Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF DOLGEGA IN PREDVSEM KVALITETNEGA ŽIVLJENJA (1321 bralcev)
Torek, 6. 9. 2011
Luka T.



OFF NAPOVEDNIK

Zdaj, ko je tudi Julian Assange postal žrtev curljanja informacij, saj je novinar angleškega Guardiana objavil geslo za dostop do vseh še neobjavljenih diplomatskih depeš, so na Wikileaksu izpopolnili svoj arhiv in objavili vseh 250.000 depeš. Javnost se lahko zato ponovno veseli pikantnih podrobnosti, ki so sicer znane le rednim obiskovalcem slonokoščenih stolpov.

V depeši iz leta 2008 ameriški diplomat piše o savdskem kralju Abdulahu, ki naj bi bil verižni kadilec in strasten uživalec viagre, redno pa naj bi prejemal tudi hormonske injekcije. Takšna terapija očitno dobro dene ostarelemu, a prav nič osivelemu monarhu, ki je bil zdaj tudi uradno datiran pri 92 letih starosti. Kralj je svoja leta dobro skrival, saj se je nedolgo nazaj menilo, da šteje zgolj 82 ali morda 87 let. Ameriški diplomati so se do teh podatkov prikopali po zaslugi zahodnega zdravnika, ki je zdravil eno od štirih kraljevih žena. Ob tem naj bi mu kraljevi zdravniki po pomoti posredovali kraljevo zdravstveno kartoteko.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki se spet veseli svojega starega hobija – brskanja po tuji dokumentaciji.

OFF PROGRAM

Mejo med Libijo in Nigrom je prečkal vojaški konvoj domnevno tuareških najemnikov, ki so se borili za dosedanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Poročila si ob tem niso enotna, ali je s konvojem potoval tudi Gadafi ali kateri od članov njegove družine. Te špekulacije so se pojavile, ker je Burkina Faso poraženemu samodržcu ponudila azil, pot do nje pa bi ga vodila čez Niger. Gadafijev tiskovni predstavnik je govorice že zavrnil s pojasnilom, da se bo Gadafi za oblast boril do smrti.

Predsednik Zimbabweja Robert Mugabe naj bi imel sodeč po ameriških diplomatskih depešah raka na prostati, ki se širi tudi na druge organe. Zdravniki mu dajejo še nekaj let, ameriški diplomati pa ocenjujejo, da bi lahko umrl do leta 2013. Te informacije je ameriškim diplomatom razkril Gideon Gono, Mugabejev tesen zaveznik in guverner tamkajšnje centralne banke, ki pa jih sedaj zavrača kot lažne.

Največja italijanska sindikalna centrala Confederazione generale italiana del lavoro po vsej Italiji organizira splošno stavko, s katero želi opozoriti na hude posledice varčevalnih ukrepov, ki jih imajo ti na delavce in pojemajoč srednji razred. S stavko želijo sindikati ustaviti državo, pri tem pa nimajo polne podpore drugih sindikalnih central, saj te nasprotujejo ustavljanju prometa, servisnih dejavnosti in proizvodnje v trenutku, ko je država v hudi finančni krizi, iz katere se ne bo izkopala brez potrebnih reform. Sindikalisti pa polne podpore ne uživajo niti v javnosti, saj več kot polovica vprašanih Italijanov stavki nasprotuje, hkrati pa so prepričani, da je nesposobna tudi vlada. Finančni minister in avtor gospodarskih reform Giulio Tremonti je predstavil že dva sicer neuspešna predloga za rebalans proračuna. Z nobenim se namreč niso strinjali niti bogati niti revni.

