Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
TAHRIR BritOFF (905 bralcev)
Ponedeljek, 21. 11. 2011
Nejc M.



SEDMA:

Libijske prehodne oblasti so po sobotni aretaciji sina padlega libjskega samodržca Moamerja Gadafija Seifa al Islama prijele še vodjo obveščevalne službe nekdanjega režima, Abdulaha al Senusija. Aretirali naj bi ga v regiji Al Guria na jugu Libije, časa prijetja pa prehodne oblasti niso hotele razkriti. Za al Senusija je podobno kot za Seifa al Islama, Mednarodno kazensko sodišče zaradi obtožb o zločinih proti človečnosti med zatiranjem protirežimskih protestov izdalo zaporni nalog že konec junija. Oba sta bila več mesecev na begu.

V Kairu se nadaljujejo protesti proti prepočasnem izvajanju reform v Egiptu po padcu Mubarakovega režima, ki jih spremlja vse večje nasilje. Demonstranti, ki nasprotujejo tudi poskusom vojske, da bi še naprej ohranila nadzor nad vsemi sferami oblasti v državi, so se na trgu Tahrir vnovič spopadli s policijo, potem ko jim je slednja skušala preprečiti, da bi se prebili do bližnjega poslopja notranjega ministrstva. Policija je protestnike skušala razgnati s solzivcem in silo, slednji pa so vračali s kamenjem. Podatkov o poškodovanih z zadnjih protestov še ni, v sobotnih pa je bilo poškodovanih 750 ljudi, dve osebi pa sta umrli. Egiptovska vojska, ki je prevzela upravljanje države po Mubarakovem padcu, še vedno obljublja, da bo oblast predala izvoljeni vladi, vendar datuma prenosa oblasti še ni določila.

Svetniki študentske organizacije lokalnih skupnosti, krajše ŠOLS, in zveze ŠKIS so na 38. redni skupščini potrdili novega-starega predsednika. Svet ŠOLS-a in zvezo ŠKIS bo še naprej vodil Matic Sušnik, ki je organizaciji predsedoval že zadnje leto, za podpredsednico zveze in sveta pa so svetniki imenovali Kajo Dekleva. Svetniki ŠOLS-a in ŠKIS-a so ob tem v svoje vrste sprejeli študentske klube iz Ruš, Selnice in Lovrenca. V zvezi ŠKIS je tako po novem 57 študentskih klubov, od tega 52 s statusom ŠOLS, pet pa brez njega.

Nekoliko hitreje zmrzljivi nogometaši v 2. slovenski nogometni ligi so s 14. krogom že zaključili prvi del prvenstva. Naziva jesenskih prvakov se veselijo nogometaši Aluminija, ki so v zadnjem krogu remizirali v Krškem. Pred drugim Dobom imajo kar 9 točk naskoka, pred zadnjo Dravinjo pa celih 27. Na drugem mestu je Dob, na predzadnjem Radomlje. V zadnji tekmi 18. kroga prvoligaške konkurence je Mura v Fazaneriji premagala Celje s 4:0.

OSMA:

Arabska liga je zavrnila sirske zahteve za spremembo načrta za reševanje krize v Siriji, ki predvideva napotitev 500 mednarodnih opazovalcev v državo. Sirske oblasti s predsednikom Bašarjem Al Asadom na čelu nasprotujejo predvsem prihodu mednarodnih opazovalcev, po mnenju generalnega sekretarja arabske lige pa bi upoštevanje sirskih zahtev radikalno spremenilo naravo misije. Namen načrta je v prvi vrsti zaustavitev nasilja nad civilisti in hkrati upoštevanje teženj sirskega ljudstva po političnih in gospodarskih spremembah. Načrt je sicer del ultimata, ki ga je liga naslovila na oblasti v Damasku v sredo in se je iztekel v soboto. Ulitmat predvideva takojšnjo zaustavitev nasilja in sprejem mednarodnih opazovalcev, v nasprotnem primeru bo Arabska liga proti Siriji uvedla dodatne gospodarske sankcije.
Na vzhodu Afganistana je več kot tisoč protestnikov z zasedbo ene večjih cest v tem delu države izrazilo nasprotovanje sklepu afganistanske plemenske skupščine loje džigre, da podpre pogajanja z Združenimi državami Amerike za strateško sodelovanje med državama. To med drugim predvideva, da bi ameriški vojaki v državi ostali tudi po odhodu zveze Nato leta 2014, s čimer se številni študentje, talibani in drugi protestniki nikakor ne morejo strinjati, pa čeprav je loja džigra ob podpori pogajanjem poudarila, da sodelovanje z ZDA podpira le pod določenimi pogoji. Po mnenju protestnikov strateško sodelovanje spravlja Afganistan v suženjski položaj pred napadalci na državo.

