Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Juri-Muri-OFF (1126 bralcev)
Petek, 21. 10. 2011
Lan



OFF NAPOVEDNIK

V 84. letu starosti je v Ljubljani umrl pesnik, esejist in urednik Tone Pavček. Za seboj je pustil obsežen opus za otroke in za tiste, ki mislijo, da to niso. Za svoje ustvarjanje je trikrat prejel Levstikovo nagrado, trikrat Prešernovo, leta 2009 pa še najvišje državno priznanje – iz predsednikovih rok je prejel zlati red za zasluge. Svojevrsten vrhunec je verjetno doživel 8. maja 1989, ko je na protestih v podporo četverici prebral Majniško deklaracijo. Zadnjo besedo, ki jo je izrekel ob osemdesetem rojstnem dnevu na obisku pri Ladu Ambrožiču, prepuščamo njemu.



Iz nič se zmeraj začenja,
iz molka in iz jeclanja.
Potem se mukoma vzpenja
kvišku - do razdejanja.
Od tu se pesem začenja
pa najsi shodi ali obupa;
pesem, ki ničesar ne menja,
le utrjuje bilčico upa.

Iz Pavčkove »Pesmi o pesmi« naravnost v OFF program Radia Študent.

OFF PROGRAM
Sedmi dan okupacije trga pred ljubljansko borzo se je začel sončno in v znamenju obnovljenega optimizma, saj so protestniki po še nepotrjenih informacijah od mestne občine Ljubljana dobili na posodo dva štabna šotora, ki bosta na voljo, dokler bo okupacija trajala. Neusmiljeni vremenski pogoji bodo v naslednjih dneh vsaj delno omiljeni z grelnimi gobicami, ki jih bo posodilo neko podjetje. Javnost, ki se protestov drugače ne udeležuje, vsak dan izraža podporo v obliki donacij hrane in denarja. Več o tem nam je povedala aktivistka Tina Samsa, ki je prevzela pobudo za skupno kuhinjo:



Dopoldne se je začela tudi delavnica študentov AGRFT, ki so svojo študijsko dejavnost preselili na teren in snemali sedem krajših filmčkov, v katerih so skušali zajeti vzdušje protestnikov in ostalih državljanov ter neprofesionalnim snemalcem dati pobudo, da se tudi sami odločijo za nekaj podobnega. Govorili smo z mentorjem za filmsko režijo in montažo Klemnom Dvornikom (za ne-kvaliteto posnetka se pardoniramo):



Njihovi izdelki bodo na ogled na spletni strani gibanja www.15o.si, predvajali pa jih bodo tudi na trgu pred ljubljansko borzo naslednji petek. Več vsebin na temo zasedbe ploščadi pred borzo in gibanja 15. oktober najdete na www.radiostudent.si/15o.

Po dveh dneh splošne stavke in demonstracij je danes vzdušje na ulicah Aten nekoliko bolj mirno, saj stavkajo le kapitani trajektov, občinski delavci in zdravniške sestre. Sindikati nove stavke napovedujejo za prihodnji teden. Medtem pa je izbruhnilo na Finskem, kjer stavka okoli 30.000 zaposlenih delavcev in inženirjev v kovinski industriji. Stavka sledi neuspešnim pogajanjem o plačah in pogojih dela in bo prizadela okoli štirideset podjetij. Pogajanja naj bi se nadaljevala v nekaj dneh, zaposleni pa opozarjajo, da bi se spor lahko zavlekel, če njihove zahteve ne bodo uslišane.

V Tuniziji, kjer se je januarja začela arabska pomlad, bodo v nedeljo potekale zgodovinske volitve. Približno 7,3 milijona volilnih upravičencev bo med več kot 10.000 kandidati izvolilo 217 članov skupščine, ki bo pripravila novo ustavo. Volivce čaka 1400 kandidatnih list: 787 strankarskih list, 583 neodvisnih kandidatov in 50 volilnih koalicij. Med kandidati je polovica žensk.

Nova ustava, ki jo bo pripravila skupščina, bo tretja po tistih iz leta 1861 in leta 1959. Določila bo, kakšna vlada bo v prihodnje prevzela vodenje do zdaj neomajno sekularne države. Skupščina bo izbrala tudi začasnega predsednika, ki bo imenoval premierja in vlado za čas, ko bodo delegati pripravljali novo ustavo.

V nedeljo bo po napovedih največ glasov prejela do zdaj prepovedana islamistična stranka Ennahda oziroma Prerod, vendar je volilni sistem zastavljen tako, da bo v proces priprave nove ustave vključenih čim več strank.

Libija: Kitajska je pozvala k, citiramo, "združevalni politični tranziciji" v Libiji, potem ko je bil v četrtek v napadu sil nacionalnega prehodnega sveta na Sirto ubit Moamer Gadafi. Kitajska je bila sicer eden od ostrih kritikov zračnih napadov Nata, ki so pripomogli k napredku libijskih upornikov, julija pa se je soočila celo z obtožbami, da naj bi nekdanjemu diktatorju poskušala prodati orožje. Nacionalni prehodni svet je kot zadnja stalna članica Varnostnega sveta uradno priznala šele minuli mesec.

V Bruslju medtem sestankujejo veleposlaniki članic pakta Nato. Dnevni red: kako čim hitreje – beri, ceneje – po sedmih mesecih zapustiti Libijo. Po navedbah francoske strani bo Nato operacije končal po razglasitvi osvoboditve Libije, kar se bo po napovedih libijskega premierja Mahmuda Džibrila zgodilo danes.

Za predsednikom republike Danilom Türkom sta dolga noč in kratek spanec. Minuto po polnoči je podpisal akt o razpustitvi parlamenta in razpisu prvih predčasnih državnozborskih volitev v državi. Tempo bo neizprosen. Predvolilna kampanja se začne četrtega novembra, kandidature pa se lahko vlagajo vse do devetega. Voli se, kot je znano, četrtega decembra.

Zadnja božanja po volilnem telesu – v Mladini in Financah – kažejo podobno sliko: med strankami najbolje kaže Janševi SDS, ki mu Gregor Virant in Zoran Janković dihata na plešo. Med premierskimi pretendenti pa je slika še nekoliko obrnjena: anketiranci najbolj čislajo Viranta, potem ljubljanskega župana, Janša pa zaseda bolj ali manj častno tretje mesto.

Ker se po tednu dni merjenj zdi, da so začetna razmerja vkoličena, nas je seveda zanimalo, ali gre prvim številkam pripisati občutnejšo težo. Predsednik društva novinarjev Matija Stepišnik:



Social minister v odhodu Ivan Svetlik je v predstavitvi triletnega dela ministrstva izpostavil, da so uspeli zaščititi socialno državo in da nobena socialna pravica ni bila zmanjšana ali celo odvzeta. "Nekatere so bile celo dodane," je dejal. Za zagotavljanje socialnih pravic je bilo namenjenih dovolj sredstev, s programi socialne države pa se je tveganje za revščino razpolovilo, je poudaril. Kot ključna projekta je izpostavil pokojninsko reformo in družinski zakonik. Izrazil je obžalovanje, da je bila reforma na junijskem referendumu zavrnjena, čeprav je bila po njegovem opozorilu nujna. To po njegovih besedah kažejo tudi negativne posledice njene zavrnitve. Tudi nad družinskim zakonikom visi grožnja referenduma, ustavno sodišče pa še ni odločilo, ali ga bo dovolilo ali ne.



Komentarji
komentiraj >>