Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF ARETACIJ AKTIVISTOV (766 bralcev)
Ponedeljek, 14. 11. 2011
Luka P.



SEDMA

Mandatar italijanske tehnične vlade Mario Monti se bo po sobotnem odstopu predsednika vlade Silvia Berlusconija, posvetoval s parlamentarnimi strankami o sestavi nove ministrske ekipe. Štela naj bi 12 ministrov, bila pa naj bi povsem tehnične narave, brez imen iz politike. Kot je še dejal profesor ekonomije, ki ima veliko podpore predvsem iz finančnih krogov, se bo zavzemal za gospodarsko rast in okrevanje gospodarstva.

V središču Portlanda je prišlo med protestniki gibanja "Zasedimo Portland" in zveznimi policisti do manjših izgredov. Župan mesta Sam Adams je namreč protestnikom postavil rok, da morajo park do nedelje zjutra zapustiti. V povsem ograjenem parku je kljub temu okoli tisoč protestnikov še vedno vztrajalo, poročajo o petnajstih aretacijahPolicija je z uporabo zvočnikov še pred posegom opozarjala, da bo vsakdo, ki se bo upiral naročilu župana po zapustitvi parka in okolice, tvegal aretacijo. Župan razloge za akcijo opravičuje, ker naj bi se okoli šotorišča povečalo število kriminalnih dejanj, predvsem napadov. Protestniki pa to zanikajo in odgovarjajo, da gre za mirne demonstracije ter da sami niso bili priče nobenim izgredom. Oblasti v Združenih državah Amerike se sicer že več tednov trudijo, da šotore v katerih protestniki bivajo umaknejo iz javnih površin po vsej Ameriki.

Medtem bodo v Ljubljani aktivisti gibanja 15o, ki že 31ti dan vztrajajo pred ljubljansko Borzo na filozofski fakulteti v Ljubljani ob 16ti uri izvedli »teach in« in plakatiranje s katerim želijo obvestiti širši študentski krog za kaj vse se borijo in pa medse privabiti več študentov, ki bi aktivneje sodelovali z gibanjem.

OSMA

Brazilska policija se pred svetovnim prvenstvom v nogometu, ki se ima zgoditi leta 2014 in pa olimpijskimi igrami, ki bodo na sporedu dve leti kasneje, preden v državo vkoraka trume tujih novinarjev s svojimi fotoaparati in kamerami intenzivno trudi, da bi v Rio de Janeiru v favelah z ulic odstranili prekupčevalce drog. Pohvalili so se, da so zaključili operacijo v kateri so komandosi, specijalna enota policije ob podpori helikopterjev, tankov in pol hudiča uspeli z ulic največje favele Rocinha, kot so se izrazili počistiti ulične tolpe. Šef policije je izjavil, da pri operaciji ni bilo izstreljenega niti enega naboja, prav tako naj ne bi imel nobenih informacij o aretacijah ali zasegu orožja.

V Bruslju se bodo sestali zunanji ministri Evropske unije, med njimi bo tudi vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar. V ospredju bodo razmere predvsem v Siriji in Libiji ter odnos do Irana po objavi poročila Mednarodne agencije za jedrsko energijo, ki vsebuje informacije o možnih vojaških razsežnostih iranskega jedrskega programa. Poleg tega bodo zunanji ministri razpravljali še o pripravah na konferenco o Afganistanu, ki bo 5. decembra v Bonnu, govorili bodo tudi o bližnjevzhodnem mirovnem procesu in nadaljevali razpravo o vlogi skupne varnostne in obrambne politike Evropske unije.

Raziskava javnega mnenja, ki ga je opravil inštitut Mediana preko telefonskega anketiranja, izvedenega med 7. in 10. novembrom na reprezentativnem vzorcu 609 oseb kaže, da bi parlamentarni prag prestopilo le šest strank. Med tistimi, ki so odgovorili, da bi se volitev udeležili, takih je bilo 62 odstotkov, bi SDS dobila 29 odstotkov glasov, stranka Državljanska lista Gregorja Viranta 20 odstotkov in Lista Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija 18 odstotkov. V Državni zbor bi prišli le še SD in DeSUS. Dodatnih 15 odstotkov vprašanih bo se bo volitev verjetno udeležilo, zagotovo na volišča ne bo odšlo 13 odstotkov anketiranih, šest odstotkov pa je zaenkrat še neodločenih.