Svetniki študentske organizacije lokalnih skupnosti, krajše ŠOLS, in zveze ŠKIS so na 38. redni skupščini potrdili novega-starega predsednika. Svet ŠOLS-a in zvezo ŠKIS bo še naprej vodil Matic Sušnik, ki je organizaciji predsedoval že zadnje leto, za podpredsednico zveze in sveta pa so svetniki imenovali Kajo Dekleva. Svetniki ŠOLS-a in ŠKIS-a so ob tem v svoje vrste sprejeli študentske klube iz Ruš, Selnice in Lovrenca. V zvezi ŠKIS je tako po novem 57 študentskih klubov, od tega 52 s statusom ŠOLS, pet pa brez njega.

DEVETA:

Konservativna Ljudska stranka Mariana Rajoya je absolutna zmagovalka predčasnih parlamentarnih volitev v Španiji. Po 99 odstotkih preštetih glasovih je Ljudska stranka, ki je zadnjih sedem let preživela v opoziciji, prejela slabih 45 odstotkov glasov, s čimer si je v španskem parlamentu zagotovila absolutno večino. Od 300 poslanskih stolčkov jih bodo poslanci Ljudske stranke zasedli 186, medtem ko je do zdaj vladajočim socialistom pripadlo 110 mandatov. Gre za zgodovinski uspeh Ljudske stranke, ki pa jo čaka zahteven mandat, v katerem bo Španiji morala pokazati pot iz težke gospodarske situacije.

Libijske prehodne oblasti so za včeraj načrtovano oblikovanje nove libijske vlade preložile za največ dva dni. To naj bi po besedah podpredsednika prehodnega narodnega sveta Abdelhafida Goge storili na zahtevo začasnega premiera Abdela Rahima al Kiba, ki je za predstavitev vlade zahteval največ 48-urni odlok. Vzrok za preložitev naj bi bila sobotna aretacija sina nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija, Seifa al Islama, začasni premier al Kib pa obljublja, da bo nova vlada, kljub temu oblikovana v okviru rokov. To je najkasneje mesec dni po razglasitvi osvoboditve države, ki je bila 23. oktobra.

V Ljubljano na povabilo zunanjega ministra v odhodu Samuela Žbogarja na delovni obisk prihaja zunanji minister Kosova Enver Hoxhaj. Hoxhajev ljubljanski obisk je po navedbah zunanjega ministrstva nadaljevanje rednega dialoga med državama na politični ravni, tokratni poudarki pa naj bi bili na krepitvi medsebojnega gospodarskega ter razvojnega sodelovanja, kosovskemu vključevanju v evropske integracije in na dialogu med Beogradom in Prištino. Žbogar in Hoxhaj bosta ob tem podpisala protokol o sodelovanju med ministrstvoma, prvi mož kosovske diplomacije pa se bo srečal tudi s premierom Borutom Pahorjem.

DESETA:

Posebno sodišče za genocid v Kambodži začenja s sojenjem trem nekdanjim voditeljem Rdečih kmerov, obtoženih genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti. Sodišče ideologu nekdanjega režima Nuonu Chea-i, nekdanjemu predsedniku Kambodže Kheiu Samphanu in zunanjemu ministru v obdobju Rdečih kmerov Iengu Saryu očita odgovornost za smrt skoraj dveh milijonov Kambodžanov v sedemdesetih letih. Trojica, ki so jo prejeli šele leta 2008, potem ko je desetletja živela na svobodi, očitke zavrača. Sojenje na posebnem sodišču za genocid v Kambodži, ki je bilo ob podpori Združenih narodov ustanovljeno leta 2006, naj bi zaradi kompleksnosti trajalo več let. Na prvem sojenju julija 2010 je sodišče na 30 let zapora obsodilo vodjo zloglasnega zapora Rdečih kmerov Tuol Sleng, Kainga Gueka Eava, bolj znanega kot Duch.

V včerajšnjih spopadih med policijo in protestniki na trgu Tahrir v Kairu je bilo po zadnjih podatkih ubitih najmanj 13 ljudi, skupno pa je bilo v protestih konec tedna poškodovanih več kot 1700 ljudi. Protestniki, ki nasprotujejo počasnemu izvajanju političnih reform v Egiptu po padcu Mubarakovega režima in nadaljnji vodilni vlogi vojske, so se zbrali tudi v Aleksandriji na severu Egipta, kjer naj bi prav tako prišlo do hudega nasilja, ki je zahtevalo smrtne žrtve. Demonstranti so se v Kairu začeli zbirati tudi danes zjutraj, situacija pa naj bi bila trenutno mirna, a napeta.

S slovesno inavguracijo vodenje Univerze na Primorskem prevzema tretji rektor v zgodovini univerze, Dragan Marušič. Marušič, sicer dekan Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, je v drugem krogu rektorskih volitev premagal Darka Darovca, od katerega je prejel 10 glasov več. Priložnost Univerze na Primorskem, ki je z ustanovitvijo leta 2003 stara šele 8 let, vidi v odpiranju v svet in specializaciji študijskih področij. Pred Marušičem sta primorsko univerzo vodila Lucija Čoka in Rado Bohinc.


Komentarji
komentiraj >>