Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PRAVE DRUŽINE OFF (1206 bralcev)
Ponedeljek, 15. 8. 2011
APR



OFF NAPOVEDNIK

Na dan, ko naj bi po krščanskem verovanju gospo Presveto v nebo vzelo, so različni pomembni in manj pomembni sveti očetje okoli cerkvenih središč ponovno zbrali večtisočglavo množico vernih ovčic, domnevno iščočo prave smeri v tem viharnem vsakdanu.

In kot se za ta predreferendumski čas, kot ga napoveduje Civilna iniciativa za družino in pravice otrok Aleša Primca, spodobi, je v ospredju spet družina. Seveda ne katerakoli, pač pa je pravi odgovor na razburkane čase le družina katoliških vrednot, takšna z ljubečo materjo ter skrbnim in odgovornim očetom. Ali, kot je na najmnožičnejši današnji cerkveni ceremoniji na Brezjah poudaril ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres, le Sveta družina je simbol in ideal družine in kot taka najboljša osnova za narodov obstoj in družbeni napredek.

Da je temu res tako, po mnenju mariborskega nadškofa dokazuje dogajanje v Londonu in v nekaterih drugih angleških mestih pretekli teden. Ne obupen socialen položaj in brezperspektivnost, pač pa pomanjkanje prave, kakopak krščanske družinske ljubezni, je mlade pognalo skozi izložbe raznoraznih trgovin. Da ne bi v pomanjkanju družinske ljubezni začeli po ulicah pleniti tudi domači mladci, je celjski škof Stanislav Lipovšek pozval družine, naj si vzamejo čas drug za drugega. In seveda za Cerkev.

Na pravo, družinsko pot napoteno domače katoliško občestvo pa čaka še finalni namig, kako do boljšega jutri. Ta se ima zgoditi popoldan v Lescah z nastopom ex-metropolita in nadškofa ter sedanjega kardinala Franca Rodeta.

Vi pa berete nič kaj družinski, nič kaj v nebo privzdignjeni OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Iraško mesto Kut, ki leži 160 kilometrov jugovzhodno od Bagdada, je pretresel dvojni bombni napad. Eksploziji sta na mestni tržnici odjeknili okoli 8. ure zjutraj po lokalnem času, ko je tam največ obiskovalcev. Prva bomba je eksplodirala v hladilniku s pijačo, potem, ko so se zbrali radovedneži, pa še druga, nastavljena v avtomobilu. Ubitih je bilo najmanj 34 ljudi, 64 pa je ranjenih. Nasilno je bilo tudi v drugih iraških mestih. V Tikritu so bili ubiti trije policisti, najmanj 7 ljudi je ranjenih, v Nadžafu pa so v eksplozijah dveh avtomobilov bomb umrli 4 ljudje, ranjenih pa je bilo 58.

Sirska vojska nadaljuje s krvavim zatiranjem protirežimskih protestov. Davi je s tanki vdrla v več krajev v osrednji provinci Homs, najbolj pa je po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice oblegano mesto Hula. Vladne sile so zaprle vse dostope v mesto ter začele s streljanjem strašiti prebivalce. Sledile so aretacije in hišne preiskave, prorežimske milice in varnostni agenti pa so nameščeni na vseh cestah okoli Hule.

Sirska vojska ob tem nadaljuje z obstreljevanjem pristaniškega mesta Latakija, ki ga je z vojnim ladjevjem z morja napadla že včeraj. Po zadnjih podatkih je bilo pri tem v Latakiji ubitih najmanj 27 ljudi, med njimi tudi ženske in otroci. Vladne sile pristaniško mesto napadajo tudi iz notranjosti, po navedbah poročevalcev je slišati silovite eksplozije, ljudje bežijo. Gre sicer za prvi napad z morja od začetka protestov proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada marca letos. Sirske oblasti napad z ladjami sicer zanikajo, za operacijo v Latakiji pa naj bi se odločili po pozivu prebivalcev, ki da so jih ogrožale oborožene skupine.

Libijski voditelj Moamer Gadafi, ki postaja vse bolj ujet v prestolnici Tripoli, je preko libijske državne televizije svoje privržence pozval, naj se pripravijo na boj za osvoboditev mest, ki so v zadnjih mesecih padla v uporniške roke. Gadafijev poziv privržencem, naj Libijo osvobodijo izdajalcev in Nata, prihaja v času vse glasnejših medijskih namigovanj, da se pripravlja na beg iz Tripolija. Libanonski mediji so tako poročali, da vse več družin beži iz Tripolija in Zavije, kmalu pa bi se jim utegnil pridružiti tudi Gadafi. Medtem je v Kairo s posebnim letalom priletel libijski notranji minister Nasr al Mabruk Abdulah z družino. Po lastnih besedah je šel na počitnice, kljub temu pa so se že pojavili prvi namigi, da je prebegnil.

