Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF AMERIŠKIH JEDRSKIH STANDARDOV (1521 bralcev)
Torek, 21. 6. 2011
Luka T.



OFF NAPOVEDNIK

Pregovorno presežni Američani so poskrbeli za še eno pretirano reakcijo, potem ko je kamera zalotila mladeniča iz Portlanda, da ščije v zajetje pitne vode. Čeprav je zajetje odprto in v njem delavci po praznjenju najdejo od gradbenih odpadkov do pasjih iztrebkov, je posnetek mladeniča sprožil alarmne zvonce v državi, ki se boji vsake možnosti za tožbo, če le ni ta usmerjena proti vodilnim korporacijam.

Odgovorni so povedali, da so se za izpraznitev rezervoarjev, ki bo davkoplačevalce stala zgolj 30.000 ameriških dolarjev, odločili, ker so želeli izključiti možnost širjenja bolezni. Strokovnjaki za javno zdravje so kljub temu povedali, da je bil telesni izpust v rezervoar z več kot 30 milijoni litrov vode zanemarljiv, povrh vsega pa je človeški urin sterilen, zato za vse bolj občutljive potrošnike ne bi predstavljal večje grožnje.

Vi pa poslušate OFF program Radia Študent, ki dobro pozna takšen droben cinizem.

OFF PROGRAM


Skupina raziskovalcev iz Amerike in Velike Britanije je na poskusnih miših uspešno pozdravila rak na prostati, s pomočjo cepiva, izdelanega iz zdravega človeškega genetskega zapisa. Tega do rakavih celic dostavijo s pomočjo virusnih ovojnic, ki teoretično spodbudijo imunski sistem miši, da se začne aktivno boriti proti rakotvornim celicam. Po zadnjih podatkih se je teorija izkazala za resnično, saj so miši začele samodejno proizvajati protitelesa. Ta način zdravljenja bi lahko nadomestil aktualno kemoterapijo, saj ustvari manj škodljivih stranskih učinkov.

Ameriško vrhovno sodišče je soglasno zavrnilo zahtevo odvetnikov, ki so v imenu 1,6 milijona delavk v trgovski mreži Wal-Mart proti tej vložili tožbo zaradi domnevne diskriminacije pri napredovanjih in plačah. Odločitev vrhovnega sodišča pomeni tudi, da bodo zdaj ženske, ki se na delovnem mestu počutijo zapostavljene, tožbe vlagale same. Poslovni svet podjetja Wal-Mart zato upa, da jih bo tako precej manj, saj bodo sodni stroški za posameznico previsoki. Vseh devet sodnikov in sodnic se je strinjalo, da tožba v takšni obliki ne more napredovati. Liberalnejši sodniki so jo sicer želeli vrniti na prvostopenjsko sodišče, vendar je konzervativna večina tožbo povsem razveljavila.

Poročilo ameriške tiskovne agencije Associated Press opozarja na nevarnost jedrske katastrofe v Združenih državah. Po scenariju, v katerem bi se ponovila tragedija v Fukušimi, bi nesrečam lahko botrovala propadajoča infrastruktura nuklearnih elektrarn. Avtorji poročila zaključujejo, da je večina nukleark v obratovanju le zaradi vse ohlapnejših varnostnih standardov. V enem od analiziranih primerov je iz zastarelih ventilov uhajala radioaktivnost, ki je bila 20-krat večja od dovoljene stopnje. V Ameriki deluje 82 jedrskih reaktorjev, ki so starejši od 25 let. Od teh je 66-im izdano obratovalno dovoljenje za nadaljnjih 20 let, pri čemer poročilo poudarja, da reaktorji niso namenjeni tako dolgotrajnemu obratovanju, saj bi jih morali že davno nadomestiti novi.

Več o dogajanju v Ameriki nam je povedala naša stalna poročevalka Lidija Poljaček.



V Avstraliji dviguje prah poročilo parlamentarne komisije, ki ugotavlja, da avstralski staroselci tvorijo kar četrtino vsega v zapore zaprtega prebivalstva. Številka je toliko bolj nazorna, ko jo primerjamo z dejstvom, da staroselci predstavljajo le poldrugi odstotek državljanov Avstralije. Komisija ugotavlja, da so številke med mladimi še bolj drastične, med zaprto mladino do 30. leta naj bi bilo kar 60 odstotkov Aboriginov. Razlage za to so različne, uradniki govorijo o slabih življenjskih pogojih, nizki stopnji izobrazbe, drogah in alkoholu ter duševnih boleznih. Komisija kljub temu opozarja, da je v zadnjih desetih letih prišlo do porasta zapiranja staroselcev na račun nesposobnosti plačevanja glob in vožnje motornih sredstev brez primernega vozniškega izpita.

