Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NESLAVNEGA SLIKARJA (671 bralcev)
Torek, 28. 2. 2012
Gregor K.



OFF NAPOVEDNIK

Dela znanih zemljanov, sploh umetniška, s časom pridobijo vrednost, in to ne glede na način, na katerega nekdo pride do slave. K temu pripomorejo tudi okoliščine, v katerih so dela nastala, in njihova nadaljnja usoda. Bolj mistične so, več pozornosti pritegnejo. Zadnje odkritje umetniških del, tokrat slikarij, ki so dolga leta veljala za izgubljena, pripadajo nikomur drugemu kot nekdanjemu voditelju tretjega rajha Adolfu Hitlerju. Češki zgodovinar Jiri Kučar je dela našel samostanu v mestu blizu Prage. Med njimi je tudi delo, naslovljeno „Spomini na Stalingrad“, ki naj bi bilo fürerju eno izmed najdražjih.

Ironija zgodovine je ta, da je doživela vojska tretjega rajha ravno v Stalingradu enega svojih največjih porazov. Tako bi lahko rekli, da si je Hitler že dolgo pred porazom materializiral podobo Stalingrada, ki ga je potem grela v najstresnejših dneh njegovih vojaških ekspanzij.

Vi berete OFF program Radia Študent, ki tolažil za prihodnost ne potrebuje.

OFF PROGRAM

Poročilo neodvisnih strokovnjakov je razkrilo, da se je japonska vlada po jedrski nesreči v nuklearki v Fukušimi, do katere je prišlo po rušilnem potresu in cunamiju 11. marca lani, pripravljala na najhujši scenarij. Med drugim je predstavnik japonske vlade preiskovalcem nesreče povedal, da so ga spreletavale tudi najbolj črne misli, in sicer, da bi jedrski reaktorji eksplodirali drug za drugim, kar bi pomenilo, da bi bil uničen tudi Tokio. Vlada je tako pripravljala številne načrte za evakuacijo 13 milijonov prebivalcev japonske prestolnice. Tepco, upravitelj nuklearke Fukušima, ki z neodvisnimi strokovnjaki ni želel sodelovati, se je medtem pripravljal na popoln umik in evakuacijo vseh zaposlenih iz elektrarne. To se potem sicer ni zgodilo, saj je vodstvo Tepca upoštevalo ukaz tedanjega japonskega premierja Naota Kana, ki je zahteval, da se reševalna dela v elektrarni nadaljujejo. Zasluga za to, da razmere v Fukušimi niso popolnoma ušle izpod nadzora, gre tako po mnenju strokovnjakov Kanovi vztrajnosti.

V Indiji je enajst največjih sindikalnih organizacij poskrbelo za ohromitev pretoka denarja, dobrin in ljudi, predvsem v državah z močno politično prezentnostjo levice, kot sta na primer Kerala in Zahodni Bengal, medtem ko je v prestolnici New Delhi in finančnem središču Indije Mumbaju trpel predvsem finančni sektor. Milijoni so protestirali z zahtevo po končni implementaciji delavske zakonodaje, sicer sprejete že pred desetletji, za dvig minimalne plače in prekinitev razprodaje uspešnih javnih podjetij. Sindikati od vlade pričakujejo odgovore na njihove zahteve, sicer bodo svoja prizadevanja stopnjevali z novimi blokadami finančnih tokov, poštnih pošiljk, javnega prevoza in podobno.

Sirski predsednik Bašar Al Asad je razglasil novo ustavo, ki jo je na nedeljskem referendumu podprlo skoraj 90 odstotkov volivcev. Ta med drugim predvideva večstrankarski politični sistem in demokratično izvoljene oblasti. Medtem ko so nekateri prepričani, da bo nova ustava končala skoraj leto dni trajajoče upore in njihovo krvoločno zatiranje, je opozicija ustavo zavrnila in poudarila, da gre za prevaro. Sirske sile kljub izglasovani novi temeljni državni listini ne popuščajo in nadaljujejo napade po državi. Ena glavnih tarč je še vedno mesto Homs, žarišče protirežimskega upora, kjer se silovito obstreljevanje nadaljuje že 25. dan. Samo danes je med racijo sirska vojska ubila šest članov neke družine. O napadih poročajo tudi iz mesta Halfaja, kjer je bilo ubitih približno 20 ljudi, in iz mesta Dael v provinci Dara, kjer je bilo v spopadih z dezerterji ubitih pet vojakov.

