Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Okrogla miza (5840 bralcev)
Četrtek, 11. 12. 2003
Beate



Kljub dejstvu, da je število študentk na univerzi praktično enako številu študentov ali celo večje, jih je kasneje v akademski in raziskovalni sferi najti veliko manj, njihova udeležba pa je vse manjša proti vrhu hierarhične lestvice akademskih in znanstvenih nazivov. K temu veliko prispeva še vedno tradicionalna vloga, ki jo družba pripisuje ženskam, zaradi česar že tako ali tako težje napredujejo in »tekmujejo« s svojimi moškimi kolegi, po drugi strani pa lahko tak vzpon ovira ustvarjanje družine. Družina znanstvenice je zaradi njenega znanstvenega udejstvovanja tudi pogosto postavljena na preizkušnjo.
Med okroglo mizo smo večkrat omenjali ljubezen Einsteina in njegove žene, ki ju je vodila k skupnemu znanstvenemu delu ali vsaj študiju, omenjali smo tudi zakonca Curie in ugotovili, da je Marie Curiepraktično edina zelo znana Nobelova nagrajenka, k njeni uveljavitvi in priznanosti pa je veliko prispevala (ne)srečno naključje – smrt njenega moža. V pogovoru o slovenskih znanstvenicah smo se oprli na knjigo dr. Edvarda Kobala, ki nosi naslov Strast po znanju in spoznavanju. Okroglo mizo smo zaključili z mislijo, da ni dovolj samo ljubezen do znanosti. Znanstvenico ali znanstvenika mora pri njegovem delu voditi strast do svojega dela.
Žal tudi samo strast ni dovolj, če ni materialnih in drugih pogojev. V državah članicah EU potekajo resna prizadevanja, da bi se na vseh področjih dela in življenja odpravila diskriminacija po spolu. V devetdesetih letih 20. stoletja se je povečevalo zanimanje za položaj žensk v znanosti, zlasti za njihovo neustrezno, premajhno predstavljenost (podpredstavljenost) v znanstveni karieri. To pa je že področje, s katerim se pri nas ukvarja Komisija za ženske v znanosti, ki deluje pod okriljem MŠZŠ.

Moderatorka: Lucija Grilec


Komentarji
komentiraj >>