Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
IRON LAMB: The Original Sin LP + 7'' (HighRoller, 2011) (ponovitev 16. 2. 2012 ob 00.30) (836 bralcev)
Četrtek, 9. 2. 2012
Luka Bevk



V zadnjem obdobju so se na hardcore punk sceni začeli pojavljati bendi, ki nekako preigravajo rock'n'roll in skušajo ponovno reinterpretirati klasične rockerske prijeme. Kljub temu, da se Iron Lamb trudijo ob vsaki priliki izpostaviti svojo anti-trendovsko držo, so se, hote ali nehote, žal ujeli v prav ta trend. Kakorkoli, peterka iz Stockholma ponuja odličen prvenec eksplozivnega punk'n'rolla, ki poslušalca ne pusti ravnodušnega.

Iron Lamb so nastali v začetku leta 2009 z željo po ustvarjanju umazanega rock'n'rolla. Bend sestavljajo vidni člani švedske metal in punk scene. Če na kratko povzamemo, so člani benda Iron Lamb igrali oziroma še igrajo v General Surgery, Tyrant, Usurpress, Dismember, Martyrdöd, Diskonto, Bombstrike in še marsikje. Čeprav se nočejo definirati kot all-star skupina, se njihovo ime vedno povezuje z bendi, iz katerih prihajajo, in zahvaljujoč temu so že v samem začetku bili deležni pozornosti solidnih založb ter glasbene scene. Tudi to, da izhajajo iz bendov različnih žanrov, je pomagalo pri njihovi popularnosti, saj so združili tako metalsko publiko kot punkersko. Njihove prve izdaje so vse izšle na sedempalčnih ploščah, in sicer istoimenski EP 7“, split 7“ z Motörbreath in 7“ EP z naslovom „Peskycostal Preaching“.

Plošča Original Sin ponuja nekaj starih komadov, ki so bili na novo posneti, in kar očitno nadgradnjo produkcije, ki smo jo lahko slišali na njihovih prvih izdajah. Žanrsko pa ostajajo pri tem, kar so si zastavili že v samem začetku, in to je umazan rock'n'roll. Sami pravijo, da črpajo ideje iz klasičnega rocka, hard rocka in punk rocka. Še posebej tistega punk rocka, s katerim so odraščali, torej skandinavskega surovega punka iz 80ih. Iron Lamb na plošči ne ponujajo nič revolucionarnega ali inovativnega, gre za surovi rock'n'roll in prav ta enostavnost je njihova najboljša vrlina. Celotna plošča je nabita z energijo, ki je konstantno prisotna v vsakem komadu. Vrhunec plošče Original Sin so sigurno kitarske solaže, ki so genialno izpeljane in v pravih dozah ter zaradi odličnih solo melodij lahko trajajo tudi slabo minuto, kar sploh ni moteče. Kitarske linije so zveste težkemu rock'n'rollu, žanru, ki rad zaide v bolj punkerske vode. Glede na to, da so nekateri člani preigravali v nekaterih D-beat crust bendih, je asociacija na ta žanr čisto upravičena in na trenutke celo očitna. V končni fazi pa je razlog za nastanek d-beat ritma zgolj motorheadovski vpliv na angleško punk sceno s čimer smo zopet pri klasičnih težkih rock bendih. Motorhead so definitivno eden od osrednjih vplivov zasedbe Iron Lamb, saj na plošči priredijo tudi njihovo pesem Poison.

Besedila so tako kot glasba iskrena in direktna. Navdih črpajo v vsakodnevnem življenju. Izogibajo se klišejem rock'n'rolla v stilu hitrih avtov in žensk, poleg tega se tudi ne dotikajo kakršnihkoli političnih tematik. Skratka, besedila se lotevajo frustracij, s katerimi se srečujejo v življenju, in temačne strani človeštva. Vokal nekako spominja na staro šolo hardcora, torej ni kričanja, ampak zgolj nekakšno jezno nagovarjanje brez vsakršnih melodij. Prisotni so tudi back-vokali, ki poudarjajo določene dele refrenov, seveda učinkovito, a tudi brez njih bi bilo čisto v redu. Iskreno povedano, kitare zasenčijo vse ostale komponente benda, ki pa se niti ne trudijo, da bi izstopali.

Založba High Roller je zelo dobro zapakirala njihovo muziko, Vinilno ploščo so izdali v omejeni nakladi 500 kosov, od tega jih je 150 na rdečem vinilu in 350 na črnem. Kot bonus je poleg priložena še sedempalčna plošča z dvema pesmima. Vse skupaj je v lepo oblikovanem „gatefold“ ovitku, zraven pa sta še ogromen poster ter kvalitetno izdelan našitek. Plošča je v tem času že doživela ponatis toda brez bonus male plošče.

Iron Lamb so nas obiskali lani jeseni, ko so odigrali odličen koncert v Ilirski Bistrici, in sicer v MKNŽju. Bend je dober tako v živo kot na plošči in se ga definitivno splača preveriti v živo, čeprav nimajo nobene napovedane turneje v bližnji prihodnosti z izjemo nekaterih festivalskih nastopov. Prav tako nimajo napovedanih nobenih izdaj, verjetno pa nanje ne bo potrebno čakati dolgo, saj so bili v času svojega obstoja kar produktivni in glede na to, da je večina skupin, v katerih sicer igrajo, razpadla ali so v mirovanju, jim je ta bend prioriteta. Le upamo lahko, da bodo nadaljevali s surovim punk'n'rollom, kakršnega najdemo na plošči The Original Sin.



Komentarji
komentiraj >>