Iranski zunanji minister Ali Akbar Salehi pa se je medtem zavzel za pomoč mednarodne skupnosti režimu sirskega predsednika Bašarja Al Asada. Meni namreč, da ima Sirija strateško vlogo v regiji, zato naj bi bilo treba Al Asadovi vladi pomagati pri uresničevanju reform, kar je Salehi v ponedeljek predlagal tudi posebnemu odposlancu Združenih narodov in Arabske lige Kofiju Annanu v okviru zasedanja Sveta ZN za človekove pravice v Ženevi.

Izraelske sile so ponoči na meji z Egiptom odkrile skupino moških, ki so iz Egipta čez Sinajsko puščavo nezakonito vstopili na izraelsko ozemlje. Prišlo je do streljanja, pri tem pa so izraelski vojaki ustrelili in tako ubili enega od osumljencev. Po navedbah izraelske vojske gre za zadnjega v seriji očitnih poskusov tako imenovanih skrajnežev, da bi iz Egipta vstopili na izraelsko ozemlje. 21. februarja je tako vojska prestregla moškega, ki je na vojake nato vrgel torbo z eksplozivom. Ta sicer ni eksplodirala, napadalcu pa je uspelo pobegniti. Izrael tako v skladu s svojo politiko na meji z Egiptom že gradi ograjo, ki naj bi preprečila vstop muslimanov in nezakonitih priseljencev iz Afrike. Pregrada, na kateri bodo pritrjeni tudi elektronski detektorji gibanja, naj bi bila končana konec leta.

Britanska policija in sodni izvršitelji so odstranili tabor protestnikov gibanja Occupy London, ki so od oktobra lani pred katedralo svetega Pavla vztrajali na protestih proti finančnemu kapitalizmu. Akcija je sledila po tem, ko je britansko višje sodišče zavrnilo pritožbo aktivistov na odlok mestnih oblasti za deložacijo. Oblasti so tako dobile zeleno luč za odstranitev približno 50 šotorov in opreme protestnikov. Ob deložaciji je bilo aretiranih okoli 20 aktivistov, ki so nasprotovali odstranitvi kampa in ovirali postopek.

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je dopoldne razpravljal o varčevalnih ukrepih, ki bi jih vlada vključila v interventne ukrepe in s katerimi bi na leto po izračunih zdravstvene blagajne prihranili 361 milijonov evrov. Med drugim so govorili tudi o znižanju bolniških nadomestil za 10 odstotkov in o tem, da bi moral bolnik za škatlico zdravil na recept plačati od 1,4 do 2,36 evra. Med predlogi, ki so jih obravnavali, pa so tudi odprava pogrebnine in posmrtnine ter bolniške za brezposelne. Predlog pa vključuje tudi znižanje zdravstvenih storitev za 7 odstotkov, kar naj bi prineslo več kot 117 milijonov evrov prihrankov, ter prenos plačila zdravniških specializacij in raziskovalnih dejavnosti na državni proračun. Zavod pa predlaga tudi ukinitev možnosti odpisa, zmanjšanja, odloga in obročnega plačila prispevkov za obvezno zavarovanje. Po besedah generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Sama Fakina, bodo ali malo nabrali pri prihodkih, malo zniževali cene in malo rezali pravice ali pa nam bo zmanjkalo od 100 do 120 milijonov evrov in decembra ne bomo več mogli financirati nobene storitve.

Jutri na evropski dan akcije bodo različni sindikati po celotni Evropski uniji organizirali manifestacije in stavke, ki bodo uperjene proti ukrepom Evropskega sveta, ki naj bi na zasedanju prvega in drugega marca sprejel novo mednarodno pogodbo, ki bo zasidrala stroge varčevalne ukrepe in proračunsko disciplino v pogodbe o Evropski unije. Več o jutrišnjem vseevropskem protestu nam je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič:



Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk se je srečal s predstavniki Študentske in Dijaške organizacije Slovenije. Sestanek je bil spoznavne narave, izpostavljena pa so bila tudi prednostna področja dela. Več o srečanju nam je povedal predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc:






Komentarji
komentiraj >>