Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF KROKODILA NA POHODU (979 bralcev)
Sreda, 19. 10. 2011
Luka T.



OB SEDMIH

V Rimu so se sobotni protesti sprevrgli v večje izgrede, za kar se krivdo sedaj pripisuje tudi slabo pripravljeni policiji. Ta se brani češ, da so za to odgovorni varčevalni ukrepi zato so se policaji včeraj sami podali na ulice mesta in prebivalstvo prosili za prispevke za bencin, saj si bojda tudi tega kmalu več ne bodo mogli privoščiti. Po mestu sedaj izvajajo racije prostorov skrajnih skupin, minister za notranje zadeve Roberto Maroni pa napoveduje sprejetje zakona, ki bo policiji dal večja pooblastila za nošnjo orožja. Rimski župan Gianni Alemanno je medtem za mesec dni prepovedal protestne shode v starem mestnem jedru, dovolil pa jih je na sedmih drugih lokacijah.


Poslovnež Sir Richard Branson je posvetil prvo komercialno vesoljsko postajo na Zemlji. Vzletna steza se nahaja v puščavi Nove Mehike, z nje pa namerava Virgin Galactic v vesolje pošiljati turistične lete. Ti bodo stali 145.000 evrov na osebo in trajali dve uri in pol, potniki pa bodo lahko izkusili pet minut breztežnosti.


Predsednik SDS Janez Janša je za tiskovno agencijo Reuters povedal, da bo v Sloveniji potrebno varčevati na vsakem koraku in storiti vse za povečanje proračunskih prihodkov. Napoveduje, da je njegova stranka predlagala linearno zamrznitev proračunskih izdatkov za leto 2012, da bi se tako ob začetku leta izognili zakonsko predvidenemu zvišanju pokojnin, socialnih transferjev in plač v javnem sektorju. Janša razmišlja tudi o krčenju javnega sektorja, ustanovil pa bi tudi tako imenovano 'slabo banko', da bi sprostil kreditni krč in podjetjem omogočil ustvarjanje novih delovnih mest.

OB OSMIH

Evropsko sodišče je odločilo, da uporabe matičnih celic iz zarodkov ni mogoče patentirati za znanstveno raziskovanje. Razsodilo je tudi, da je uničevanje človeških zarodkov za namene pridobivanja matičnih celic kršenje človekovega dostojanstva.

Smrtonosna droga 'krokodil' se iz Rusije širi tudi v Evropo. Našli naj bi jo v Nemčiji, na tržišču pa se uporablja kot cenejša zamenjava za heroin. Drogo se pridobiva iz kodeina, sintetičnega opiata, ki ga s kemičnim procesom izločijo iz tablet proti glavobolu. Pri tem se nemalokrat uporablja industrijske kemikalije in razredčila kar pri odvisnikih hitro povzroči zelo nazorno gnitje telesa. Svoje ime je dobila zato ker koža na mestu vboda pozeleni.

Po trditvah hrvaškega strokovnjaka za prehrano Stipana Biliča vsaj 200 najrazličnejših proizvodov vsebuje masti, encime, želatino in ostale produkte, ki nastajajo v laboratorijih s predelavo svinjskih proizvodov. Na etiketah so ti stranski proizvodi navedeni kot E-ji, mnogi od njih pa vsebujejo emulgatorje svinjskega porekla. Svinjina se tako nahaja v zvečilnih gumijih, sokovih, keksih... Zanimivo pa, da jo najdemo tudi v cigaretnih filtrih. Ta razkritja so že sprožila nekaj ogorčenja, saj je to posebej žaljivo za muslimane in jude in vegetarijance, ki se svinjini preprosto ne morejo izogniti.

Zbigniew Brzezinski, nekdaj svetovalec ameriškega predsednika Billa Clintona, opozarja, da se je bogastvo Amerike in sveta koncentriralo v rokah enega odstotka prebivalstva, ki denar ustvarja na tako mističen način špekuliranja, da tega ne razumejo niti najbolj izobraženi intelektualci. Kritizira tudi ameriški politični sistem, v katerem se vsi glavni akterji rekrutirajo iz tega enega odstotka prebivalstva, ki obvladuje več kot 90 odstotkov bogastva.

OB DESETIH


Francija in Nemčija sta se strinjali, da bosta za kar petkrat povečali sredstva evropskega stabilnostnega sklada. Namesto trenutnih 440 milijard evrov, bo sklad kmalu težek kar 2 trilijona evrov. Sklad je namenjen dokapitalizaciji bank v težavah, kupovanju državnih dolgov ali za posojila državam članicam evropske unije, ki so se ujele v dolžniški pasti.

V Grčiji se je začela še ena splošna 48-urna stavka, s katero se javnost odziva na parlamentarne priprave za glasovanje o zadnjem obroku varčevalnih ukrepov, ki predvidevajo več davkov, rezov plač in ukinitev delovnih mest. Stavko organizirata oba večja sindikata, ki zajemata delavce v javnem in zasebnem sektorju, pričakuje pa se da bodo tokrat prvič sodelovali tudi lastniki majhnih trgovin. Po vzoru prejšnjih pa bodo tokrat zaprti vsi vladni uradi, javni promet ne bo vozil, zaradi stavke kontrolorjev pa so suspendirani tudi notranji in zunanji leti.

Politiki pred volitvami poskušajo pridobiti glasove z novimi in starimi obljubami, praktično vse stranke in liste govorijo, da bodo v primeru izvolitve uvedle brezplačen vrtec za drugega otroka. Večina ne bi zvišala davka na dodano vrednost, bi pa zmanjšala število javnih uslužbencev in obdavčila luksuz. Pri tem še ni jasno kako bodo to izpeljali, saj so se pri preteklih poskusih luksuzne dobrine preprosto selile v tujino.

Kljub mrazu in vetru so protestniki pred ljubljansko borzo prenočili že peto noč. Včeraj so na akademiji za likovno umetnost in filozofski fakulteti delili letake s katerimi so študente obveščali o aktivnostih pred borzo. Današnja skupščina se je začela ob desetih, protestnike pa si bodo ob tej priložnosti ogledali tudi učenci bližnje osnovne šole Ledina, ki bodo v sklopu predmeta Državljanska vzgoja in etika tako spoznavali delovanje neposredne demokracije.

 

 

 



Komentarji
komentiraj >>