Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF IGNORIRANJA CESTNIH PREDPISOV (1218 bralcev)
Petek, 5. 8. 2011
Gregor K.



OFF NAPOVEDNIK

Medtem ko države po svetu pozivajo svoje državljane, naj spoštujejo prometne predpise, srbski prometni minister Milutin Mrkonjić dela ravno nasprotno. Čeprav verjetno ne ravno posebej zavedajoč se, podpihuje voznike, naj vozijo prehitro. Kot je namreč dejal, bo moč 200-kilometrski odsek avtoceste med Beogradom in madžarsko mejo, ko bo le-ta končan, prevoziti v uri in 20 minutah. To ustreza povprečni hitrosti 150 kilometrov na uro, čeprav je najvišja dovoljena hitrost 120 kilometrov na uro. Pred tem pa se je pohvalil, da bi njemu uspelo to razdaljo prevoziti celo v manj kot uri. To bi pomenilo, da bi se moral peljati s hitrostjo 200 kilometrov na uro.

Poziv na novo cesto ponosnega ministra je nekaj Srbov vzelo resno in predlagalo, da bi lahko Mrkonjićev poziv natisnili in ga ob naslednji radarski kontroli prometa policistom predložili kot opravičilo. Morda pa takšno opravičilo v prihodnje sploh ne bo potrebno. Minister ima mogoče v mislih zvišanje ali kar odpravo najvišje dovoljene hitrosti na avtocestah. Srbija bi se tako vsaj v enem parametru približala gospodarsko najuspešnejši evropski državi.

Vi pa berete Off program Radia Študent, ki poskuša biti čim hitrejši.

OFF PROGRAM

Tajski parlament je za prvo premierko v državi potrdil Yingluck Shinawatro. Zanjo je glasovalo 296 od skupaj 500 poslancev, trije so glasovali proti, 197 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Svoj pečat za uradni prevzem položaja mora podati še kralj. To pa naj bi se zgodilo še danes. 44-letna Yingluck je po zmagi na volitvah, na katerih je njena stranka Pheu Thai dobila kar 53 odstotkov glasov, oblikovala petstrankarsko koalicijo, ki zaseda tri petine vseh sedežev v 500-članskem spodnjem domu parlamenta. Stranka je po dobljenih volitvah napovedala obsežne spremembe v državi. Med drugim tudi zvišanje minimalne plače na 300 bahtov oziroma 7 evrov na dan, ukrepe pomoči za kmete in velike infrastrukturne naložbe.

Vlada v Manili je sporočila, da sta filipinski predsednik Benigno Aquino in vodja glavne muslimanske uporniške skupine Islamska osvobodilna fronta Milf Murad Ebrahim na tajnem srečanju na Japonskem dosegla dogovor o pospešitvi mirovnih pogajanj. Oba sta se strinjala, da bi moralo do izvajanja kakršnegakoli dogovora priti še v času sedanje administracije, ki se konča sredi leta 2016. Milf, ki ima 12.000 pripadnikov, se že več kot tri desetletja bori za vzpostavitev muslimanske države na južnem otoku Mindanao. Spopadi so doslej terjali več kot 150.000 žrtev, zavirajo pa tudi gospodarski razvoj na z minerali bogatem, a revnem jugu te pretežno katoliške otoške države.

Ameriška državna sekretarka Hilary Clinton je obtožila sirijsko vlado, da je odgovorna za več kot 2000 smrti, ki so posledica zatiranja protestov proti vladavini predsednika Bašarja al-Asada. Ob tem je ponovila, da Združene države Amerike v al-Asadu ne vidijo več legitimnega predsednika Sirije, in dodala, da bodo Združene države in njeni zavezniki v prihodnosti poostrili sankcije zoper predstavnike sirske oblasti. Nasilje nad protestniki, predvsem v mestu Hama, ki ga oblegajo tako imenovane sirske varnostne sile, pa se še ni poleglo. Prebivalci mesta tako poročajo o ostrostrelcih in tankih, ki streljajo na civilste, pri čemer je na območju že pričelo zmanjkovati hrane in zdravil. Al-Asad sicer vztraja, da se njegove sile ne bojujejo proti protestnikom, ampak proti oboroženim kriminalnim združbam.

Po besedah govorca libijskih uporniških Združenih revolucionarnih sil, Mohameda Zavavija, naj bi v nočni Natovi operaciji na center Gadafijevih sil na zahodu države umrlo 32 oseb, med njimi tudi sin Moamerja Gadafija, Hamis. Informacijo so upornikom posredovali njihovi vohuni iz vrst Gadafijevih sil, zveza Nato pa na drugi strani navedb še ni potrdila. O smrti 28-letnega Hamisa, ki poveljuje istoimenski elitni brigadi režimskih sil, se je sicer med več kot pet mesecev trajajočo državljansko vojno v Libiji govorilo že večkrat. A govorice so se doslej še vedno izkazale za neresnične.

Znanstveniki ameriške vesoljske agencije NASA so prepričani, da so našli dokaze o tekoči slani vodi na površju Marsa. Če bodo dokazi NASE potrjeni, bo to prvo odkritje tekoče vode na Rdečem planetu. Ta bi pomenila tudi veliko večjo možnost za obstoj življenja na četrtem od Sonca oddaljenem planetu. So pa ugotovitve skladne tudi z domnevami o obstoju velikih podzemnih slanih jezer na Marsu. Glavni dokaz, ki kaže na vodo v tekočem stanju, je priskrbelo plovilo Mars Reconnaissance Orbiter, ki od leta 2006 kroži v orbiti okoli Marsa in zbira podatke o planetu. S fotografij, ki jih je to plovilo posnelo, je namreč razvidno, da se na nekaterih pobočjih poleti in pomladi raztezajo več sto metrov dolge temne sledi, ki pa v hladnejšem obdobju niso vidne.

