Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Us3: Lie, Steal & Cheat (Us3.com, 2011) (ponovitev 28. 10. 2011 ob 00.30) (1124 bralcev)
Petek, 21. 10. 2011
Borja



* Britanska acid jazzerska atrakcija Us3 se vrača! No, v resnici ni nikoli nikamor odšla, le sestava kolektiva se je stalno spreminjala in nekateri albumi so bili bolj odmevni od drugih. Edini stalnici sta mastermind projekta Geoff Wilkinson in slog spajanja hiphopa in ležernejšega jazza. Nova plata se imenuje Lie, Steal & Cheat, sveža emsija Oveous Maximus in Akala pa prihajata iz ZDA in Velike Britanije. Stilsko nič pretresljivo novega, manjši apdejt z aktualnimi besedili, ki kritizirajo sprijeno delovanje establišmenta.

Projekt Us3 je nastal po srečnem spletu okoliščin, ko sta leta 1991 dva glasbena producenta - mastermind Geoff Wilkinson in Mel Simpson - semplala že takrat trideset let star acid jazzerski hit Sookie Sookie kitarista Granta Greena. Ker so bili začetki devetdesetih let eden vrhuncev trendovske britanske, predvsem londonske scene acid jazza in rare groova, ki se je vlekla čez osemdeseta pa skoraj do novega tisočletja, ni nič čudnega, da je preko nekoč piratske radijske postaje Kiss FM komad prišel do ušes odgovornih pri založbi EMI, ki je lastnik avtorskih pravic Blue Note, torej založbe, ki je izdala Sookie Sookie desetletja pred tem.
Wilkinson je takrat izvedel strašni trik oziroma, bolje rečeno, kravatarji pri založbi EMI niso bili neumni, ampak so zavohali priložnost, ki se je ponujala na pladnju. Namesto da bi Wilkinsona in njegovega "partnerja v kriminalu" tožili, so jima ponudili pogodbo, na razpolago za namene semplanja so jima servirali ves katalog Blue Note. Huh. A verjetno tudi največjim optimistom pri glasbeni multinacionalki ni bilo niti približno jasno, da so s potezo zadeli terno. Prvenec projekta Us3 je bil s hit singlom Cantaloop (Flip Fantasia) na čelu namreč popoln komercialni uspeh, ki je podiral rekorde.


Potem se je zamenjalo ogromno založb in zvrstili so se številni vokalisti, bili so ponovni vzponi ter padci. Wilkinson pa je vseskozi pridno delal, se z raznimi prijemi in triki lotil slogovnih zasukov in kar težko verjamemo, da je novi album Lie, Cheat & Steal že osmi dolgometražec Us3. Emsija sta tokrat precej neznani Američan z imenom, ki spominja na rimske cesarje Oveous Maximus, in bolj znani Britanec Akala, ki je pred leti prejel nagrado MOBO in je mlajši brat zvezdnice Ms. Dynamite.
Lie, Cheat & Steal je sodobno brušenje stila, ki je Us3 hitrostno izstrelil v mainstream pred skoraj dvajsetimi leti. Je neke vrste vračanje k začetkom, saj so bili nekateri albumi vmes precej drugačni, eni bolj eksperimentalni, drugi so pomenili slogovni zasuk od jasnega spajanja hiphopa in jazza.
Glavna žanrska razlika od prvenca je, da tokrat ne izkoriščajo znanih, družbeno ponotranjenih semplov kataloga založbe Blue Note in da je nekaj komadov, ki jih lahko umestimo v tradicijo latino godb in ki so morda najbolj tečni deli ploščka. Sempli so umeščeni bolj subtilno, prevladuje živa inštrumentacija, torej v živo posneti inštrumenti s klaviaturami in pihali v ospredju.


Projekt Us3 že od samih začetkov na vsaki plošči angažira več kot enega glavnega vokalista in tokrat Oveous Maximus in Akala opravita svoje delo rutinsko solidno, najmočnejša pa sta v besedilih, brez dlake na jeziku. Tako naslov albuma, torej Lie, Cheat & Steal, kot tudi besedila so družbeno angažirani, izražajo neko razočaranje in nezadovoljstvo z esteblišmentom, pokvarjenim stanjem glasbene industrije in glavnih igralcev umazane igre, torej multinacionalnih založb.


Us3 so podobno kot žanrsko soroden Gurujev projekt Jazzmatazz izgubili zalet že pred časom, a vendar se vsakič vračajo z izdelanim materialom in suverenim izdelkom. Posnetki so si med seboj morda nekoliko preveč podobni, a zato povsem koherentni, in prebava celega albuma v kosu je lahka naloga.
Še raje, kot da preposlušate plošček od začetka do konca, preverite stanje Us3 v letu 2011 kar v živo. Osemčlanska živa zasedba je nedvomno najboljša demonstracija njihovega zvoka. Priložnost se ponuja na dlani, saj te dni nastopajo, predstavljajo novo ploščo in venček zimzelenih v Kinu Šiška.

pripravil Borja Močnik

 



Komentarji
komentiraj >>