Švicarska centralna banka je postavila minimalni menjalni tečaj svojega franka pri menjalni vrednosti 1,2 franka za en evro. Frank, ki sicer velja za varno valuto, je v preteklih letih zaradi finančnih težav tujine močno pridobil vrednost, s tem pa začel ogrožati domače gospodarstvo. Iz Švicarske centralne banke zdaj prihajajo zagotovila, da so pripravljeni tiskati denar v neomejenih količinah, ki bodo potrebne za vzdrževanje tega tečaja. V povezani novici je rekordno vrednost dosegla tudi unča zlata, ki se zdaj giblje pri 1900 ameriških dolarjih. Ceno plemenite kovine je navzgor potisnila zaskrbljenost vlagateljev zaradi poglabljanja dolžniške krize v območju evra.

Haaško sodišče je nekdanjega načelnika generalštaba jugoslovanske vojske Momčila Perišića danes obsodilo na 27 let zaporne kazni zaradi pomoči pri izvedbi zločinov v Sarajevu, Srebrenici in na Hrvaškem med letoma 1993 in 95. Sodišče ga je spoznalo za krivega obtožb, da je bosanskim Srbom dal na razpolago pripadnike jugoslovanske vojske, strelivo in logistično podporo, oprostilo pa ga je obtožb o iztrebljanju, saj naj ne bi mogel predvideti, da bodo bosanski Srbi pokončali muslimanske moške v Srebrenici.

Hrvaško državno tožilstvo iz Virovitice obravnava anonimno kazensko prijavo proti članom kriznega štaba iz časa domovinske vojne zaradi domnevne poneverbe 321.000 tedanjih nemških mark, ki so jih za nakup orožja zbrala podjetja iz okolice omenjenega kraja. Hrvaški borci so potrebno orožje pridobili z zajetjem več vojašnic Jugoslovanske ljudske armade, zato je nakup nehal biti upravičen, denar pa je kljub temu izginil iz sefa v občini Virovitica. Med osumljenci za poneverbo je tudi upokojen hrvaški general in župan Virovitice Đuro Dečak, ki je tožilstvu povedal, da se denarja sicer ne spominja, je pa namignil, da bi o tem vedel več povedati prav tako nekdanji član kriznega štaba Anto Krišto, ki pa o primeru ni želel govoriti.

Poslanska skupina Zares je pripravila predlog novele zakona o upravljanju kapitalskih naložb države, s katerim želi ukiniti Agencijo za upravljanje s kapitalskimi naložbami Republike Slovenije in ustanoviti urad, ki bi deloval v okviru vlade. Po mnenju predsednika stranke Zares Gregorja Golobiča je omenjena agencija vodena nekompetentno ter deluje netransparentno in neučinkovito. Podpredsednica stranke Darja Radič je povedala, da se je vlada z ustanovitvijo agencije na podlagi doktrine o korporativnem upravljanju želela izogniti ...:



V prostorih Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti je včeraj potekalo predavanje na temo revolucij v Arabskem svetu. Predavala je avstrijska arabistka, novinarka in profesorica Karin Kneissl, ki sicer kot profesorica in mentorica sodeluje tudi z univerzo v Ljubljani. Predavanje je potekalo v polni mali dvorani. V 45-minutnem predavanju se je predavateljica dotaknila več aspektov uporov v regiji, kljub temu pa je bilo vseeno pričakovati malce bolj poglobljen uvid. Kneisslova je na začetku opozorila na dejstvo, da je bil v začetku devetdesetih, ko so se spremembe dogajale ne le v Evropi, temveč tudi v ostalih delih sveta, arabski svet v popolni stagnaciji. Zbuja se po dvajsetih letih. Zakaj?



Kneisslova napoveduje, da se protesti v večji meri obetajo tudi v arabskih državah perzijskega zaliva:



Čeprav se je egiptovska revolucija začela kot sekularna revolucija, pa Kneisslova opozarja, da so islamisti pri protestih v arabskem svetu zelo organizirani in naj bi tako predstavljali nevarnost sekularnosti regije.

OFF sta pripravila Luka Tetičkovič in Božidar Kolar.



Komentarji
komentiraj >>