Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF ANIMIRANIH (ANTI)JUNAKOV (685 bralcev)
Ponedeljek, 27. 2. 2012
Matej Š.



OFF NAPOVEDNIK

Večina od nas se verjetno še spominja animiranih junakov, ki so nas tako ali drugače navduševali v našem otroštvu. Obstajale so in verjetno še obstajajo popularne risanke, ki so bile precej popularne in so imele ali pa še vedno imajo precejšen vpliv na ciljne publike otrok in mladih. Toda, ali lahko tudi animirani junaki sledijo razvoju otrok, njihovemu osamosvajanju in vstopu v samostojnost in svet odraslosti? Kako bi ti liki izgledali v svoji odrasli podobi?

Odgovor na to je podal francoski fotograf in umetnik Benjamin Bechet, ki je na svoji spletni strani objavil zbirko fotografij na temo risanih junakov v njihovem vsakdanjem življenju. Seveda je pri tem dal svoji domišljiji in umetniški izraznosti prosto pot, vsekakor pa je nastala zanimiva zbirka, vredna ogleda in razmisleka o življenju junakov iz našega otroštva.

Samo za pokušino vam serviramo nekaj življenjskih zgodb risanih junakov, kot jih je ovekovečil Bechet. Sneguljčica je postala prostitutka, slabo se godi tudi Hulku, ki je ulični glasbenik in igra na podzemni železnici, Mickey Mouse pa je brezdomec. Nekateri so dobili bolj sprejemljive vloge, a vseeno vse prej kot perspektivne. Batman tako na primer toči gorivo na bencinski črpalki, medtem ko Medvedek Pu gara kot gradbinec.

Vi pa berete Off Program Radia Študent, ki se prav nič ne pritožuje zaradi tragičnih usod risanih junakov!

OFF PROGRAM

V Siriji je potekal referendum o novi ustavi, ki med drugim predvideva vzpostavitev večstrankarskega političnega sistema in demokratično izvoljene oblasti. Opozicija v Siriji je referendum bojkotirala in izjavila, da je predlog nove ustave farsa. Na drugi strani nasprotniki al Asadovega režima opozarjajo, da ustava, ki po petih desetletjih uvaja večstrankarski politični sistem, kljub temu ohranja široka pooblastila predsednika, kateremu med drugim daje pravico, da razpusti parlament, odobri zakone in imenuje vlado. Prav tako predlog nove ustave izpušča več, v stari ustavi vključenih demokratičnih elementov, kot so prepoved mučenja ter zagotovljene osebne in politične svoboščine.

Odprava prevladujočega položaja al Asadove stranke je bila sprva ena od glavnih zahtev nasprotnikov režima, ki že skoraj leto dni protestirajo. Referendum je v Damasku potekal mirno, v provincah na vzhodu, zahodu, severu in jugu Sirije pa poročajo o več bombnih napadih in streljanju civilistov. V Homsu bi naj bilo ubitih najmanj devet civilistov in štirje vojaki, poroča Syrian Observatory for Human Rights.

Zunanji ministri Evropske unije so v Bruslju sklenili, da bodo zaradi stopnjevanja nasilja nad civilisti in sistematičnega kršenja človekovih pravic zaostrili sankcije proti sirskemu režimu. Evropska unija je Siriji zamrznila razpolaganje s premoženjem v svojih centralnih bankah. Ministri pa so izdali prepoved potovanja več ožjih sodelavcev Asada v EU. Prav tako so prepovedali tovorne lete iz Sirije v EU na področju trgovine z zlatom in ostalih plemenitih kovin.

Preštevanje glasov poteka v Senegalu, kjer so se včeraj odvijale predsedniške volitve. Deležne so bile kar precejšnje mednarodne pozornosti, v prvi vrsti zaradi nasilja, ki je v dneh pred volitvami zahtevalo najmanj 6 življenj. Napeto situacijo je v prvi vrsti povzročila napoved aktualnega predsednika Abdoulaya Wada, da se bo potegoval za svoj tretji mandat na čelu države, kjer se nahaja že od leta 2000. Čeprav je Wade sam uvedel omejitev dveh mandatov, ustavne spremembe iz leta 2008, ki podaljšujejo predsedniški mandat na sedem let, interpretira kot zeleno luč za svojo ponovno kandidaturo. Prvi rezultati kažejo, da mu v prvem krogu vendarle ni uspelo prepričati večine volivcev, kot je napovedoval, in da bo potreben drugi krog. Njegov najverjetnejši nasprotnik v njem bo nekdanji premier Macky Sall, njegove možnosti proti aktualnemu predsedniku pa bodo zagotovo precejšnje, saj bo najverjetneje lahko računal na enotno podporo opozicije, ki je bila v prvem krogu razdeljena na kar 13 kandidatov.

