Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GBAGBOJEV HAAŠKI KROFF (734 bralcev)
Ponedeljek, 5. 12. 2011
Gregor K.



Nekdanji predsednik Slonokoščene obale Laurent Gbagbo, ki je obtožen zločinov proti človečnosti v nasilju po predsedniških volitvah novembra 2010, je prvič nastopil pred Mednarodnim kazenskim sodiščem v Haagu. Vojnih zločinov je obtožen v štirih točkah, med drugim umorov in posilstev med povolilnem nasiljem, ki je zahtevalo okoli 3000 življenj. Gbagbo je takrat zavračal izide predsedniških volitev in ni želel prepustiti oblasti svojemu tekmecu Allassanu Outtari. Sodniki so se na kratki obravnavi odločili, da bo naslednja obravnava 18. junija, ko obtožnica potrjena ali zavrnjena.

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je na konferenci o Afganistanu v Bonnu ocenil, da bo ta država po umiku mednarodnih sil leta 2014 še najmanj deset let potrebovala mednarodno pomoč. Ob tem je dejal, da Afganistanci ne želijo izkoriščati velikodušnosti mednarodne skupnosti niti dan dlje, kot bo to potrebno. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je Afganistanu obljubil podporo, ameriška državna sekretarka Hillary Clinton pa je pozvala k političnim reformam, ki so po njenem mnenju predpogoj za nadaljnjo finančno podporo Afganistanu s strani mednarodne skupnosti.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barosso je v Bruslju ob začetku dvodnevne Inovacijske konference ocenil, da, citiramo: „Evropska unija izgublja bitko na več frontah, tako v primerjavi s hitro rastočimi gospodarstvi kot tudi glavnima tehnološkima konkurentoma, Združenimi državami Amerike in Japonsko“, konec citata. Evropska komisija bo za večjo konkurenčnost predlagala, da Evropska unija v prihodnji finančni perspektivi poveča sredstva za inovacije za skoraj 50 odstotkov. Ob tem je Barosso še poudaril, da potrebuje unija finančno konsolidacijo, vendar ne na račun klestenja sredstev za inovacije in razvoj.

Nemška kanlcerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy sta v Parizu dorekla podrobnosti predlogov institucionalnih sprememb za okrepitev stabilnosti območja evra, s katerimi se zavzemata za avtomatične sankcije za tiste članice območja evra, katerih javnofinančni primanjkljaj bi presegel tri odstotke bruto domačega proizvoda. Pismo s predlogi Pariza in Berlina bosta v sredo poslala predsedniku Evropskega sveta Hermanu Van Rompuyu. Voditeljema se zdi logično, da bi njune predloge kodificirali skozi spremembe pogodbe Evropske unije na ravni sedemindvajseterice. Če pa iz kakršnih koli razlogov to ne bi bilo hitro izvedljivo, pa podpirata tudi posebno novo pogodbo, ki bi zavezovala zgolj 17 članic območja evra, a bila odprta tudi za prostovoljni pristop drugih članic unije.

Kosovski Srbi so začeli odstranjevati cestni barikadi na severu Kosova v bližini vasi Jagnjenica, kjer je v zadnjih tednih prišlo do napetosti med kosovskimi Srbi in pripadniki Natovih sil Kfor, v katerih je bilo ranjenih več ljudi. Vodja kosovskih Srbov Slaviša Ristić je dejal, da je odstranitev blokad posledica konec minulega tedna doseženega dogovora s Kforjem o skupnem upravljanju mejnih prehodov na meji med Kosovom in Srbijo. Omenjeni cestni blokadi naj bi bili prvi od 19ih, ki so jih od julija postavili na cestah, ki vodijo do mejnih prehodov Jarinje in Brnjak.

Slovenija med evropskimi državami vodi po presaditvah srca na število prebivalcev. Lani so v Univerzitetnim kliničnem centru Ljubljana presadili 19 src, 61 ledvic, 23 jeter, eno trebušno slinavko in opravili še tri presaditve pljuč. Da bi zaposlene na kliničnem centru še bolj seznanili o osnovah transplantacijskega programa, so v bolnišnici v sodelovanju z Zavodom Republike Slovenije za presaditve organov in tkiv, Slovenija Transplant, uvedli izobraževanja za zaposlene o osnovah donorskega in transplantacijskega programa.



Komentarji
komentiraj >>