Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF PETKOVEGA JUTRA (1308 bralcev)
Petek, 16. 12. 2011
igorp



7:05

Slovenska akademija znanosti in umetnosti bo že čez dobro uro gostila posvet z naslovom Dvajset let slovenske državnosti. Sogovorniki bodo med drugim predsednik Danilo Tűrk, France Bučar in Jože Mencinger. V Mariboru se ob osemnajsti uri v Pekarni obeta zanimivo javno predavanje z naslovom Zakaj smo ateisti tako arogantni in verniki tako ponižni? Predavanje organizira Združenje ateistov Slovenije. V slovenskem etnografskem muzeju na Metelkovi pa bo ob devetnajstih predsednik Planinske zveze Nepala Zimba Zangbu Sherpa podelil posebno priznanje slovenskim alpinistom, ki so se povzpeli na vrh Everesta z nepalske strani.

Stalni svet Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi je odločil, da bo z 31-im decembrom zaprl urad v Zagrebu. 15-letno delovanje na Hrvaškem je organizacija zaključila v dogovoru s hrvaško vlado. OVSE je v teh letih nadziral zagotavljanje stanovanjskih pogojev za begunce in spremljal postopke proti vojnim zločincem. Odločitev Organizacije pozdravljajo tudi v Zagrebu, saj so z zaprtjem urada dobili potrdilo, da Hrvaška postaja zaupanja vreden sogovornik pri zagotavljanju osnovnih demokratičnih institucij.

Ameriški vojak Bradley Manning bo danes stopil pred sodišče v oporišču Fort Meade v zvezni državi Maryland. Tožilci v obtožnici sestavljeni iz 22 točk ne bodo zahtevali smrtne kazni zaradi izdaje državnih skrivnosti, grozi pa mu dosmrtni zapor. V ozadju pravnega boja za Manningovo domnevno krivdo ali nedolžnost pa nedvomno kriči nehumano ravnanje z obtoženim po njegovi aretaciji. Manninga so namreč ameriške oblasti po aretaciji zaprli v samico tudi za 23 ur dnevno. Zaradi podobnih nečloveških ravnanj je celo odstopil tiskovni predstavnik State Departmenta, Združeni narodi pa so celo sprožili preiskavo. V dvorano, kjer bo potekalo sojenje, Manningovih podpornikov ne bo, saj jim vstopa ne bodo dovolili. Svetovna mreža podpornikov Manninga je za njegovo obrambo sicer zbrala več kot 400 tisoč dolarjev, v soboto, ko bo obtoženi tudi dopolnil 24 let pa bodo organizirali demonstracije po vsem svetu.

8:05

Vodstvo programskega sveta Evropske prestolnice kulture si je nedvomno oddahnilo po zagotovilih glavarja mestne občine Maribor Franca Kanglerja, da bo mestna občina svoje finančne obveznosti zagotovila in pravočasno izpolnila. Naj spomnimo, da Zavodu Maribor 2012 mestna občina dolguje že več kot 1,8 milijona evrov, zaradi česar so z odstopom zagrozili programski direktor zavoda Mitja Čander in predsednik sveta Oto Luthar. Sedaj je vsakršna skrb po zagotovilih Kanglerja seveda odveč.

Sodišče v Parizu je nekdanjega francoskega predsednika Jasquesa Ciraca spoznalo za krivega poneverbe in zlorabe položaja. Obsodba se nanaša na nezakonito financiranje konservativne stranke, in čas ko je bil Chirac še župan Pariza. Kljub globoki prizadetosti ob odločitvi sodišča, se bivši predsednik na razsodbo ne bo pritožil. Že pred tem pa je mesto Pariz odstopilo od tožbe proti Chiracu saj je konservativna stranka pristala na plačilo 2,2 milijona evrov odškodnine v izvensodni poravnavi.

