Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF ABSOLUTNIH ŠTUDIJSKIH DOLGOV (811 bralcev)
Torek, 22. 11. 2011
Luka T.



OFF NAPOVEDNIK

Applovi izdelki so na zahodu že nekaj časa del obvezne opreme hipsterjev in ostalih potrošnikov, na Kitajskem, kjer njihova proizvodnja dejansko poteka, pa so širši populaciji še vedno razmeroma nedosegljivi. To je v preteklosti že botrovalo žalostnemu dogodku, ko je kitajski najstnik za zastarljiv iPhone žrtvoval svojo ledvico, tokrat pa poročamo o bolj iznajdljivem najstniku, ki je za svoje dekle doma izdelal neke vrste iPad, sestavljen iz prenosnega PCja za ceno slabih 80 evrov.

10-dnevni projekt lastnoročne izdelave je na kitajskih socialnih omrežjih že postal viralni hit, spletna stran omenjenega najstnika pa je že dobila več kot 120.000 ogledov. Vsa zadeva je trenutno zgolj simpatična novica in se po vsej verjetnosti ne bo končala s sodnim pregonom, s katerim kalifornijsko podjetje sicer tako dosledno varuje svoje inovacije.

Vi pa berete nalašč hruškast OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM


V Kairu že tretji dan potekajo spopadi med varnostnimi silami in 20.000 protestniki, ki zahtevajo prenos oblasti z vrhovnega sveta oboroženih sil Egipta na civilno vlado. Po poročanju iranske televizijske mreže Press TV so varnostne sile doslej ubile 33 protestnikov, večina naj bi bila ustreljenih, ranjenih pa naj bi bilo več kot 1800 ljudi. Civilna vlada, podrejena vojaškemu svetu, je zaradi protestov temu že podala odstopno izjavo, vojaški svet pa še ni sporočil, ali jo je tudi sprejel. Ta gesta pa verjetno ne bo pomirila vstajniško razpoloženega ljudstva. Za naslednje dni se tako napoveduje še en pohod milijona ljudi, podoben tistemu, ki je februarja letos uspešno odstavil Mubaraka. Po poročanju angleškega BBC-ja naj bi protestniki vzklikali „Ljudje zahtevamo odstavitev maršala,“ pri čemer naj bi imeli v mislih feld-maršala Mohameda Tantawija, predsedujočega vojaškemu svetu, ki je pred tem 20 let sedel na stolčku Mubarakovega obrambnega ministra.

V Tuniziji se je na prvi seji zbrala ustavodajna skupščina, izvoljena na prvih svobodnih volitvah po padcu režima Zina el Abdina Ben Alija. Večino sedežev v 217-članskem telesu zaseda zmerna islamistična stranka Ennahda, skupščina pa si je zadala cilj v enem letu sprejeti drugo ustavo po tunizijski neodvisnosti leta 1956. Imenovala bo tudi začasno vlado in predsednika do splošnih volitev. Do teh imenovanj pa bo državo vodila začasna vlada Bejija Caida Essebsija, ki je bila oblikovana slaba dva meseca po tem, ko je 14. januarja iz države pobegnil strmoglavljeni predsednik Ben Ali.

Bradley Manning bo decembra letos poldrugo leto po aretaciji prvič stopil pred sodišče. Vojaški obveščevalec, ki ga bremenijo odgovornosti za izdajo tajnih diplomatskih depeš, kasneje objavljenih na spletnem portalu Wikileaks, je obtožen tudi računalniške goljufije, kraje dokumentov in pomoči sovražniku, za kar je zagrožena smrtna kazen, vendar je tožilstvo sporočilo, da bo za našteto zahtevalo 'le' dosmrtni zapor.

Vrsti okupacij v Združenih Državah Amerike se je pridružila tudi akcija 'Okupirajmo študijski dolg', s katero aktivisti vse študente v dolžniški pasti pozivajo, naj bankrotirajo. V podporo tej zahtevi so doslej zbrali že več kot milijon podpisov, z njo pa želijo doseči tudi brezobrestno financiranje študentskih posojil, možnost bankrota, ki doslej ni obstajala, državno financiranje šolnin na javnih šolah in javno objavljene poslovnike zasebnih šolskih ustanov.