Ali Abdulah Saleh je po 33-ih letih na čelu Jemna oblast uradno predal v roke svojega naslednika, sicer dosedanjega podpredsednika Abd-Rabbu Mansourja Hadija. Hadi je bil edini kandidat na predsedniških volitvah 21. februarja in je v soboto tudi že prisegel kot novi predsednik. Skeptiki v državi opozarjajo, da s ceremonialno predajo oblasti med Salehom in Hadijem dolgoletni voditelj države nikakor ne zapušča političnega prizorišča, pač pa se samo umika v ozadje, kjer naj bi še vedno imel glavno besedo. Premier Mohammed Basindawa se je tako odločil za bojkotiranje primopredaje, v prestolnici Saani pa številni protestniki na ulicah še naprej zahtevajo, da Saleh popolnoma izgine s politične scene v državi.

Dobro se je teden začel tudi za avstralsko premierko Julio Gillard . V glasovanju o zaupnici znotraj njene laburistične stranke je namreč prepričljivo premagala svojega izzivalca, nekdanjega premiera in nekdanjega zunanjega ministra v svoji vladi, Kevina Ruuda. Spomnimo, da je Gillardova leta 2010 z enako strankarsko nezaupnico zamenjala takratnega premiera Ruuda. Slednji je nato prejšnji teden odstopil kot zunanji minister in se je očitno želel maščevati na podoben način. Pri tem pa je doživel ponižujoč poraz, saj je prejel zgolj 31 glasov podpore strankarskih kolegov, medtem ko jih je Gillardovo podprlo 71. Vseeno si prva avstralska premierka nikakor ne more povsem oddahniti. Čaka jo namreč prestrukturiranje njene manjšinske vlade po odhodu Ruuda in povrnitev zaupanja v laburistično stranko pred splošnimi volitvami prihodnje leto. Ruud je napovedal, da se bo vrnil v poslanske klopi in v tem mandatu Gillardove ne bo več izzival.

Po poročanju ruske državne televizije so ruske in ukrajinske varnostne službe razbile mrežo osumljencev, ki naj bi pripravljali atentat na ruskega premiera in najverjetnejšega bodočega predsednika Vladimirja Putina. V ukrajinskem pristanišču Odesi sta bila tako aretirana dva osumljenca, ki naj bi tu snovala napad na Putina v Moskvi po nedeljskih predsedniških volitvah. Ruska državna televizija poroča, da sta osumljenca delovala po naročilu vodje čečenskih upornikov Dokuja Umarova. Novinarski prispevek je zbudil veliko pozornost tudi zato, ker sta bila v njem prikazana oba osumljenca med samim zaslišanjem, eden od njiju pa je v intervjuju celo priznal poskus atentata. Vse skupaj vzbuja vtis zgolj še ene v nizu bizarnih Putinovih medijskih PR kampanj, še posebej, ker ukrajinska varnostna služba domnev o atentatu ni mogla potrditi. Potrdili so aretacije v Odesi, ki so se zgodile po eksploziji v enem od stanovanj, ne pa tudi domnev, da gre za potencialne Putinove atentatorje.

Predsednik Koroške Enotne liste Vladimir Smrtnik se je odzval na napovedi avstrijske pravosodne ministrice Beatrix Karl v zvezi z zapiranjem dvojezičnih okrajnih sodišč na avstrijskem Koroškem. Smrtniku se zdi tovrsten ukrep avstrijske vlade sporen, od ministrice pa bi pričakoval tudi, da bo problematiko obravnavala v sodelovanju s predstavniki slovenske manjšine na Koroškem. Več pa nam je povedal kar sam:



Konec preteklega tedna se je na avstrijskem Koroškem na svojem predstavitvenem obisku mudila nova ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu, Ljudmila Novak. V prostorih Generalnega konzulata Republike Slovenije v Celovcu se je sešla s predstavniki političnih, izobraževalnih, kulturnih, gospodarskih in športnih organizacij koroških Slovencev. Glede dvojezičnih napisov je izrazila zadovoljstvo z lansko ureditvijo problematike, vendar je ob tem izjavila, da proces še ni zaključen in da bi bile pod določenimi pogoji lahko na tem področju postavljene dodatne dvojezične table. Na slednjo izjavo se je ostro in odklonilno odzval koroški deželni glavar Gerhard Dörfler. Smrtnik nam je predstavil verjetne razloge za tako buren odziv deželnega glavarja:



Poslanska skupina opozicijske Pozitivne Slovenije je vložila zahtevo za sklic nujne seje Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Na njej želijo obravnavati delovanje in organizacijo Slovenske obveščevalno-varnostne agencije in Obveščevalno-varnostne službe v luči napovedi nove vlade o reorganizaciji, premeščanju in odpuščanju v tem sektorju. V javnosti namreč pomisleke vzbuja predvsem napovedana združitev civilne in vojaške obveščevalne dejavnosti. Več o temah, o katerih želijo razpravljati pred komisijo, pa nam je povedal poslanec Pozitivne Slovenije in član omenjene komisije, Roman Jakič:




Off sta pripravila Matej Šebenik in Jerneja Brumen.



Komentarji
komentiraj >>