Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF JUŽNEGA TEČAJA (1371 bralcev)
Torek, 30. 8. 2011
Gregor K.



OFF NAPOVEDNIK

Norveški premier Jens Stoltenberg se je odločil, da bo odpotoval na enega najbolj skrajnih krajev na zemeljski površini. Decembra se bo namreč odpravil na Antarktiko, natančneje na Južni pol. Primarni namen štiričlanske odprave je obeležitev stote obletnice prve ekspedicije na Južni tečaj, ki jo je vodil Norvežan Roald Amundsen. Ta je na takrat še ne doseženo točko prispel 14. decembra 1911 in v slavni in dramatični bitki premagal britansko ekipo pod vodstvom Roberta Scotta, ki na najjužnejši del sveta ni nikoli prispela. Glavni razlog, da je bilo temu tako, je bila izbira živali za transport. Amundsen je vpregel na mraz vajene pse, medtem ko je Scott stavil na konje.

Norveška ekipa namerava decembra opraviti skoraj enako pot kot Amundsen pred sto leti, le da jih na tečaj ne bodo privlekli psi, ti so zaradi možnosti prinosa bolezni na celini prepovedani, ampak sodobna tehnologija. Stoltenberg sicer ne bo prvi premier v zgodovini, ki bo obiskal Južni pol. Pred njim je to storila nekdanja novozelandska premierka Helen Clark leta 2007.

Kljub temu da je Stoltenbergovo potovanje spominske narave, pa ni izključeno, da ga ni gnala tudi neka druga notranja želja. Ob skrajnih vremenskih razmerah na Antarktiki in mislih na radikalca Amundsena se morda nadeja, da bo lažje doumel skrajna dejanja, ki jih je julija na Norveškem storil Anders Behring Breivik.

Vi pa berete OFF program, ki tudi sam preizkuša skrajne meje.

OFF PROGRAM

Sirske varnostne sile so po pričevanjih protestnikov v več mestih znova nasilno posredovale proti protirežimskim aktivistom. Po njihovih besedah je bilo ob tem prvega dne tridnevnega praznika eid al fitr, ki pomeni konec enomesečnega posta, ubitih sedem ljudi. O štirih žrtvah poročajo iz mesta Al Hara, o dveh iz Inkila in eni iz Homsa. Protesti so sicer potekali tudi v Navi, Daelu in drugih okrožjih pokrajine Dara. Včeraj, na zadnji dan ramadana, so al-Asadove sile po navedbah aktivistov ubile 17 ljudi, več deset je bilo ranjenih. Od začetka upora sredi marca je bilo po podatkih Združenih narodov ubitih že več kot 2200 ljudi.

Libijski uporniki so od Alžirije zahtevali izročitev žene Safije, dveh sinov in hčere libijskega voditelja Moamerja Gadafija, ki so včeraj pribežali v to sosednjo državo. Alžirija je o vstopu žene in treh otrok v državo obvestila generalnega sekretarja Združenih narodov Ban Ki Moona, Varnostni svet Združenih narodov in drugega človeka libijskega nacionalnega prehodnega sveta Mahmuda Džibrila. Uradni Alžir se v libijskem konfliktu ni postavil na nobeno stran in ne priznava prehodnega sveta.

Medtem se lov na Gadafija nadaljuje. Po navedbah dobro obveščenih libijskih diplomatskih virov naj bi se Gadafi in njegova sinova Sadi in Saif al Islam skrivali v kraju Bani Valid južno od Tripolija. Uporniki so ob tem sporočili tudi, da je bil tam včeraj ubit Gadafijev najmlajši sin Hamis. O njegovi smrti se je od začetka spopadov sicer že večkrat govorilo, vendar govorice niso bile nikoli potrjene. Uporniki nadaljujejo tudi ofenzivo na Gadafijevo rojstno mesto Sirto. V ponedeljek so zavzeli puščavsko vasico Nofilija nedaleč od obalne ceste vzhodno od Sirte. Uporniki pričakujejo, da bodo danes napredovali proti mestu, hkrati pa še naprej potekajo tudi pogajanja z lokalnimi in plemenskimi voditelji o mirni vdaji Sirte.

Član libijskega nacionalnega prehodnega sveta za pravosodje Mohamed al Alagi pa je potrdil, da so bili med ujetimi osebami v Tripoliju tudi plačanci iz tujine, med njimi 17 Hrvatov. Hrvaško zunanje ministrstvo je sicer sporočilo, da niso prejeli nobene informacije o tem, da bi v Libiji priprli kakšnega hrvaškega državljana. Al Alagi je še povedal, da bodo vse prijete zaslišali in nato tiste, ki niso zagrešili zločinov, izpustili na prostost, medtem ko bodo ostalim sodili.

