Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
NOVA KATOLIŠKA REPUBLIKA? (1753 bralcev)
Sreda, 16. 11. 2011
tomazza



Nova Slovenija je na sinočnjem soočenju parlamentarnih strank na državni televiziji sodelovala, ker je parlamentarna, saj ima pod svojim okriljem enega samega evropskega poslanca oziroma Lojzeta Peterleta. Ta sicer na prvih izrednih državnozborskih volitvah 4. decembra kot kandidat po zadnjem preverjanju razpoloženja domačega volilnega telesa leta 2008 iz parlamenta izpadle stranke ne namerava nastopiti. Po začetnem šoku, ki ga je očitno povzročil z ostalimi političnimi silami Zbora za republiko neusklajen solistični politični izstop njegovega odstopljenega predsednika Gregorja Viranta, so se zbrali tudi domači modreci, ki od njene ustanovitve leta 2004 naprej sestavljajo to ideološko platformo za tako imenovane pomladne stranke. Po petkovem glasovanju bo namreč jasno, ali bo položaj predsednika prevzel edini kandidat za to mesto in v prejšnji Janševi vladi pravosodni minister prav iz kvote Nove Slovenije – Lovro Šturm.

Nova Slovenija, kot ena od osrednjih političnih sil v državi, ki pod okriljem generalštaba iz Vatikana povsem odkrito delujejo v smeri ponovne rekatolizacije dežele, se tako na prihajajoče volitve podaja s prepričanjem, da se v parlament vrača. Da bi bilo lahko temu res tako pa potrjujejo celo nekatere javno-mnenjske ankete. Da se je sploh uvrstila med soočene predstavnike parlamentarnih strank, je vodstvu državne Radiotelevizije očitno uspešno zagrozila s tožbo na Upravno sodišče. Predsednica Nove Slovenije sicer v direktnem soočenju z ostalimi parlamentarnimi strankami ni ravno blestela. Da pa v tej nekoč že državnozborski in vladni stranki vseeno politični posel obvladajo bolj kot posamezni novonastali konkurenti, pa pove predvsem podatek, da z kandidatnimi listami Nove Slovenije ni bilo težav, kot jih ima denimo Stranka za trajnostni razvoj Slovenije, ki je ostala brez kandidatne liste v volilni enoti Ljubljana Center.

Tudi v primeru edinega kandidata za predsednika tega Zbora za novo katoliško republiko, Lovra Šturma, gre za ideološko preverjenega kandidata, med drugim tudi enega od domačih malteških vitezov. Gre za katoliški red, ki se mu uradno reče Suvereni vojaški hospitalni red svetega Janeza iz Jeruzalema, Rodosa in Malte. Še nekoliko bolj zanimiv od vseh preostalih katoliških združenj pa je predvsem zaradi dejstva, da vzdržuje diplomatske odnose s približno sto državami, tudi s Slovenijo, da ima lastne potne liste, svojo valuto - malteški scudo, poštne znamke in celo avtomobilske registrske tablice. Veliki mojster reda, kar sicer Lovro Šturm ni, pa ima celo status papeževega podkralja in papežu pomaga v mednarodni diplomaciji.

Da je potrebno ta Zbor za novo katoliško republike ponovno obuditi tudi v tej predvolilni kampanji pa se je včeraj strinjalo 29 članov Zbora za republiko. Med njimi so izstopali tako misleci kot politikanti: Dimitrij Rupel, Janez Janša, Ljudmila Novak, Franc Kangler, Peter Jambrek, Barbara Brezigar, Marjeta Cotman, Stane Granda, Žiga Turk, Ivan Štuhec, Aleksander Zorn, Milan Zver in Matej Makarovič. Vse kar so se pravzaprav dogovorili je, da je potrebno Zbor obuditi in mu izvoliti novega predsednika oziroma edinega kandidata za to mesto Lovra Šturma. Kljub nesporni politični udeležbi predsednika SDS Janeza Janše in predsednice Nove Slovenije Ljudmile Novak so se strinjali zgolj o tem, da se je in bo o podpori konkretnim strankam še treba pogovoriti.

Vsekakor pa je tudi po včerajšnjem srečanju obveljalo, da perspektiva tega Zbora za novo katoliško republiko pravzaprav nikoli ni bila v podpori eni stranki, temveč bolj skupini strank, ki so se že izkazale kot zagovornice določenih načel. Eden od udeležencev, Matej Makarovič je tako ob koncu pojasnil, da včasih temu rečemo kar slovenska pomlad. Trenutno sicer ne moremo govoriti o skupini, pač pa zgolj o dveh strankah te po postanem dehteče slovenske pomladi. Kljub temu pa to že vnaprej pomeni, da ob morebitnem ponovnem prevzemu korit domače zakonodajne in izvršilne oblasti mandatar Janez Janša računa tudi na glasove in ministre zaenkrat še vedno izven-državnozborske Nove Slovenije.

Uradno se sicer ta Zbor za novo katoliško republiko v predvolilni kampanji ne bo opredeljeval, je ob boku svojega predsednika povedal kandidat na volitvah in član SDS Dimitrij Rupel. Toda v isti sapi je dodal, da pa je tako ali tako jasno, katere stranke so državo zafurale in katere ponujajo konkretne rešitve. Kljub temu da se v predvolilni kampanji ne bodo opredeljevali, pa so udeleženci ponedeljkovega srečanja že napovedali, da bo Zbor za republiko v zadnjem tednu predvolilne kampanje organiziral večje srečanje, kjer naj bi predstavili svoje poglede o pomenu volitev in prave izbire, ki da jo te prinašajo.

Nova Slovenija, edina tudi javno oznanjena krščanska stranka pri nas, se je sicer volivce s pomočjo na gosto posejanih lokalnih izpostav Rimskokatoliške cerkve na Slovenskem lotila nagovarjati s programom in sloganom Vrnimo upanje Sloveniji. Toda kateri Sloveniji? V skladu z Ustavo je Slovenija posvetna država, v kateri so verska prepričanja vsakogar del njegove zasebnosti in ne javno-političnega nastopanja. Toda temu se da na Slovenskem že kar nekaj časa tudi oporekati. Domačim uslužbencem Vatikana prispevke plačuje država. Prav danes je ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres na ljubljanskem ozemlju Zavoda Svetega Stanislava blagoslovil tudi temeljni kamen nove zgradbe prve katoliške osnovne šole v Sloveniji. Gre za projekt celostne oskrbe katoliškega Boga boječega se posameznika v skupnosti od njegovega vstopa v vrtec do konca gimnazije.

Tako stranka Nova Slovenija kot domača Rimsko katoliška cerkev sicer zatrjujeta, da zgolj zastopata krščanske vrednote. Nova Slovenija pa v uvodu svojega predvolilnega programa dodaja, da je cilj njenega političnega delovanja na Slovenskem ustvariti takšno družbo, ki bo spoštovala človeško življenje od spočetja do naravne smrti, kot ga zagovarjajo in razumejo tudi v generalštabu v Vatikanu. Toda tako to gre. Agresivno politično delovanje tako Nove Slovenije in Zbora za republiko kot domače Rimsko katoliške cerkve lahko obrodi konkretne sadove. Toda edino resnično upanje, ki ga lahko ti prinesejo v tako Novo katoliško republiko na Slovenskem, je upanje na posvetno zveličanje oziroma posmrtno življenje.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z na Slovenskem nastajojočo Novo katoliško republiko v zobeh poskrbel Tomaž Z.









Komentarji
komentiraj >>