Finančne elite Evrope in sveta naj bi vse bolj mrzlično ugibale o morebitnem koncu skupne valute evro, vendar tega nihče ne upa izgovoriti na glas. To prelomnico pa so včeraj prestopili londonski analitiki švicarske banke Credit Suisse, ki so včeraj v svojih analizah zapisali, da je, citiramo: „videti, da so se začeli zadnji dnevi evra, kakršnega poznamo,“ konec citata. To trditev so nižje v analizi omilili z besedami, da to, navajamo, „ne pomeni nujno razpada, pomeni pa nujnost nekaterih izrednih stvari, domnevno do sredine januarja, s katerimi bi preprečili konec vseh evropskih trgov državnih obveznic.“

Vukovarska tragedija ob svoji 20. obletnici dobiva nove razsežnosti. Mesto, ki ga je 2000 hrvaških prostovoljcev 87 dni branilo pred 36.000 vojaki in 110 oklepniki jugoslovanske armade in srbskih prostovoljcev, je postalo simbol hrvaškega upora proti srbski agresiji. Hrvaška Radio-Televizija je predvajala na novo objavljene posnetke pogovora med takratnim hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom in poveljnikom obrambe Vukovarja, Milom Dedakovićem - Jastrebom. V pogovoru Jastreb Tuđmana prosi za vojaško pomoč in evakuacijo civilistov, pri čemer opozori, da je med njimi tudi 2000 otrok, na kar Tuđman lakonično odgovori „dobro, dobro … naj bodo tam“ in doda, da je možnost evakuacije izključena. Na posnetek se je odzval Tuđmanov sin Miroslav, ki trdi, da ga je ponaredila jugoslovanska vojaška obveščevalna služba Kos, kar naj bi že leta 1994 ugotovilo sodišče. Hrvaškega preiskovalnega novinarja Denisa Latina smo vprašali, ali je tedanja oblast obleganje mesta Vukovar želela izkoristiti za nacionalno tragedijo, s katero bi mobilizirali hrvaški patriotizem doma in podporo mednarodne skupnosti na tujem:



Trboveljski Lafarge Cement je ostal brez dovoljenja za sosežig odpadkov. Ministrstvo za okolje je namreč odločilo, da mora Agencija za okolje Republike Slovenije ponovno voditi postopek za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja tako, da upošteva, da je naprava za sežig nova, kar postopek vrača na njegovo izhodišče. Agencija za okolje je že junija zavrnila zahtevek Lafarga za pridobitev dovoljenja za sosežig tako imenovanih alternativnih goriv – torej odpadkov, kot so odpadna olja in predelana guma ter plastika. Pri tem je domnevno znano, da cementarna ob uporabi zgolj fosilnih goriv ne more ostati konkurenčna, zato bi jo globalno vodstvo Lafarga lahko uvrstilo na seznam sedmih najbolj nedonosnih cementarn, ki bodo potencialno nehale obratovati.

Okupacija ploščadi pred borzo poteka že 39. dan. Danes dopoldne je tam med drugimi potekala delavnica o političnih aspektih finančne krize, ki jo je vodil aktivist gibanja 15o, David Brown. Substanco delavnice je povzel takole:



Fakulteta za družbene vede se pridružuje odpiranju skupnega prostora razprave in boja. Kot so zapisali organizatorji, je pod diktaturo finančnega kapitalizma in vazalskega političnega razreda ta svet razbit, odtujen in izključevalen. Tudi na FDV-ju se je tako začela rekonstrukcija tega sveta od spodaj, kot so zapisali, skozi boj in aktivno iskanje alternativ. Gibanje podpira tudi Filozofska fakulteta. Ob štirih se bo v avli te institucije odvila javna tribuna z naslovom „Šolnine plus bolonja je osvoboditev“, o kateri boste več slišali v Kroff-u ob šestih. Ravno takrat pa se bo pričela pred borzo redna večerna skupščina, o vsebini in poteku katere boste izvedeli več v javljanju v živo ob deset do osmih. Skupščini bo sledila projekcija filma srbskega režiserja Želimirja Žilnika – Stara šola kapitalizma.

OFF je pripravil Luka Tetičkovič.



Komentarji
komentiraj >>