Uporniške sile medtem vse bolj stiskajo obroč okoli Tripolija in napadajo več mest na zahodu Libije. Zavzeli naj bi že mesti Sorman in Garjan ter 15-kilometrsko območje med Sormanom in Zavijo. S tem naj bi prekinili dobavo blaga Tripoliju iz Tunizije.

V Kairu se nadaljuje sojenje nekdanjemu egiptovskemu predsedniku Hosniju Mubaraku, ki je obtožen korupcije in sodelovanja pri uboju okoli 850 protestnikov med januarskim uporom. Pred sodiščem so se zbrali tako nasprotniki kot podporniki bivšega dolgoletnega predsednika, da bi spremljali potek sojenja na velikem ekranu pred stavbo sodišča. Med obema skupinama je razporejenih na stotine proti-izgrednih policistov, kljub temu pa je prišlo do manjšega prerivanja. Na današnjem zaslišanju naj bi sodišče odločilo o zahtevi obrambe, da se kot priče pozove tudi vodjo vladajočega vrhovnega sveta oboroženih sil Huseina Tantavija, nekdanjega egiptovskega podpredsednika in vodjo obveščevalne službe Omarja Sulejmana ter sedanjega notranjega ministra Mansurja al Esavija. Pričanje Tantavija so zahtevali tudi odvetniki družin, ubitih v nemirih. Kot poroča Al Džazira, naj bi se sojenje osredotočilo predvsem na obtožbe korupcije in ne toliko na domnevne ukaze pobojev protestnikov. Ob Mubaraku se sodi tudi njegovima sinovoma Alaju in Gamalu, ki sta obtožena korupcije.

Organizacija za človekove pravice Human Rights Watch je izdala poročilo o stanju v Somaliji, v katerem za zločine v državi krivi vse vpletene strani. Po navedbah organizacije so tako najbolj na udaru civilisti, ki ne trpijo zgolj zaradi lakote, pač pa predvsem zaradi tega, ker jih nobena stran ne zaščiti. Islamistične milice Al Šabab Human Rights Watch obtožuje neizprosne brutalnosti, vladne enote pa izvajanja arbitrarnih aretacij. Organizacija s prstom kaže tudi na Zahod, ker naj ne bi storil dovolj za končanje nasilja. Vse vpletene v več kot 20-letni konflikt zato poziva h končanju zlorab nad civilisti in k zagotavljanju pomoči do Somalcev.

Britanski premier David Cameron je v Oxfordshiru nedavne nerede v Angliji označil za alarm in obljubil, da se bo prioritetno ukvarjal z, kot se je izrazil, zlomljeno družbo. Cameron je dejal, da namerava do leta 2015 spremeniti življenja 120.000 družin, ki so v največjih težavah. Poleg tega je obljubil še splošno vojno proti bandam. Politiki po njegovem mnenju že preveč časa ne želijo govoriti o tem, kaj je prav in kaj narobe, ta moralna nevtralnost pa, kot je dejal Cameron, ni več ustrezna. Med tem, kar v delih države ne deluje, je omenil šole brez discipline, skupnosti brez nadzora in dejstvo, da mnogo otrok odrašča brez očeta. Nova nacionalna prioriteta bi morala biti po mnenju premiera izkoreniniti kriminalne bande. Poslušajmo odlomek govora, v katerem mimogrede priznava tudi odgovornost vlade



Ed Miliband, vodja opozicije, je Cameronove napovedi označil za plitve in površinske odgovore ter pozval k nacionalnemu dialogu, začenši s tistimi območji, ki so jih izgredi najbolj prizadeli.

Z današnjim dnem se izteka rok, do katerega bi Slovenija morala v domači pravni red implementirati evropsko direktivo o avdiovizualnih medijskih storitvah. Slovenija pa bo zakonski rok očitno prekoračila, saj je tovrsten zakon, ki ga je vlada sicer že sprejela julija, še vedno v parlamentarni obravnavi. Zakon o avdiovizualnih medijskih storitvah, s katerim se evropska direktiva implementira v naš pravni red, je vlada pripravila po tem, ko je na glasovanju v parlamentu padel predlog novega medijskega zakona, ki je tudi urejal uskladitev z omenjeno evropsko direktivo. Zakon o avdiovizualnih medijskih storitvah sicer širi regulacijo z linearnih medijskih storitev na nelinearne, posebno pozornost namenja otrokom in mladostnikom kot najobčutljivejši kategoriji uporabnikov medijskih storitev, regulira oglaševanje in poudarja načelo izvora, kar pomeni, da je izdajatelj medija dolžan spoštovati zakonodajo države, iz katere oddaja.

OFF sta pripravila Nejc Marcen in Boris Vasev.



Komentarji
komentiraj >>