Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF KULTURNE PRESTOLNICE (1363 bralcev)
Petek, 1. 7. 2011
Urh



NAPOVEDNIK

Maribor bo v programskem aspektu druga najcenejša Evropska prestolnica kulture v zgodovini leta 2012. Po besedah programskega direktorja Evropske prestolnice 2012 Mitja Čandra so program zastavili v okviru 24,3 milijona evrov, kolikor jih imajo za zdaj na razpolago, manj pa so do sedaj porabili le v prestolnici Litve, Vilni. Program naj bi kljub nizkim sredstvom ostal ambiciozen, tako z domačini kot tujimi umetniki, ki naj bi Maribor prebudili iz apatije, v kateri se trenutno nahaja.

Kljub vsemu pa še vedno ostajajo problemi s projektom Evropske kulturne prestolnice. Najbolj seveda okoli financ, ki so črna pika Maribora. Čander je dejal, da še vedno ostajajo nejasne finančna slika in lokacije projekta, ki so odvisne predvsem od občine in države. Glede na velikost projekta je vsaj malo bizarno, da pol leta pred začetkom še vedno niso znane lokacije, kjer se bodo prireditve odvijale in finančna slika projekta. Tako ravno danes program obravnava programski svet zavoda Maribor 2012, ki je glavni pristojen za vsebinski del projekta in šteje 26 zaposlenih ter 53 zunanjih sodelavcev. To je sicer malo zmanjšalo velik odstotek nezaposlenih v štajerski prestolnici. Zagotovo pa je ena od dobrih idej, da se poleg razpoložljive kulturne infrastrukture uporabi prazne ter opuščene prostore po mestu in se jih s tem vrne v življenje.

Berete kulturniški OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Generalni sekretar kitajske komunistične partije in predsednik države Hu Jintao je ob 90. obletnici stranke izključil možnost kakršnih koli ukrepov za večstrankarsko demokratizacijo, hkrati pa pozval k nadaljnjemu gospodarskemu razvoju, stabilnosti in harmoniji. Pred več kot tisoč zbranimi v pekinški veliki dvorani naroda je Hu še napovedal, da bo Kitajska nadaljevala z razvojem socialistične demokracije pod vodstvom komunistične partije. Hu meni, da so še vedno v prvi stopnji socializma in da bo tako še dolgo časa, glavna politična naloga stranke v prihodnosti pa bo boj proti korupciji. Kitajska komunistična stranka, kjer prevladujejo moški, ima 80 milijonov članov, njen podmladek pa šteje 75 milijonov, kar skupaj predstavlja 10 odstotkov kitajske populacije, ki šteje 1,3 milijarde ljudi.

V Maroku poteka referendum, na katerem bodo volivci odločali o omejitvi absolutne moči kralja. Spremembo ustave je predlagal sam kralj Mohamed VI. (šesti) v luči prodemokratičnih protestov, ki so v zadnjih mesecih zajeli arabski svet, organizirali pa so jih tudi v Maroku. Kralj naj bi sicer še naprej ostal poglavar države in vojske ter verski vodja, medtem ko bo vodenje vlade v svoje roke prevzel premier, ki bi ga izbrali iz vrst največje stranke v parlamentu. Parlament bo v primeru, da referendum uspe, dobil več pristojnosti, prvič v zgodovini Maroka pa bo poleg arabščine uradni jezik postala berberščina, ki jo govori dobrih 8 od 31. milijonov prebivalcev Maroka. Gibanje »20. februar«, ki je v Maroku organiziralo protivladne proteste, ocenjuje, da kraljev predlog ne pomeni vzpostavitve polne ustavne monarhije, zato volivce pozivajo, naj referendum bojkotirajo. Za nedeljo so tako že napovedali nov protest. Mohamed VI. (šesti) je sicer že ob prevzemu oblasti leta 1999 napovedal modernizacijo države. Tako je bil leta 2004 sprejet družinski zakonik, ki je zagotovil več pravic ženskam.