Na italijanskem otoku Lampedusa, na katerem se je po začetku arabske pomladi število beguncev iz Afrike močno povečalo, so izbruhnili nemiri. Skupina kakšnih 150ih Tunizijcev je v ponedeljek popoldne pobegnila iz nastanitvenega centra, ker so jih nameravali poslati nazaj v Tunizijo. Pobegli begunci so po poročanju italijanskih medijev od oblasti zahtevali, da jih čim prej preselijo na celino, vrnitvi v Tunizijo pa so se uprli. Ubežniki so se v nastanitveni center medtem že vrnili, vendar so ob tem izbruhnili novi nemiri, v katerih sta bila lažje ranjena dva policista. Italija je s Tunizijo pred časom sklenila sporazum, ki predvideva vračanje tunizijskih državljanov v domovino. Do konca leta naj bi jih tako vrnili okoli 30.000. Od začetka leta se je na Lampeduso sicer zateklo že več kot 50.000 Afričanov.

Japonski parlament je za novega premiera pričakovano izvolil nekdanjega finančnega ministra Jošihika Nodo, ki ga je včeraj predlagala vladajoča in v spodnjem domu parlamenta prevladujoča demokratska stranka. Že v ponedeljek je zmagal v boju za vodenje demokratske stranke, ki je na oblasti dve leti, in si s tem praktično zagotovil premierski položaj. Njegov predhodnik Naoto Kan je s premierskega položaja odstopil v petek, in sicer zaradi očitkov, da se ni ustrezno spopadel s krizo, ki je sledila uničujočemu potresu in cunamiju marca letos. Noda, ki se bo moral soočiti tudi z gospodarsko krizo države, bo tako šesti predsednik japonske vlade v petih letih.

Ameriška predsedniška komisija za presojo bioetičnih vprašanj je spoznala, da so bili znanstveni poizkusi, ki so jih ameriški znanstveniki izvajali na gvatemalskih zapornikih, psihičnih bolnikih in prostitutkah v Gvatemali v 40ih letih prejšnjega stoletja, za ameriško znanost sramotni. Znanstveniki, ki so takrat preučevali učinkovanje penicilina na bolezni, kot sta gonoreja in sifilis, so človeške poskusne zajčke okužili z omenjenima boleznima, pri čemer nekaterih o tveganjih niso seznanili. Šlo je za 5500 testirancev, od katerih jih 1300 ni vedelo, v kaj se spuščajo. Od vseh skupaj si jih je po vcepitvi bolezni opomoglo zgolj 700. Ob tem spoznanju in dejstvu, da so pri poizkusih sodelovali tudi lokalni zdravniki, je gvatemalski podpredsednik Rafael Espada napovedal uradno vladno upravičilo vsem Gvatemalcem.

Neodvisni poslanec Andrej Magajna je sklical tiskovno konferenco, na kateri je povedal, da bo svoj glas o podpori oziroma nepodpori reorganizirani vladi vezal na nadaljnjo politiko aktualne vlade Boruta Pahorja. Za podporo novim, za zdaj uradno še neznanim ministrom, bo tako Magajna od Pahorja zahteval nekatere odgovore o njegovih bodočih političnih načrtih. Več Magajna:



Nekdanja vodja kabineta predsednika vlade, Simona Dimic, je zoper državo kot delodajalca vložila tožbo, s katero zahteva 6600 evrov oziroma tri njene neto osnovne plače odpravnine. Dimičeva toži na podlagi tretjega člena pogodbe o zaposlitvi. Njen mandat namreč sodi med kabinetne zaposlitve, ki so vezane na mandat premiera. S pogodbo pa so kabinetni uslužbenci upravičeni do treh nadomestil plače, če premier mandat konča prej. A ker je Dimičeva oktobra lani odstopila sama, v vladi menijo, da ni upravičena do odpravnin. Dimičevi je bila očitana vrsta domnevnih nepravilnosti pri nakupu in obnovi hiše v ljubljanskih Murglah, med drugim, da je od Nove Ljubljanske banke dobila za svojo plačo nesorazmerno visoko posojilo pod izredno ugodnimi pogoji ter da so hišo na črno obnavljali delavci Vegrada, material za obnovo pa naj bi vozili tudi z gradbišča Celovških dvorov. Dimičeva je tožbo sicer vložila že 9. marca.

V visokošolski knjižnici Centralne tehniške knjižnice, CTK, Univerze v Ljubljani so se odločili, da bodo v septembru poskusno podaljšali odpiralni delovni čas. Po novem bo tako knjižnica med tednom odprta od sedmih zjutraj do polnoči, medtem ko zdaj zapre vrata ob pol desetih. Zakaj so se za to odločili, nam je povedal direktor CTK Miro Pušnik:



Vprašali smo ga tudi, koliko bi knjižnico stalo, če bi se odločili za stalno podaljšati odpiralni čas:



Komentarji
komentiraj >>