Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KROFF 1:1000 (1447 bralcev)
Sreda, 27. 7. 2011
Gregor K.



Začel je delovati zračni most med Nairobijem in Mogadišem. Program Združenih narodov za hrano je tako v somalijsko glavno mesto prepeljal 10 ton prehranskih dopolnil za otroke, kar naj bi zadostovalo za mesec dni za 3500 podhranjenih otrok. V naslednjih tednih je predvidenih še več poletov s pomočjo. Združeni narodi so prejšnji teden razglasili lakoto v dveh pokrajinah na jugu Somalije, ki so pod nadzorom islamističnih upornikov iz gibanja al-Šabab, in od koder je proti Mogadišu, Keniji in Etiopiji že pobegnilo na deset tisoče beguncev. Somalijski zunanji minister Mohamed Ibrahim je opozoril, da 3,5 milijona ljudem v državi grozi stradanje do smrti, v regiji pa je v krizi več kot 10 milijonov ljudi.

Evropska komisija je napovedala novo pomoč Afriškemu rogu in sicer nekaj manj kot 28 milijonov evrov, letos pa je regiji že namenila 70 milijonov. Obljublja se še dodatna pomoč, tako da naj bi bila skupna pomoč Evropske unije 158 milijonov evrov. Za primerjavo povejmo, da so države evroobmočja skupaj z Mednarodnim denarnim skladom za reševanje grških težav z dolgom pred dnevi namenile drug paket v višini 109ih milijard evrov pomoči. Prvi je obsegal 110 milijard evrov.

Sirske varnostne sile so po navedbah vodje sirske nacionalne organizacije za človekove pravice, Amarja Korabija, v mestu Kanaker v bližini Damaska izvedle, po njegovih besedah, "maščevalen" pohod proti nasprotnikom režima, v katerem je bilo ubitih 8 ljudi, po nekaterih podatkih pa 11, okrog 250 pa je bilo aretiranih. Za maščevanje naj bi šlo zato, ker so prebivalci mesta z živili oskrbovali protivladne protestnike v južnem mestu Dara, medtem ko ga je oblegala režimu zvesta vojska. Povod za nasilje naj bi bilo sicer štiridnevno srečanje kakih 200 mladih sirskih aktivistov v Carigradu, kjer razpravljajo o načinih za izboljšanje koordinacije med skupinami, katerih cilj je strmoglavljenje sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Libijski protirežimski uporniki so voditelju Moamerju Gadafiju v preteklih dneh ponudili možnost ostati v državi, če odstopi z oblasti. Rok veljavnosti ponudbe je danes potekel, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil predsednik prehodnega nacionalnega sveta Mustafa Abdul Džalil. Po danes že nični ponudbi bi Gadafi lahko ostal v Libiji pod tremi pogoji. Prvi mu je nalagal, da odstopi z oblasti in se odreče vsem pooblastilom. Poleg tega bi moral izbiro svojega bivališča prepustiti libijskemu ljudstvu ter se sprijazniti s tem, da bi živel pod strogim nadzorom.

Norveški premier Jens Stoltenberg je v Oslu napovedal, da bo njegova država po petkovih napadih desničarskega skrajneža ponovno preučila veljavne varnostne ukrepe, vendar šele, ko se stvari v državi pomirijo. Ob tem je poudaril, da napadi, katerih cilj je sejati paniko in strah, Norvežanov ne bodo prestrašili ter da morajo v državi odločno braniti demokratične vrednote. V tem kontekstu je dejal tudi, da so skrajni pogledi sicer legitimni in da jih je v odprti, demokratični družbi treba tolerirati, vendar ne tudi njihovih nasilnih udejstvovanj.

Lokalne skupnosti bodo po zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki bo začel veljati leta 2012, centrom za socialno delo dolžne posredovati podatke o subvencijah, ki jih za opravljanje dejavnosti dodeljujejo lokalne skupnosti, podatke o pomočeh lokalnih skupnosti ter podatke o upravičenosti do štipendij. Pomemben cilj informacijskega sistema e-Sociala, ki ga je vlada javnosti predstavila v začetku lanskega leta, je hitro in pravilno odločanje v zvezi s pravicami iz naslova javnih sredstev, zniževanje možnosti napak in prevar ter večja preglednost nad dodeljenimi sredstvi.

Kroff sta pripravila Boris Vasev in Gregor Kuhar.



Komentarji
komentiraj >>