Poljski premier Donald Tusk, čigar država z današnjim dnem prevzema polletno predsedovanje Evropski uniji, je v Varšavi izrazil upanje, da bo Hrvaška pristopno pogodbo z Evropsko unijo podpisala jeseni. Tusk sicer ne vidi več političnih problemov, ki bi lahko podaljšali vstopanje Hrvaške v Unijo, in meni, da bodo časovni okvir tega procesa določila tako imenovana tehnična vprašanja. Tusk je še poudaril, da sta si tako prejšnje madžarsko predsedstvo kot sedanje poljsko močno prizadevali za čimprejšnjo sklenitev pogajanj s Hrvaško, sedaj pa si bo poljsko predsedstvo po njegovih besedah močno prizadevalo za čimprejšnjo pripravo pristopne pogodbe. Poljski premier je prepričan, da bo pristopna pogodba s Hrvaško vsekakor podpisana še med poljskim predsedovanjem.

Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi je izdal študijo, po kateri naj bi virus kolere na Haitiju, za katerim je od oktobra lani umrlo okoli 5.500 ljudi, v državo prinesli pripadniki mirovne misije Združenih narodov iz Nepala. Tako je osem avtorjev študije napisalo, da obstaja natančna korelacija v času in prostoru med prihodom nepalskega bataljona z območja, kjer je divjal izbruh kolere, in pojavom prvih primerov virusa v reki Meille (izg. mil) nekaj dni pozneje. Zaradi odmaknjenosti te reke v osrednjem Haitiju in odsotnosti poročil o drugih prišlekih, naj bi bilo malo verjetno, da je virus kolere tja prišel na drug način. Do sedaj se je s kolero na Haitiju okužilo že več kot 363.000 ljudi.

Kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos je obsodil napad aktivistične levičarske skupine FARC v severozahodni provinci Antioquia, kjer so ubili visokega policijskega uradnika Felixa Antonia Jaimesa Villamila. Kolumbijske oblasti tudi pravijo, da je FARC v zadnjem času povečal svoje aktivnosti, kar se kaže v večjem številu napadov na varnostne sile v državi. V torek so pripadniki FARC-a na glavni cesti, ki vodi do drugega največjega mesta v državi, Medellin, v provinci Antioquia zažgali dva avtobusa. To naj bi bil že deveti napad v omenjeni provinci letos, do sedaj pa naj bi bilo v napadih upornikov zažganih okoli 40 motornih vozil.

Italijanska policija je aretirala vodjo sicilijanskega mafijskega klana Corleone Gaetana Riino, poleg njega pa so zaradi sodelovanja z mafijo pridržali še tri osebe. Prijeti se bodo pred sodiščem morali zagovarjati zaradi izsiljevanja in kriminalne dejavnosti. Riina je vodilno vlogo v klanu prevzel leta 1993, potem ko je policija aretirala njegovega brata in prejšnjega šefa klana Salvatoreja Totoja Riino, ki služi zaporno kazen zaradi naročila več umorov. Sicer je v zadnjih letih italijanska policija aretirala tudi nekaj vodilnih mož iz mafijskega klana Cosa Nostra, oblasti pa ocenjujejo, da ima klan Corleone najmočnejšo vlogo znotraj italijanske mafije.

Samoorganizirana skupina delavcev Vegrada je v torek zvečer v delavskem domu na ulici Vide Pregarčeve 34 v Ljubljani sklicala skupščino Nevidnih delavcev sveta, na kateri so pojasnili stisko, ki jo doživljajo zaradi neizplačila plač, nadur in regresov. Na sestanku je bilo prisotnih 43 delavcev, večini izmed njih pa Vegrad dolguje izmed 5.000 in 20.000 evrov. Na skupščini so sestavili stavkovni odbor s tremi predstavniki in soglasno sprejeli sklep o stavki najemnikov, ki živijo v delavskem domu. Več nam bo povedal Matjaž Oven, predstavnik Nevidnih delavcev sveta:



Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je predstavila Integracijski paket za brezposelne migrante, begunce in prosilce za azil. V okviru projekta želijo omenjenim skupinam omogočiti možnost dela v Sloveniji in večjo socialno integracijo, več pa nam bo povedal Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije:



V sindikatu carinikov Slovenije ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal pozivajo, naj pojasni, kakšne dodatke so že dobili cariniki, ki jih policisti še nimajo, kar je ministrica izjavila. Predsednik sindikata Dušan Pečnik je dejal, da veljavna pogodba za javni sektor določa dodatke za policiste, medtem ko cariniki po tej pogodbi nimajo nobenega dodatka. O odzivu sindikata na izjave Kresalove smo spregovorili s Pečnikom:



Komentarji
komentiraj >>