DEVETA

Ameriški predsednik Barack Obama je po pogovorih na vrhu Azijsko-tihomorskega foruma za gospodarsko sodelovanje - Apec na Havajih napovedal, da načrtuje pogovore s Kitajsko in Rusijo o iranskem jedrskem programu. Kitajsko pa je obenem posvaril, da še ni naredila dovolj glede podcenjene vrednosti juana. V povezavi z Iranom je še povedal, da iranska vlada ostaja izolirana in da Kitajska ter Rusija z Združenimi državami delita enake cilje. Dodal je, da so sankcije Združenih narodov, ki sta jih podprli tako Rusija kot Kitajska, najostrejše doslej in da se zdi, da slabijo iransko gospodarstvo. Po njegovem ne samo svet, ampak tudi iranski režim sedaj razume, kako odločni so.

Po vsej Siriji se nadaljujejo protesti v podporo Bašar al Asadovega režima. Po poročanju državnih medijev naj bi se na ulice po večjih sirskih mestih zgrnilo na milijone ljudi, ki so protestirali zaradi morebitne izključitve Sirije iz Arabske lige zaradi trajajočega nasilja v državi. Po demonstracijah v središču Damaska se je glavnina protestnikov odpravila do ambasad Združenih držav, Turčije, Savdske Arabije in Katarja. Vodja 22-članske delegacije Arabske lige je povedal, da poleg izključitve razmišljajo še o oblikovanju mehanizma za zaščito civilistov v Siriji, a se o podrobnostih ni opredelil. Po podatkih sirske opozicije pa naj bi varnostne sile samo včeraj po vsej državi ubile najmanj 26 ljudi.

Več kot tri mesece od oblikovanja bo posebna britanska komisija pod vodstvom sodnika Briana Levesona, ki naj bi razsvetlila afero vdiranja v telefone s strani britanskih medijev, začela prva zaslišanja. Najprej bo zaslišala zagovornike žrtev prisluškovanja, vsa zaslišanja pa bo mogoče v neposrednem prenosu spremljati na spletni strani komisije. Komisijo je za izvedbo celovite in neodvisno javne preiskave afere, v središču katere je medijski imperij Ruperta Murdocha, poleti pooblastil premier David Cameron. Prvič se je uradno sestala julija, a doslej še ni opravila večjega oziroma omembe vrednega dela.

DESETA

Talibani v Afganistanu so na spletni strani objavili, da posedujejo strogo zaupen varnostni načrt za zasedanje narodne skupščine, na kateri naj bi to sredo v Kabulu odločali o prihodnjih odnosih med Afganistanom in Združenimi državami Amerike. Načrt prikazuje satelitske zemljevide z lokacijo, kjer bo potekalo zasedanje, telefonskimi številkami mobilnih telefonov najvišjih varnostnih organov in podrobnosti o varovanju. Talibani so že zagrozili z napadi v času zasedanja, a groženj ne jemljejo resno. Afganistanska vlada in sile zveze Nato v Afganistanu so namreč že sporočile, da gre za ponaredek, po mnenju afganistanskega notranjega ministrstva pa je objavljeni načrt velika laž. Po njihovem naj bi šlo za talibansko psihološko vojno, s katero želijo ovirati zasedanje narodne skupščine.

Zmagovalka prvega kroga prvih predsedniških volitev v Južni Osetiji po rusko-gruzijski vojni leta 2008 je nekdanja ministrica za izobraževanje, Ala Džiojeva. Po neuradnih podatkih se je volitev udeležilo 66 odstotkov volilnih upravičencev. Slabih 25 odstotkov glasov je prejela Džiojeva, njen največji tekmec promoskovsko usmerjeni Anatolij Biblov, ki je sicer minister za izredne razmere, pa slabih 24 odstotkov. Južno Osetijo med pomembnejšimi državami priznava le Rusija, medtem ko jo Gruzija in večina mednarodne skupnosti skupaj z drugo nemirno pokrajino Abhazijo obravnavata kot del Gruzije. Drugi krog volitev naj bi bil 15 dni po objavi uradnih rezultatov.

Kmetijski ministri Evropske unije bodo v Bruslju razpravljali o svežnju reform skupne kmetijske politike in sicer predvsem o neposrednih plačilih kmetom. V celotnem novem finančnem obdobju do leta 2020 se bo tako na ravni Evropske unije za izvajanje ukrepov skupne kmetijske politike namenilo 435,5 milijarde evrov, kar znaša 37 odstotkov celotnega evropskega proračuna. Na področju neposrednih plačil naj bi imeli kmetje po novem na voljo osnovno plačilo, zeleno plačilo in podporo za mlade kmete. Zasedanja se bo udeležil tudi slovenski minister za kmetijstvo Dejan Židan.



Komentarji
komentiraj >>