je družba vedno bolj nezaupljiva do te znanosti, naj bi ležal v tistih, ta pokvarjenih ljudeh, ki jo zlorabljajo in s tem povzročajo posledice negativne percepcije. Poudarili so, da je za kemijsko industrijo nujno, da deluje v pozitivni smeri in je družbeno odgovorna, pri nadzoru le-te pa jim pomaga tudi zakonodaja, ki od slovenskih proizvajalcev že sama po sebi zahteva visoke standarde, podjetja pa se sama še dodatno omejujejo v smeri varovanja zdravja prebivalcev in okolja.

 

Izpostavljene so bile tudi televizijske reklame za razne kemijske produkte, ki na koncu niti ne delujejo in na kemijo mečejo slabo luč. Udeleženci so se strinjali, da se strokovnjaki proti temu sami ne morejo boriti, saj je marketinški lobi premočan.

 

Kemijsko povezanost so očitno čutili tudi poslanke in poslanci, saj so pretekli teden sprejeli resoluciji o Nacionalnem programu visokega šolstva 2011-2020 ter o Raziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2011-2020. Večina poslank in poslancev ocenjuje, da sta dokumenta ustrezna in da ju Slovenija potrebuje.

 

V Slovenski demokratski mladini so zato v ta namen pripravili analizo o resoluciji o Nacionalnem programu visokega šolstva. Resolucija je po njihovem mnenju z vidika vizije razvoja visokega šolstva napisana premalo konkretno ter vsebuje nekatere bistvene pomanjkljivosti. Menijo, da je obravnavano obdobje devetih let predolgo obdobje za visokošolsko področje, ki se mora spreminjati v skladu z družbo. Ker je aktualni visokošolski minister napovedal svoj odstop, se jim postavlja vprašanje smiselnosti sprejetja resolucije. Za Slovensko demokratsko mladino je med drugim tudi nesprejemljivo, da resolucija omogoča izvajanje doktorskega študija zgolj univerzam in ne tudi samostojnim visokošolskim zavodom pod istimi pogoji kot veljajo za univerze.

 

Kljub temu so po njihovem mnenju nekatere pozitivne strani, ki predvsem temeljijo na povezovanju visokošolskih institucij z gospodarstvom, kar bo mladim diplomantom omogočilo lažji prehod na trg delovne sile. Absorbcijske sposobnosti za delovno silo naj si bo v gospodarstvo ali negospodarstvo najbolje povzamejo številke, ki jih najdemo na zavodu za zaposlovanje: 1331 delovnih mest, iskalcev zaposlitve pa je trenutno 111.561, če prištejemo še tiste, ki so izbrisani iz evidenc pa lahko govorimo že o »španskem scenariu«. Luč na koncu tunela sicer je, vendar se bojimo, da to ni nasproti vozeči se vlak.

 

Na njega vagonih narašča število študentov, ki ne nameravajo študirati in si pridobiti višje strokovne izobrazbe, ampak v resnici študirajo na visokih strokovnih šolah oziroma na univerzah, v višje strokovne šole pa se vpisujejo zgolj zaradi pridobitve statusa študenta. Po ocenah nekaterih ravnateljev se število takšnih "študentov" celo povečuje.

 

Motiv za fiktivni vpis izven sistema višjega šolstva je najverjetneje v ugodnostih pri subvencioniranju prehrane (študentski boni), ugodnem zdravstvenem zavarovanju, subvencioniranih prevozih in bivanju v študentskih oz. dijaških domovih, predvsem pa v študentskem delu. Prehodnost rednega študija (skupaj s fiktivnimi študenti) znaša okoli 40 odstotkov. Zato je Ministrstvo za šolstvo in šport med drugimi na spletnem portalu e-demokracija objavilo predlog zakonske novele o višjem strokovnem izobraževanju, katere cilj je predvsem ustvariti pogoje za hitro prilagajanje višjega strokovnega izobraževanja potrebam gospodarstva. Novelo je ministrstvo dalo v javno razpravo, ki bo trajala do 24. junija. Sprašujemo se, ali pri vsem skupaj ne gre za novo obliko umerjenega izobraževanja oz. novega poloma šolskega sistema?

 

Obstoječi politični sistem doživlja krizo tudi v Španiji. Španski protestniki, ki že več dni demonstrirajo proti brezposelnosti in varčevalni politiki v državi dan po nedeljskih lokalnih volitvah, vztrajajo na ulicah. Večinoma mladi protestniki so sredi Madrida danes zavrnili priznanje v nedeljo izvoljenih županov in regionalnih poslancev.

"Ne, ne, vi nas ne predstavljate," so že v noči na ponedeljek vzklikali protestniki na osrednjem madridskem trgu Puerta del Sol, kjer si je več tisoč zbranih postavilo pravo šotorsko taborišče. Protestniki ves čas poudarjajo, da demonstrirajo proti vsem političnim strankam, na madridskem trgu pa nameravajo vztrajati še najmanj teden dni.

 

Protestniki so zasedli tudi osrednje trge v Barceloni, Valencii, Sevilli, Zaragozi, Granadi in drugih mestih. Demonstranti so se poimenovali gibanje M-15 po 15. maju, ko so se desettisoči prvič odpravili na ulice. Zahtevajo široke reforme, kot je omejitev mandatov politikov, odpravo njihovih finančnih privilegijev, končanje reševanja bank in zagotovitev dostopa do stanovanj.

 

Španija trenutno beleži najvišjo stopnjo brezposelnosti v Evropi. Ta presega 20 odstotkov, med mladimi do 25. leta pa jih je brez dela celo 44 odstotkov. V državi so zaradi gospodarske krize uvedli vrsto nepriljubljenih ukrepov, kot je dvig upokojitvene starosti in olajšanje odpuščanja delavcev. Za konec lahko metaforično predpostavimo, da ima kapitalizem železno pest, a v tem primeru si tisti, ki so bili prizadeti s strani prav te, v rokah zaslužijo držati vsaj kladivo.

 


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

 

Ta teden prihajata v Ljubljano prof. dr. Richard Bernard in dr. Pamela Washington z University of Central Oklahoma za podpis sodelovanja o izmenjavi študentov in učnega osebja. Gosta se želita srečati s študenti in jim predstaviti možnosti gostovanja na njihovi univerzi. Srečanje bo v sredo, 1. junija 2011, ob 10.30 uri v pred. 302 na FF. Študentje boste imeli enkratno priložnost, da se v živo seznanite z možnostmi študija v ZDA, zato prisrčno vabljeni.

 

 

Katedra za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede ob 20. obletnici začetkov samostojne zunanje politike in diplomacije vabi na javno predavanje red. prof. dr. Dimitrija Rupla z naslovom »Začetki diplomacije Republike Slovenije od Republiškega komiteja do članstva v Organizaciji združenih narodov«. Predavanje bo v torek, 31. maja, ob 17. uri v predavalnici 1 na Fakulteti za družbene vede.

 

Zavod Ivana Cankarja Vrhnika vabi na predavanje Jerneja Feferja o potrošništvu, kot uničevalcu družbe in planeta ter ekologiji, globalizaciji in trajnostnem razvoju. Potekalo bo v Cankarjevem domu Vrhnika na Tržaški cesti 25 v četrtek, 9.6.2011, ob 20.00. Nekaj več o samem predavanju nam je povedal Jernej:

 

 

 

Nevidni delavci pozivajo, da se jim pridružimo pri mobilizaciji in demonstraciji 4. junija v Ljubljani. Nekaj več o demonstracijah pa nam je povedal Irfan Beširević :

 

 

Pametoval MihaV



Komentarji
komentiraj >>