Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Profesorja Bernik in Pribac o pomenu protestov (1231 bralcev)
Torek, 18. 10. 2011
MajaO



V središču našega zanimanja so zagotovo sobotni protesti, ki se v manjšem obsegu še vedno dogajajo. Pred Ljubljansko borzo kljub mrazu še vedno vztraja za slovenske razmere zgledno število protestnikov. V času vsesplošne apatije nas takšna stopnja zavzetosti in aktivizma v naši sredini vsekakor prijetno preseneča. Vseeno pa se je vsake toliko dobro za trenutek distancirati, odriniti svojo čustveno vpletenost in na zadevo pogledati v realnih okvirih.


Če za trenutek odmislimo lastne pobožne želje po lepšem jutri, ali ima lahko ta protest kakšne resnične in daljnosežne posledice ali pa je vsaj začetek premikov iz družbene otopelosti in nezainteresiranosti? Ker si sami na ta vprašanja nismo znali odgovoriti z drugim kot z utopičnimi upanji, da je to resnično začetek premikanja kolesja družbenih sprememb, smo boljše odgovore poiskali pri stroki. Z komentar smo poklicali profesorja dr. Igorja Pribca s Filozofske fakultete in profesorja Ivana Bernika s Fakultete za družbene vede.


Najbolj očitno je seveda vprašanje, ali imajo lahko ti protesti kakšne daljnosežne posledice oziroma če lahko vodijo v neke konkretne družbene spremembe. Najprej je odgovarjal Ivan Bernik.

 

Igor Pribac je bil glede vplivov protestov na dogajanje malo bolj optimističen in izpostavil še pomen protestov pri oblikovanju predvolilnega vzdušja.

 

Ivana Bernika smo vprašali, ali lahko protesti vplivajo vsaj na večjo politično aktivnost prebivalstva pred prihajajočimi volitvami.

 

Če protesti ne bodo imeli vpliva na večje spremembe v družbi, kakšni so torej konkretni, neposredni učinki teh protestov? Odgovarja Igor Pribac:

 

Kljub nizkim realnim možnostim, da ta protest res kaj spremeni, sami morda pretirano optimistično upamo, da sili ljudi iz apatije v razmišljanje in da je to vsaj začetek teženja h konkretnim spremembam. Upamo pač lahko, da ta ideja upora proti krivičnemu sistemu ni samo senzacija tega tedna in da ne bo obsojena na propad, takoj ko bodo pred borzo ugasnile kamere komercialnih televizijskih postaj.


Vztrajnost protestnikov je občudovala Maja Oprešnik.

 



Komentarji
komentiraj >>