V Srbiji je sodišče oprostilo Pavla Karadžordževića, ki ga je državna komisija leta 1945 spoznala za krivega vojnih zločinov. Pavle je namreč vodil kraljevino do upora vojske in dela politike leta 1941, potem ko je Srbija pristopila k silam osi. Zahtevo po rehabilitaciji je vložila njegova hči. Karađorđevići so takoj po udaru zbežali iz države, nov komunistični režim pa jim je zasegel lastnino in prepovedal vrnitev.

9:05

Ne le nad Evropo, tudi pri proračunu ZDA obstaja nevarnost kolapsa zaradi prevelikih dolgov. Reševanje velikega letnega primanjkljaja je bila letos poverjena skupini republikanskih in demokratskih pogajalcev, ki so včeraj končno dosegli kompromis, sprejemljiv za obe strani. Seveda sta stranki dogovor najprej sklenili za vojaški del proračuna, ki je bil v višini 662 milijard dolarjev že sprejet v kongresu. Zato ni čudno, da se pogajanja o podaljšanju veljavnosti davčnih olajšav in podpore za brezposelne še vedno nadaljujejo.

Italijanski premier Mario Monti je na potrditev 30 milijard evrov vrednega varčevalnega paketa v parlamentu na svojo vlado vezal zaupnico. Poleg Severne lige, ki že od konstituiranja Montijeve vlade nasprotuje reformam, v zadnjem času ostre pomisleke izražajo člani največjih strank, Ljudstvo svobode Berlusconija in Demokratska stranka. Demokrati nasprotujejo manjši liberalizaciji trga od dogovorjene. Taksisti in lekarnarji bodo namreč obdržali svoje privilegije, s tem pa je Montijeva vlada morala najti dodatnih 5 milijard evrov.

Državna volilna komisija bo danes razglasila uradne izide državnozborskih volitev. Pričakovano bo nato predsednik države Danilo Türk sklical ustanovno sejo novega državnega zbora, ki bo predvidoma 21. decembra. Na ustanovni seji poslanci potrdijo svoje mandate in izvolijo predsednika državnega zbora. Nato bo sledilo predsednikovo posvetovanje s prvaki strank o mandatarskem kandidatu.

10:05

Rusija je v Varnostnem svetu združenih narodov poskrbela za manjše presenečenje, ko je v proceduro vložila resolucijo o Siriji. Predlog resolucije obsoja tako zločine sirske vlade kot opozicije, a ne predvideva nikakršnih sankcij. Ker gre za veliko spremembo v diplomatskem stališču Rusije, zahodne države predlogu ne nasprotujejo popolnoma. Kljub temu si evropske države in ZDA želijo, da bi resolucija za primarnega krivca razglasila uradni Damask. Rusi po drugi strani zahtevajo ustavitev vseh sovražnosti v Siriji, a ne obsojajo nobene od strani.

Devet mesecev po uničujočem potresu in cunamiju, ki sta privedla do jedrske nesreče v Fukushimi, so japonski inženirji le razglasili, da jim je nuklearko uspelo ohladiti. Po drugi strani bodo potrebna desetletja, da jim bo uspelo nuklearko tudi popolnoma razgraditi. V pasu okoli 20 kilometrov okoli tovarne pa še vedno ostaja prepoved naselitve za prebivalce. Več kot 80 tisoč ljudi tako ostaja razseljenih.

Glavni tožilec mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu Luis Moreno-Ocampo je smrt bivšega vodje Libije Muammerja Gaddafija označil za verjetni vojni zločin. O tej temi so se člani sodišča že pogovarjali s predstavniki nacionalnega prehodnega zavezništva, ki trenutno vodi Libijo. Zavezništvo je sodišču obljubilo preiskavo, saj le to svoje pomislike o čisti smrti Gadafija naslanja na videoposnetke, kjer je Gadafi sicer ranjen a živ. Prav tako je v ujetništvu sil nacionalnega zavezništva umrl njegov sin Mutassim.



Komentarji
komentiraj >>