Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BOJA ZA (1168 bralcev)
Torek, 18. 10. 2011
Gregor K.



Zadnji predvolilni čas je v Sloveniji prinesel kar nekaj novih strank, ki nameravajo kandidirati na parlamentarnih volitvah 4. decembra. Ena izmed njih, sicer dokaj neznana, je tudi stranka Humana Slovenija, ki jo vodi Miran Šic. Kot večina novo ustanovljenih strank ima tudi Humana Slovenija načrt odrešiti slovensko ljudstvo. Kako namerava to doseči, nam je zaupal kar njen predsednik Miran Šic:



Vi pa berete Off program Radia Študent, ki mu ob takšnih besedah po licu spolzijo solze sreče.

OFF PROGRAM

Ploščad pred Ljubljansko borzo ostaja zasedena že četrti dan, organizacija protestnikov pa se počasi, a zanesljivo izboljšuje. Na ploščadi tako že stoji prenosni WC, hrana in čaj sta na voljo na mizah, protestniki so prinesli stiropor, da se bo ob sedenju na tleh v času skupščine lažje kljubovalo mrazu. Danes naj bi prispel tudi večji vojaški šotor, v katerem naj bi bil nastanjen tudi medijski center. Včeraj zvečer je prisotne presenetil Vlado Kreslin, ki je izvedel krajši glasbeni nastop, vzdušje bilo sploh pozitivno. Kljub temu pa je ploščad danes ob osmih zjutraj gostila vidno manj ljudi kot prejšnje dni. Tako je odpadel protestni shod do Narodne banke pa tudi dopoldanska skupščina, vseeno pa so pripadniki gibanja 15. oktober v spremstvu dveh policistov izvedli shod do Akademije za likovno umetnost in oblikovanje ter Filozofske fakultete, kjer so študente pozivali k udeležbi na skupščinah in opozarjali, da je študentski boj globoko vpet v širši spekter boja gibanja 15. oktober. Arneja iz skupine Mi smo univerza smo vprašali, kaj točno je bil namen te akcije:



Vprašali smo tudi nekaj naključnih študentov, kaj si mislijo o dogajanju pred borzo:





Protestniki pred borzo torej kljub mrazu vztrajajo. Mimoidoči podporniki prinašajo hrano, dajejo denarne donacije ali zgolj pridejo izrazit moralno podporo, na kar se aktivisti odzovejo z zahvalnim aplavzom. Nekaj mimoidočih smo tako prosili za mnenje o zasedbi ploščadi:









Na ploščadi se nahajajo tudi špikerji Radia Študent, ki bodo javno prebirali izraze podpore in zgodbe ljudi, ki so jih poslali preko facebooka ali drugih poti, ali pa so nalepljene na pročelju borze. V živo se nam je javil Želc:



Gibanje «Occupy Wall Street» ima po mesecu dni, odkar je zasedlo park Zuccotti, nedaleč od Svetovnega trgovinskega centra in borze, med Newyorčani vse večjo podporo. Anketa univerze Quinnipiac namreč ugotavlja, da protestnike podpira kar 67 odstotkov prebivalcev New Yorka. 87 odstotkov jih podpira pravico protestnikov, da, dokler spoštujejo zakone, taborijo v parku, medtem ko jih manj kot polovica odobrava nasilne postopke policije proti demonstrantom. Podpora pa se kaže tudi na bolj konkreten način. Od začetka protestov 17. septembra so meščani gibanju donirali že 300.000 dolarjev, vsak dan pa prinašajo tudi raznorazne materialne dobrine.

Protesti Tibetancev proti kitajski okupaciji se stopnjujejo, prav tako pa nasilni odgovori kitajskih oblasti. Po poročanju skupine tibetanskih izseljencev se je iz protesta v pokrajini Sečuan sežgala in zaradi opeklin umrla mlada budistična nuna Tenzin Wangmo, kitajski policisti pa so ustrelili dva tibetanska protestnika. Nuna je protestni samomor storila na poti v bližini njenega samostana, nedaleč stran od mesta Aba. Po navedbah prič naj bi pred tem pozvala k verski svobodi in vrnitvi tibetanskega verskega voditelja dalajlame iz izgnanstva. Kakšna je usoda dveh ustreljenih protestnikov, za zdaj ni znano, protesti za svobodo in Tibet so sicer potekali v kraju Khekor. V organizaciji Free Tibet so opozorili pred morebitno zaostritvijo razmer v Tibetu. Kot je opozorila predstavnica organizacije Stephanie Brigden, je število in pogostost samosežigov Tibetancev brez primere. Brigdenova poudarja, da ne gre za tradicionalni način upora Tibetancev, saj se je prvi zgodil šele marca letos, in sicer ob tretji obletnici krvavega zatrtja velikih protestov Tibetancev v Ngabi leta 2008, ko je bilo ubitih 13 tibetanskih protestnikov.

