Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MOTIVACIJSKI INFOBLOK (1258 bralcev)
Ponedeljek, 14. 11. 2011
EvaP



 

Na Fakulteti za družbene vede je prejšnji teden potekal Zaposlitveni most. Vsebinsko gre pri tem mostu za srečanje med študenti in delodajalci, na katerem so se letos študentje lahko na delavnicah, imenovanih Najdi svojo pot v svet, seznanili z zaposlitvenimi možnostmi. Na srečanju pa so jih tudi, kot sporočajo s FDV-ja, spodbudili k razmišljanju o njihovi karierni poti.

 

Na delavnicah so udeleženci lahko pridobili praktična znanja o pisanju življenjepisa. To je najbrž posebno koristno prav za tiste, ki so takšno lekcijo uspešno zamudili tako v osnovni kot tudi v srednji šoli. Bo že držalo, da nikoli ni prepozno, in če ne prej, naj bi najbrž na faksu pa res vsak že obvladal napisati življenjepis. Poleg tega bržkone 'vseživljenjskega učenja' je bila možnost pridobiti znanja o pripravi na zaposlitveni razgovor, samozaposlitvi in motivaciji.

 

Barbara Spreizer iz Kariernega centra FDV je navzočim svetovala, naj vlagajo v svoj razvoj in naj se vključijo v obštudijske dejavnosti ter udeležujejo delavnic javnega nastopanja.

 

Poznavalec problematike iz Centra za proučevanje organizacij in človeških virov na FDV Anton Kramberger je izpostavil potrebo po bolj individualiziranem trgu dela. Dejal je, da plansko načrtovanje oziroma vpisovanje študentov glede na število delovnih mest ne deluje. In da se bodo poleg poudarjanja ali izvajanja pojma iznajdljivosti posameznikov verjetno na strukturni in politični ravni imele zgoditi razbremenitve.

 

Motivacija torej kot pomembno gonilo za študente in najbrž tudi za mlajše učenjake, za katere bomo videli, ali bodo malo kasneje omenjene spremembe vplivale na njihovo motivacijo. Minister za delo, družino in socialne zadeve, ki opravlja tekoče posle, Ivan Svetlik je glede na Slovensko tiskovno agencijo zavrnil nekatere navedbe, da je vlada 18.000 dijakom odvzela štipendije. Vprašamo se lahko, kaj je potem z resničnostjo drugih – nezavrnjenih – identičnih navedb. Sicer pa je Svetlik pojasnil, da bo dijaških državnih štipendij v prihodnjem šolskem letu res pol manj, kar v številki pomeni 16.000, vendar pa bodo preostala sredstva namenjena za višje otroške dodatke.

 

In natančneje. S 1. januarjem 2012 bo začel veljati zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki med drugim določa, da bodo le polnoletni upravičeni do državne štipendije. Vendarle bodo lahko starši otrok, ki bodo ostali brez štipendije, uveljavljali novo, višjo odmero otroškega dodatka. Ta se bo lahko povečala, ker bodo tja tekla sredstva, ki bodo ostala.

 

Skratka, spajanje dveh prejemkov v enega izhaja iz želje po manjši obremenitvi administracije in prihranka. Ob tem naj bi zneski mesečnih prejemkov ostajali enaki. Sploh pa statistika po besedah ministra kaže, da se je po letu 2008 povečalo število štipendij in njim namenjena višina sredstev.

 

Vprašljivo za motivacijo pa je opozorilo na problem zaposlovanja mladih, ki so ga 11. novembra ob svetovnem dnevu mladine ubesedili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. Poudarili so, da mora visokošolsko ministrstvo skupaj z delodajalci ugotoviti, kako bi se lahko lotili problematike zaposlovanja diplomantov bolonjskega sistema.

 

Svetovalec ZSSS-ja Goran Lukič je komentiral, da naj bi sistem silil diplomante, ki naj bi bili ujeti v začaran krog politike trga dela in politike izobraževalnega sistema, v nadaljevanje izobraževanja, delodajalci, ki se ne znajo prilagoditi bolonjskemu sistemu, pa naj bi na drugi strani upoštevali le ceno in ne kakovosti znanja. Pri tem pa naj ne bi bila vprašljiva bolonjska reforma, temveč kakovost njene izvedbe. Nato je kot možno rešitev omenil ponovno uvedbo pripravništva.

 

Statistično opredeljena slaba zaposlitev je morda vprašljiva za motivacijo. Nasprotno – za motivacijo – spodbuden pa je morda naslednji podatek, da je Inštitut informacijskih znanosti – IZUM – na generalni konferenci Unesca v Parizu dobil poseben status regionalnega centra za knjižnične informacijske sisteme.

 

Pisanje življenjepisov oziroma prijav, kot smo jih v luči motivacije omenjali na začetku, je očitno dober in praktičen plan, saj konkretne situacije nakazujejo, da se napake velikokrat dogajajo. Na primer pri prijavi za direktorja Študentske organizacije Univerze na Primorskem je bila od dveh prispelih prijav samo ena ustrezno opremljena. Slovenska tiskovna agencija obvešča še, da je bil eden izmed prijavljenih Sebastjan Kokl, ki agenciji sicer ni želel razkriti izobrazbe. Pojavila so se tudi ugibanja, ali je bil razpis pisan prav zanj.

 

V Kolumbiji so študentje izostali s predavanj in namesto tega raje peli, pohajali in plesali na ulicah Bogote ter jo paralizirali. S protesti so izkazovali nasprotovanje načrtovani prihodnosti za visoko izobraževanje. Na protestih so sodelovali tudi delavci, profesorji in dijaki. Prav tako so se napolnile ulice Londona, ko so prejšnji teden študentje protestirali proti visokim šolninam, privatizaciji visokega šolstva.

 

Na Harvardu pa so študentje v duhu okupacije Wall Streeta začeli kampirati. Policaji v Cambridgeu so se po mnenju nekaterih pripravljali na proteste in v tem kontekstu morda velja omeniti, da je bilo v dneh pred okupacijo v kampusu več varnostnikov.

 

 

 

ŠTUDENTSKI OBVESTILNK

 

Do 18. novembra se lahko prijavite na razpis za štipendije 6. nacionalnega programa Za ženske v znanosti, v okviru katerega bodo nagradili tri znanstvenice. Več informacij lahko najdete na strani www.unesco.si v rubriki Aktualno.

 

Jutri, 15. novembra, vabljeni pred parlament, Novo Ljubljansko banko in sodišče, kjer bodo potekali protesti proti njim. Natančneje, ob petih se starta izpred boj ze - okupirane borze - in nato se bo hodilo mimo sodišča in banke do parlamenta, kjer bo potekala skupščina. Dogodek obeležuje mesečni jubilej protestov.

 

Če ste motivirani, se lahko v okviru boja za pridružite številnim delavnicam, morda bi vas zanimala tista, ki se je začela ukvarjati z idejo zasedbe fakultete. Ob želji izboljšanja študijskega procesa zaradi suma postopnega uvajanja šolnin in že obstoječih na tretji stopnji izobraževanja in zaradi ukinitve absolventskega staža. Več o sklepih delavnice Katja Pestotnik:

 

Protesti naj bi bili povezani z globljimi družbeni dogajanji in z razumevanjem družbe. In če vaše srce bije v duhu iskanja vzrokov in rešitev, vabljeni k deljenju idej.

 

 

Predvsem o motiviranosti je razmišljala Eva.



Komentarji
komentiraj >>