Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
CIVILNI OPAZOVALCI JAVNE PORABE (1349 bralcev)
Sreda, 24. 8. 2011
tomazza



Pregovorno sosedu nevoščljive Slovenke in Slovence ter druge v domače malomeščansko stanje duha uspešno socializirane državljanke in državljane tudi v teh informacijsko skopih dneh res ni težko zadovoljiti. Pravzaprav pa zamotiti. Odvrniti njihovo pozornost od vendarle za usodnost trenutka ključnih vprašanj, kot so nadaljujoča se gospodarska recesija, aktualna politična in izvršna neopravilnost koalicije in Vlade ter zaradi likvidnostnih težav blokirani računi države. Da je torej na Slovenskem v teh pregretih avgustovskih dneh res malokomu zares dolgčas, pa so s prosto dostopno spletno storitvijo prikaza porabe javnega denarja oziroma konkretnih izdatkov javnih institucij poskrbeli v Komisiji za preprečevanje korupcije, v kateri so prepričani, da so z možnostjo civilnega nadzora javne porabe odprli kar novo paradigmo transparentnosti delovanja države in omejevanja korupcijskih tveganj.

Tako bi naj javna razgrnitev in dostopnost vpogleda v tok denarja med javnim in zasebnim sektorjem v delu, ko gre za blago in storitve, na uporabniku prijazen način povečala odgovornost nosilcev javnih funkcij za smotrno in učinkovito porabo javnih sredstev, omogočala bolj argumentirano in na dejstvih temelječo razlago ter razpravo o odločitvah javnega pomena, predvsem pa zmanjšala tveganja slabega upravljanja, zlorabe oblasti, sistemska tveganja za korupcijo, nepošteno konkurenco in klientelizem v postopkih javnega naročanja. Toda kljub možnosti spletnega pregleda javnih izdatkov in izplačil posameznih javnih inštitucij ter prejemnikov javnega denarja, ki jo ponuja spletna aplikacija SUPERVIZOR, to sicer še mogoče res pomeni, da smo na Slovenskem priča novi paradigmi transparentnosti delovanja države. Nikakor pa to samo po sebi ne pomeni, da bo zato na Slovenskem v prihodnje tudi dejansko kaj manj sistemske korupcije oziroma nepregledne porabe javnega denarja.

Tako tudi sam predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič priznava, da je lansiranje spletne aplikacije za civilni nadzor javne porabe del frustracije oziroma spoznanja, da se proti sistemski korupciji in klientelizmu preko kazenskega prava pač ne da boriti. Sama aplikacija, ki je na voljo na spletni strani http://supervizor.kpk-rs.si, sicer preko iskalnika res omogoča vpogled v poslovanje subjektov javnega sektorja, vseh posrednih in neposrednih proračunskih uporabnikov, organov zakonodajne, izvršilne in sodne veje oblasti, neodvisnih sodnih organov, samostojnih državnih organov, lokalnih skupnosti, zavodov in agencij. Ne omogoča pa vpogleda v poslovanje državnih podjetij in drugih pravnih oseb, katerih ustanovitelj in 100 odstotni lastnik so prav javne osebe oziroma država.

Pomemben del javnega denarja v Sloveniji pa se vendarle upravlja prav v teh podjetjih, ki so, čeprav v 100 odstotni lasti države, ustanovljena v skladu z zakonom o gospodarskih družbah ali z zakonom o zavodih. Te pravne osebe tako na trgu nastopajo kot gospodarske družbe in ne poslujejo preko državnega računa, pač pa imajo lastne račune odprte pri posameznih komercialnih bankah. Kljub temu da ta čas največ postopkov na Komisiji za preprečevanje korupcije vodijo prav glede korupcijskih tveganj ravno v takih podjetjih, pa samodejnega vpogleda v njihovo poslovanje, ki ni zavezano postopkom javnega naročanja, nimata ne Komisija in ne Računsko sodišče, kot dve osrednji instituciji nadzora javne porabe na Slovenskem.

Kljub temu torej da gre vsekakor za pomemben in unikaten projekt ima spletna aplikacija Supervizor že ob svoji splavitvi tako kot boj proti korupciji na sploh svoje sistemske pomanjkljivosti. Toda tudi s tem se Slovenke in Slovenci ter drugi v domače malomeščansko stanje duha uspešno socializirani državljani pravzaprav ne ukvarjajo. Zato pa tem bolj klikajo, gledajo in seštevajo, koliko je kdo za časa teh ali onih političnih sil na izvršni in zakonodajni prav po slovensko sistemsko skorumpirani oblasti pravzaprav pokasiral tega davkoplačevalskega javnega denarja. Toda s tem se samo po sebi zaupanje v tako sistemsko onemogočene državne institucije nadzora javne porabe le ne bo kar tako povečalo. Zaradi možnosti vpogleda v politično dirigirane tokove javnega denarja med zasebnim in javnim ter javnim in javnim sektorjem se bo med ljudstvom na tej strani Alp povečalo zgolj zavedanje, kako zelo politično skorumpirana in klientelistična je pravzaprav ta država.

V domači Republiki bodo tako še naprej obstajala podjetja, ki bodo z državo bolj uspešno poslovala ob določenem političnem predznaku vsakokratne koalicije in vlade. Prav tako bo tudi poraba javnega denarja v Sloveniji ostala še naprej nepregledna in tudi temeljno poslanstvo Komisije za preprečevanje korupcije, ki je krepitev delovanja pravne države, integritete in transparentnosti, odpravljanje korupcijskih tveganj in nasprotij interesov, enako sistemsko onemogočeno in nedorečeno. Kljub temu informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar medni, da je aplikacija SUPERVIZOR odlično orodje, da si domača javnost v domači demokratični družbi sama ustvari mnenje o ravnanju javnih organov, javnih uslužbencev in nosilcev javnih funkcij.

Toda tako to gre. Zgolj samo mnenje pač še ne predpostavlja tudi kake resne ali omembe vredne sistemske spremembe. Zato bo bržkone bolj držalo, da je spletna aplikacija SUPERVIZOR predvsem odlično orodje, da se domača javnost dokončno prepriča, kako je s tokovi javnega denarja v tej politično skorumpirani in klientelistično vodeni državi. Toda s pomočjo te aplikacije vsak zainteresirani posameznik le ne bo postal nadzornik porabe državnega proračuna, na lokalni in na državni ravni, pač pa bo še naprej ostal zgolj njen civilni opazovalec.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z zgolj civilnimi opazovalci porabe javnega denarja na spletni aplikaciji SUPERVIZOR v zobeh poskrbel Tomaž Z.









Komentarji
komentiraj >>