Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BREZ MILIJONOV (1456 bralcev)
Ponedeljek, 27. 6. 2011
Urh



NAPOVEDNIK

Ob vsej revščini, ki obstaja na svetu in se marsikje še povečuje, tako imenovane ugledne firme nikoli ne izgubijo veselja, da se poigravajo s številom milijonarjev po določenih regijah in izvajajo primerjave, ki so večinoma bolj same sebi namen. Pravzaprav, takšne firme potrebujejo revščino, saj bi bile njihove raziskave, če bi bili vsi na svetu milijonarji, brezpredmetne. In tudi milijonarji potrebujejo revščino, saj se zavedajo, da si lahko bogat samo v primeru, če obstaja tudi revščina. Tako je študija, ki sta jo pripravili družbi Merrill Lynch Global Wealth Management in Capgemini, pokazala, da naj bi Azija po številu milijonarjev presegla Evropo.

Po študiji se azijsko-pacifiška regija po novem ponaša s 3,3 milijona milijonarjev, medtem ko so jih v Evropi našteli 'zgolj' 3,1 milijona. Azijsko pacifiški milijonarji imajo trenutno skupaj v lasti 10.800 milijard dolarjev, njihovi evropski kolegi pa 'zgolj' 10.200 milijard omenjene valute. Seveda pa po bogataših še vedno vse prekašajo Združene države Amerike, ki imajo 3,4 milijona milijonarjev, ki so skupaj vredni 11.600 milijard dolarjev. Zares bajne številke, ki same zadosti povejo o delitvi dobrin v globalnem sistemu, v katerem živimo.

Berete ne-milijonarski OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

V Kambodži se je pred posebnim sodiščem za genocid začelo sojenje štirim nekdanjim voditeljem Rdečih Kmerov, ki so s svojim brutalnim sistemom, imenovanim agrarni socializem, med letoma 1975 in 1979 povzročili okoli dva milijona žrtev. Med obtoženimi je 84-letni Nuon Chea, glavni ideolog režima, ki je bil namestnik vodje režima Pola Pota, imenovanega tudi brat številka 1. Poleg njega so obtoženi še tedanji formalni predsednik države Khieu Samphan, zunanji minister Ieng Sary in njegova soproga Ieng Thirith, ki je bila ministrica za socialne zadeve. Četverico so prijeli leta 2008, potem ko so desetletja živeli na svobodi. Vsi so navzoči na sojenju, sicer pa vsi štirje zanikajo krivdo. Pol Pot je umrl naravne smrti leta 1998.

Razlog za to, da so predstavniki Rdečih Kmerov še dolga leta živeli na prostosti, pa je med drugim tudi takratna geopolitična kalkulacija velesil. Po invaziji Vietnama na Kambodžo leta 1979, ki je Kmere prisilila v umik v gozdove, so Združene države Amerike, Kitajska in Velika Britanija ta režim še dolga leta priznavale kot enega od legitimnih zastopnikov Kambodže. Tako so Rdeči Kmeri celo še naprej kontrolirali določena območja države.

V treh bombnih napadih na severu Nigerije je bilo ubitih najmanj 25 ljudi, več deset pa ranjenih. Po navedbah policije so bombe na tri lokale na prostem odvrgli napadalci na motornih kolesih, podobne napade pa je doslej izvajala islamska skupina Boko Haram, kar v tamkajšnjem lokalnem jeziku pomeni 'zahodna izobrazba je svetoskrunstvo'. Nigerija je razdeljena na krščanski jug in muslimanski sever, omenjena skupina pa si prizadeva za uveljavitev šeriatskega prava po celotnem severu države. Sicer v več severnih državah, tudi v Bomu, kjer so se napadi zgodili, vlada šeriatsko pravo, čeprav so formalno države še vedno pod nadzorom sekularne nacionalne vlade. Skupina Boko Harem je leta 2009 za nekaj časa poniknila, potem ko je vojska uničila njeno mošejo, voditelj skupine pa je umrl v policijskem priporu.