Sile libijskega nacionalnega prehodnega sveta so sporočile, da so včeraj zvečer v celoti zavzele Bani Valid, eno zadnjih utrdb sil, zvestih nekdanjemu voditelju Moamerju Gadafiju. Ob tem so povedali, da v mestu ni več odpora, večina Gadafijevih privržencev je pobegnila in za seboj pustila vozila, tisti, ki so ostali, pa ne nudijo odpora. Enote prehodnega sveta so v bolnišnici v Bani Validu, kjer že nekaj dni ni bilo elektrike in ki naj bi bila v zelo slabem stanju, našle okoli sto trupel domnevno njihovih lastnih borcev. Po padcu Bani Valida ostaja v rokah Gadafijevih privržencev tako le še Gadafijevo rojstno mesto Sirta. Eden od poveljnikov sil prehodnega sveta sicer pričakuje, da bo danes v tem mestu prišlo do srditih spopadov. O Moamerju Gadafiju še vedno ni sledu. Vodja libijske prehodne vlade Mahmud Džibril je v intervjuju za časnik Al Šark Al Avsat dejal, da je Gadafi še vedno v Libiji, kjer se pripravlja, da na jugu države razglasi islamsko državo oziroma da destabilizira novo libijsko državo, in sicer tako, da med različnimi plemeni in političnimi skupinami zaseje spor.

Začela se je dolgo pričakovana zamenjava zapornikov, za katero sta se ob posredovanju Egipta in Nemčije dogovorila Izrael in palestinsko gibanje Hamas. Izrael bo v zameno za enega njihovega vojaka izpustil skupno 1027 Palestincev. S strani Hamasa predani izraelski vojak je že prispel v Izrael, medtem ko je zaenkrat svobodno zadihalo 477 Palestincev. Drugih 550 namerava Izrael izpustiti v roku dveh mesecev.

Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu se je včeraj v Ankari sestal s predstavniki sirske opozicije. Kot je povedal turški diplomat, ki ni želel biti imenovan, je Turčija sirsko opozicijo, ki je združena v sirskem nacionalnem svetu, pozvala k enotnosti in sodelovanju v prizadevanjih za demokratične in miroljubne spremembe v Siriji. Ankara je sicer že večkrat izrazila nezadovoljstvo nad sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom in njegovim režimom, ki nad protestniki nastopa s silo. Sirski nacionalni svet je krovno politično gibanje različnih opozicijskih skupin, ki je bilo ustanovljeno konec avgusta v Carigradu in šteje 140 članov. Od teh jih polovica živi v Siriji. Ustanovljen je bil s ciljem uskladiti prizadevanja opozicije v boju proti režimu al Asada. Novo krovno politično gibanje združuje različne opozicijske skupine, med drugim Lokalni koordinacijski odbor sirskih aktivistov, Muslimansko bratovščino, Kurde in asirsko manjšino.

Čeprav se je iztekel že drugi rok za odstranitev barikad na severu Kosova, na cestah proti mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak, ki ga je postavil srbskim protestnikom poveljnik mednarodnih sil Kfor Erhard Drews, le-te še vedno stojijo. Po poročanju srbske tiskovne agencije se je minulo noč na barikadah kljub hladnemu vremenu zbralo veliko ljudi. Tudi oni pa vse bolj upajo, da se bo kriza, ki traja že skoraj tri mesece, rešila na miren način. Temu naj bi pripomoglo tudi srečanje predstavnikov srbskih občin na Kosovu, ki se bodo sestali v sredo in na katerem naj bi iskali možne rešitve. Predsednik občine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić je povedal, da so Kforju ponudili kompromis, da bi njihovim konvojem omogočili periodični prehod na cestah proti severu Kosova. To naj sicer ne bi pomenilo, da bi imel Kfor popolno svobodo gibanja na območju srbskih občin na severu Kosova, vendar pa tudi kosovski Srbi nimajo popolne svobode gibanja preko administrativnih prehodov proti Srbiji, je še dejal Pantić. Odziv Kforja na to ponudbo zaenkrat še ni znan.

Pri stranki Zares so v pričakovanju volitev predstavili, kakor v stranki temu pravijo, novi pristop k stanovanjski politiki. Pri tem so izpostavili štiri točke, s katerimi naj bi se stanovanjske težave v Sloveniji močno zmanjšale. Med predlogi je tudi zakon o stanovanjskem kreditiranju s poroštvom države. Več o predlogih nam je povedal član Zaresa, Tadej Slapnik:



OFF sta pripravila Gregor Kuhar in Boris Vasev.



Komentarji
komentiraj >>

Re:
indignado [18/10/2011]

"Kaj počnejo mladi pred borzo?" Naključna mimoidoča: "Ja ne vem, država pobira preveč denarja." Jao, ljudje ne ločijo niti med Tea Party Movement in #occupy. Pogubljeni smo.
odgovori >>