Uradni govorec Bele Hiše Jay Carnes je sirijskemu predsedniku Bašarju Al-Asadu zagrozil s spremembo režima, če ne bo prisluhnil klicem svojega naroda po prodemokratičnih spremembah. Sirska oblast, ki jo marsikateri analitiki razumejo kot neposredni protektorat Irana, je za avgust sicer obljubila parlamentarne volitve, ki bodo uvod v paket reform, napovedanih za september. Predsednik Al-Asad pa je v dolgo pričakovanem govoru napovedal snovanje nacionalnega komiteja za dialog, prek katerega bodo protestniki lahko izrazili svoja stališča.

V Indiji je spletna korporacija Google nehala zbirati posnetke za svojo storitev 'Street View'. Temu so botrovali pritiski policije v mestu Bangalore - policijo so skrbela varnostna vprašanja objave posnetkov iz močno občutljivih območij, med katerimi naj bi bile za teroriste zanimive predvsem znanstvene in varnostne ustanove, med katerimi izstopata indijska vesoljska agencija in Hindustanska Aeronavtika. Uradna govornica Googla je povedala, da bodo prenehali zbirati posnetke, dokler ne končajo posvetov z lokalnimi oblastmi.

V Grčiji poteka glasovanje o nezaupnici vladi, ki bo odločilo tudi o tem, ali bo Grčija kot prva država v evroobmočju razglasila bankrot. Mednarodni denarni sklad, ki je prispeval tretjino sredstev pomoči Grčiji, opozarja evropske voditelje, da bi v primeru bankrota dolžniška kriza sprožila veliko globalno prelivanje. Grški premier George Papandreou se medtem sooča z nezadovoljstvom v vrstah svoje stranke, hkrati pa na ulicah proti varčevalnim ukrepom protestira na deset tisoče Grkov.

Bivši predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader naj bi leta 2008 od Madžarske naftne družbe MOL prejel 10 milijonov evrov podkupnine. V zameno zanjo naj bi si MOL pridobil večinski upraviteljski delež v hrvaški Ini, kljub temu da je imel v lasti le 47 odstotkov delnic. Pri tem naj bi se dogovorili tudi o izločanju plinarske divizije. Hrvaška vlada naj bi MOL-u odstopila dobičkonosni del poslovanja z zemeljskim plinom, medtem ko bi nedobičkonosnega pridržala zase oziroma bolje rečeno – za hrvaške davkoplačevalce.

Sekretar srbske državne komisije za prikrita grobišča Srđan Cvetković verjame, da so na Adi Ciganliji našli posmrtne ostanke, ki domnevno pripadajo vodji četniškega gibanja Draže Mihajlovića; ta je bil usmrčen 17. julija 1946. Cvetković je pojasnil, da so do zdaj odkopali samo rov, v katerem naj bi bil po trditvah prič pokopan likvidirani general, po njegovih besedah pa bo za izkop celotne lokacije potrebnih še nekaj dni. V rovu so našli ostanke žrtev, zvezanih z bodečo žico in zasipanih z apnom, ali ostanki res pripadajo Mihajloviču, pa bodo potrdili sodni izvedenci.

Pri Statističnem uradu Slovenije so izdali poročilo o kupni moči Slovencev v primerjavi z evropskim povprečjem - ta naj bi dosegala le 87 odstotkov evropskega povprečja, Slovenija pa je po teh standardih najbliže Grčiji, Malti in Portugalski. Največjo kupno moč v evroconi ima Luksemburg, saj znaša kar 283 odstotkov povprečnega bruto domačega produkta na prebivalca v standardih kupne moči. Sledijo mu Nizozemska, Danska in Irska.

V prostorih Gospodarske zbornice Slovenije je potekala novinarska konferenca Združenja Radiodifuznih medijev, na kateri so predstavili pomen rebalansa proračuna ministrstva za kulturo za položaj lokalnih in regionalnih radijskih in televizijskih postaj. Govorili smo z Rajkom Đorđevićem, ki je vodil konferenco:



OFF je pripravil Luka Tetičkovič.



Komentarji
komentiraj >>