Bo pa NASA danes proti Jupitru poslala tudi sondo Juno, ki bo opravila doslej najdaljšo pot v zgodovini vesoljskih plovil na sončni pogon. Znanstveniki želijo namreč s pomočjo sonde pridobiti več informacij o nastanku vesolja in planetov.

Španske oblasti so se odločile nasilno spoprijeti z gibanjem 15. maj, ki je dobilo ime po datumu, ko se je v mestih po Španiji na tisoče ljudi spontano zbralo in zahtevalo temeljite družbene spremembe. V torek, zgodaj zjutraj, je tako policija s centralnega madridskega trga Puerta del Sol nagnala nekaj deset tako imenovanih ogorčenih, ki so tam šotorili, in odstranila osrednjo informacijsko točko, na kateri so lahko vsi zainteresirani dobili informacije tako o razlogih za gibanje kot o načrtovanih akcijah in delovanju gibanja samega. Policija je trg popolnoma zaprla, prav tako pa se vlaki podzemne železnice in ostala javna prevozna sredstva tam ne smejo ustavljati. Policija namreč želi preprečiti povratek pripadnikov sicer popolnoma nenasilnega gibanja na trg in vzpostavitev nove informacijske točke. Kmalu po tej policijski akciji so protestniki postavili novo točko na bližnjem trgu Plaza Mayor, a je bila takoj odstranjena.

Včeraj pa je prišlo do najhujšega nasilja v glavnem mestu po začetku gibanja pred nekaj meseci. Ker se protestniki niso mogli prebiti do odrezanega trga Puerta del Sol, so se napotili proti notranjemu ministrstvu. Policija se je pozno zvečer nasilno spravila nad protestnike, ki jih obtožuje, da so hoteli nasilno vdreti v prostore ministrstva, kar protestniki odločno zanikajo. Po poročanju španskih medijev priče trdijo, da je bila situacija popolnoma mirna, dokler ni začela posredovati policija. V nasilju, ki je sledilo, je bilo lažje ranjenih okoli 20 ljudi, 13 protestnikov in 7 policistov.

Zakaj se je policija sploh odločila izprazniti trg Puerta del Sol, smo vprašali Carlosa Paredesa, enega od predstavnikov platforme Resnična demokracija zdaj, ki predstavlja del gibanja 15. maj.

Original:



Prevod:



V javnosti sicer kroži pomislek, da je bil pravi razlog za izpraznitev trga obisk papeža, ki bo v Madrid prispel 15. avgusta. Ker je trg Puerta del Sol izjemno simboličen za gibanje 15. maj, smo Paredesa vprašali, kakšno je sedaj stanje na trgu:

Original:



Prevod:



Kakšen učinek pa so imeli zaprtje trga in posledični dogodki na samo gibanje?

Original:



Prevod:



Pogovori med srbskim ministrom za Kosovo Goranom Bogdanovićem, vodjo srbske pogajalske skupine s Prištino Borislavom Stefanovićem in poveljnikom Natovih sil na Kosovu Kfor Gerhardom Bühlerjem so se včeraj po petih urah okoli polnoči končali brez dogovora. Po sestanku nobena stran ni želela razkriti podrobnosti. Poveljnik Kforja je sicer pred tem uspel prepričati kosovskega premiera Hašima Tačija, da je omilil nasprotovanje dogovoru, ki so ga v sredo zvečer glede rešitve krize dosegli predstavniki sil Kfor in Srbov. Ta dogovor je predvideval, da Kfor obdrži nadzor nad spornima mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak do sredine septembra, rok pa se lahko po potrebi podaljša. Predvideva tudi, da bodo lahko mejna prehoda prečkali avtomobili, tovornjaki s težo do treh ton in pol ter tovornjaki s humanitarno pomočjo, vključno s hrano. Po besedah župana občine Zvečan, Dragiše Milovića, se bodo pogovori nadaljevali danes.

Pogajanja med sindikatom izvajalcev pristaniških storitev in njihovimi delodajalci, med katerimi naj bi posredovala uprava Luke Koper, so bila z 8. ure prestavljena na 11. uro. Po besedah predstavnika izvajalcev pristaniških storitev, Predraga Topića, je bila odločitev za prestavitev sestanka samovoljno dejanje uprave Luke Koper. Več o tem Topić sam:



Naj še povemo, da se izvajalci pristaniških storitev pogajajo z upravo Luke Koper za enotno kolektivno pogodbo za vse delavce podizvajalskih podjetij.

Prav tako v Kopru pa se bo jutri, med tretjo in sedmo popoldansko uro, odvila javna akcija barvanja metuljev, ki ga organizira Amnesty International. Namen kampanje sta podpora in solidarnost za odpravo popolne prepovedi splava v Nikaragvi, ki je v veljavi od leta 2008. Več o akciji nam je povedala predstavnica Amnesty International, Jerneja Tunin:



Tuninovo smo vprašali tudi, ali je problem posilstev v Nikaragvi bolj pereč kot drugod po svetu:



Komentarji
komentiraj >>