Palestinske oblasti so se tudi uradno odločile, da bodo septembra poskušale v Združenih narodih doseči priznanje neodvisne palestinske države, ki bi obsegala zahodni breg, Gazo in vzhodni del Jeruzalema. Novico je sporočil palestinski predsednik Mahmud Abas, ki je še dejal, da še vedno obstajajo takšni, ki trdijo, da je odločitev palestinskih oblasti, da gredo v Združene narode, le del taktike in političen manever, vendar gre po njegovem za nujen ukrep v primeru neuspeha pogajanj. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je sicer nedavno izrazil upanje, da mu bo najmanj 30 držav v Združenih narodih uspelo prepričati 30 držav v glasovanje proti priznanju neodvisne Palestine, če bo ta tema na dnevnem redu zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov septembra.

Na spletnem portalu Youtube je bil ta vikend objavljen posnetek iz leta 2007, na katerem srbski policist v kraju Vršac zlorablja svoja pooblastila in se sadistično znaša nad 17-letnim Romom Danijelom Stojkovićem. Po besedah Danijela, naj bi njega in očeta pretepali dve uri brez presledka in jima zagrozili, naj nikdar več ne prideta v kraj Vršac, kjer sta na tržnici prodajala svoje blago. Stojković tudi trdi, da jima policija ni dovolila, da bi šla v bolnico, ampak so ju z avtomobilom spremljali vse do izhoda iz mesta. Srbski minister za notranje zadeve Ivica Dačić je že izdal nalog za suspendiranje dveh policistov na posnetku. Gre za Aleksandra Adamova in Bojana Biserčića. Direktor srbske policije Milorad Veljović je medtem dejal, do bo policija opravila revizijo primera, v katero bo vključen tudi oddelek za visokotehnološki kriminal. O incidentu smo spregovorili z direktorjem Odbora pravnikov za ljudske pravice v Beogradu, Milanom Antonijevićem, ki smo ga za začetek vprašali, kako pogosto se v Srbiji dogajajo takšni primeri in kakšne so reakcije policije in tožilstva:



Odbor za ljudske pravice bo sicer zastopal podoben primer:



Avstrijski državni sekretar Josef Ostermayer se je odzval na sobotno zavrnitev predloga ustavnega zakona o slovenski manjšini s strani Zbora narodnih predstavnikov pri Narodnem svetu Koroških Slovencev. Ostermayer je dejal, da so se o vseh podrobnostih že dogovorili s predstavniki slovenske manjšine in da se bodo držali sprejetega dogovora. Avstrijska vlada je predlog zakona o narodnih skupnostih potrdila 7. junija. Ta vsebuje tudi kompromisni dogovor o dvojezičnih krajevnih napisih oziroma memorandumu glede pravic slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, dosežen 26. aprila v Celovcu. Podpredsednika Narodnega sveta Koroških Slovencev, Nantija Olipa, smo vprašali, zakaj sedaj njegova organizacija nasprotuje kompromisu, če je sodelovala pri njegovem nastanku in ga podprla.



Vladimir Smrtnik, predsednik edine slovenske stranke na avstrijskem Koroškem, Enotne liste, ki sicer na pogajanjih ni sodelovala, je danes kompromis podprl. Medtem se drugi dve krovni organizaciji slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem - Zveza slovenskih organizacij in Skupnost koroških Slovencev in Slovenk -, ki sta tudi sodelovali na aprilskih pogajanjih, kjer je bil kompromis dosežen, še nista oglasili. Najprej bo Olip komentiral Smrtnikovo podporo kompromisu:



Stranka Zares je v skladu z zahtevo, ki jo je podala Socialnim demokratom po padcu referendumskega paketa, da mora priti do temeljite rekonstrukcije vlade do 25. junija, ali pa bo izstopila iz vladajoče koalicije, to danes tudi uradno storila. Tako so ministrice iz vrst stranke Zares, torej ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ministrica za kulturo Majda Širca in ministrica za gospodarstvo Darja Radič, premierju Borutu Pahorju podale odstopne izjave. Radičeva je poudarila, da se v tej vladi ne da več uresničevati pomembnih vlog in nima smisla vztrajati. Predsednik stranke Zares Gregor Golobič bo Pahorja in še edino koalicijsko partnerico Liberalno demokracijo Slovenije pisno obvestil o odhodu njegove stranke iz koalicije.

Ob petih popoldan se bo na sedežu Društvo za Združene narode za Slovenijo, na Cankarjevi 1 v Ljubljani, zgodilo predavanje z naslovom Petindvajset let pozneje - Civilna raba jedrske energije in zagotavljanje jedrske varnosti. Več nam po povedala članica društva Adriana Aralika:



Komentarji
komentiraj >>