Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Mumia ne gre na BritOFF (823 bralcev)
Četrtek, 8. 12. 2011
Lan



SEDMA
Evropska centralna banka je bankam iz območja evra danes odobrila več kot 50 milijard dolarjev posojil ter jim tako olajšala dostop do dolarske likvidnosti. Gre za prvo takšno akcijo pomoči bankam evro območja po tem, ko je več centralnih bank napovedalo olajšanje dostopa do dolarskih posojil.

Jemenske oblasti so sporočile, da je bila oblikovana nova vlada narodne enotnosti, ki bo prevzela posle od sedanje vlade režima predsednika Alija Abdulaha Saleha. V novi vladi bodo imeli predstavniki opozicije in vladajoče stranke Splošni ljudski kongres vsak po polovico resorjev.

Preiskovalni sodnik zagrebškega sodišča je odločil, da morajo bivšega premiera Iva Sanaderja po plačilu varščine izpustiti iz enoletnega pripora. Obenem je določil varnostne ukrepe, da Sanader ne sme zapuščati Zagreba, kjer ima prijavljeno bivališče, in da mu bodo začasno odvzeli potni list.

Tudi v času gospodarske krize boj proti podnebnim spremembam ni "luksuz, temveč nuja", je na podnebni konferenci v Durbanu poudaril generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon. Pogajalci na podnebni konferenci sicer niso enotni, na kakšen način bi zbrali 100 milijard dolarjev za oblikovanje podnebnega sklada.

OSMA
Turčija je sporočila, da je proti Siriji uvedla nove sankcije, ki predvidevajo višje, 30-odstotne dajatve na uvoženo blago iz Sirije. To je že drugi sveženj sankcij Turčije proti Siriji v tednu dni. Ankara je konec novembra med drugim že zamrznila premoženje sirskega režima v Turčiji in začasno prekinila sodelovanje s sirsko centralno banko.

Avstrijski parlament je potrdil spremembo državne himne. Poslanci so podprli predlog, po katerem bodo Avstrijci v prvi kitici namesto "domovine velikih sinov" po novem opevali "domovino velikih hčera in sinov". Za spremembo besedila himne so glasovali vladajoči socialdemokrati in ljudska stranka ob podpori Zelenih. Desna opozicija je spremembi nasprotovala.

Na Društvu slovenskih pisateljev je potekal volilni občni zbor, na katerem so po izteku dvoletnega predsedniškega mandata Milana Jesiha, člani društva podelili nov, tokrat triletni mandat literatu, prevajalcu, esejistu in uredniku Venu Tauferju. Taufer je ob prevzemu mandata dejal, da je bistveno, da bo društvo v teh težkih in tveganih časih ohranilo pridobljene in priborjene stvari. Mi smo 99 odstotkov in zasedemo lahko navsezadnje tudi parlament, če bo treba, je dejal Taufer in dodal: "Rad bi videl tistega, ki nas lahko ustavi."

Kosovska skupščina je potrdila predlog poslancev opozicijskega gibanja Samoopredelitev, da se na podlagi recipročnosti uvedejo politični in gospodarski ukrepi proti Srbiji. Za predlog je glasovalo 44 poslancev, 33 jih je bilo proti. V praksi to pomeni omejitev uvoza iz Srbije, saj je Beograd enak ukrep sprejel že februarja 2008.

DEVETA
Ustavno sodišče bo na današnji seji presojalo ustavnost novele zakona o gospodarskih družbah, ki od uveljavitve prejšnji torek članom vodstva ali nadzornega organa družbe, nad katero je bil začet postopek zaradi insolventnosti ali prisilnega prenehanja, prepoveduje ustanavljanje, vodenje in nadziranje družb za 10 let. Avtor tako imenovanega protitajkunskega zakona je Slovenska ljudska stranka, pred volitvami ga je podprla velika večina poslancev, ustavnemu sodišču pa ga je prijavila vlada.

Še star sklic državnega zbora se bo opoldne sestal na izredni seji, na kateri naj bi potrdili izvolitev poslanke iz Slovenije v Evropski parlament. Prvega decembra je namreč Slovenija dobila še en sedež v Evropskem parlamentu, ki ga bo glede na izid glasovanja na evroparlamentarnih volitvah junija 2009 zasedla Zofija Mazej Kukovič.

Zunanji ministri članic Nata bodo nadaljevali zasedanje v Bruslju, pri tem pa bo posebna pozornost posvečena predvsem odnosom z Rusijo in protiraketnemu ščitu. Med članicami Nata so pozornost vzbudile predvsem napovedi iz Rusije, da bo namestila svoje rakete na mejo z Evropo, če Nato ne bo prisluhnil pomislekom Moskve.

Nekdanji guverner ameriške zvezne države Illinois Rod Blagojevich bo moral 16. februarja na prestajanje 14-letne zaporne kazni. Blagojevicha sta dve poroti spoznali za krivega 18 kaznivih dejanj, med drugim izsiljevanja. 55-letnega potomca srbskih priseljencev so aretirali decembra 2008, ker je skušal prodati senatni sedež novoizvoljenega predsednika Baracka Obame. FBI ga je že dlje časa preiskoval zaradi drugih primerov korupcije, posnetki barantanja za imenovanje Obamovega začasnega naslednika v zveznem senatu pa so postopek le pospešili.

DESETA
Tajsko sodišče je 55-letnega ameriškega državljana tajskega rodu, ki je bil aretiran maja, obsodilo na dve leti in pol zapora zaradi obrekovanja monarhije, ker je na svetovnem spletu objavil prepovedano biografijo kralja Bhumibola Adulyadeja, ki jo je sam prevedel v tajščino. ZDA so kazen že kritizirale kot "strogo". V skladu s tajsko zakonodajo sicer vsakomur, ki razžali kralja, kraljico, prestolonaslednika ali drugo modrokrvno svojat grozi do 15 let zapora.

Protestniki gibanja Okupiraj Washington so v sredo pripravili demonstracije pred kongresom, Belo hišo in vrhovnim sodiščem ter za nekaj časa zavzeli tudi križišča na ulici K, kjer domuje večina ameriških lobističnih organizacij. Policija je v Washingtonu aretirala več kot 70 ljudi, še več pa v San Franciscu.

Tožilstvo ameriškega mesta Philadelphia je v sredo odstopilo od zahteve po izvršitvi smrtne kazni nad obsojenim morilcem policista Mumio Abu Jamalom, ki ga nekateri v ZDA primerjajo z nekdanjim južnoafriškim predsednikom Nelsonom Mandelo. Abu Jamal je v zaporu že od leta 1982, proces in dokazi pa so vse od takrat dovolj dvoumni, da se je obsojenca prijel mitski status.

77-letni nekdanji panamski diktator bo v nedeljo iz Francije izročen domovini, kjer bo zaradi korupcije in umora prestajal preostanek dosojene kazni. Srednjeameriški diktotor, ki je bližnjici med Atlantikom in Pacifikom načeloval med letoma 83 in 89, bo, kot narekuje panamska zakonodaja, kazen zaradi dokaj visoke starosti, verjetno lahko odsedel doma.

To četrtkovo jutro je po BritOFFih krampal Lan.



Komentarji
komentiraj >>