Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
KrOFF BLIŽNJEVZHODNIH SPLETK (618 bralcev)
Ponedeljek, 2. 4. 2012
Gregor K.



Iraški podpredsednik Tariq al-Hashimi nadaljuje svoj beg pred oblastmi v Katar. Spomnimo, da je bil že decembra zaradi obtožb umora državnih uslužbencev primoran pobegniti v avtonomno kurdsko regijo v Iraku. Hashimi je bil sicer najvišji sunitski predstavnik v večinsko šiitski iraški politiki. Spori med suniti in šiiti se ne zaostrujejo le v Iraku, temveč odražajo regionalne spore med sunitsko osjo, Savdsko Arabijo ter Katarjem, podprto s strani Združenih Držav Amerike in šiitsko stranjo, Iranom in Sirijo, ki jo podpirata Rusija in Kitajska. Spori se odvijajo predvsem zaradi kontrole nad nafto. Kurdsko področje, na katerega se je Hashimi sprva zatekel, je ustavilo izvoz nafte, zaradi spora glede neporavnanih plačil z vlado v Bagdadu.


Ob treh smo v off programu govorili o načrtu prijateljev Sirije, da opozicijskim silam pomagajo z denarno pomočjo in opremo. Vrhovni poveljnik Severno-atlantskega zavezništva, Anders Fogh Rasmussen, je izrazil nasprotovanje tej opciji, saj naj bi širitev orožja povečevala konflikt ter obenem oznanil, da NATO pod nobenim pogojem ne bo interveniral v Siriji.

Pogajanja o varčevalnih ukrepih med vlado in sindikati javnega sektorja se bodo nadaljevala. Jutri naj bi vlada pripravila dopolnjeno verzijo svojih varčevalnih načrtov. Po besedah ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča, naj bi bila ključna razhajanja med vlado in sindikati plače, odprava plačnih nesorazmerij in vprašanje regresa. Že prej je menil, da je vlada storila vse, da bi varčevalne ukrepe čim bolj enakomerno razporedila med celotno prebivalstvo. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je imel drugačno mnenje:




Nekaj manj kot mesec dni že poteka kampanja „Posodi svojo nogo“, ki jo v Sloveniji izvaja ustanova za krepitev človekove varnosti, ITF, skupaj z Univerzo na primorskem, Fakulteto za humanistične vede in humanistiko ter Fakulteto za turistične vede. Gre sicer za prispevek širši mednarodni kampanji „Lend your legs“. Slednja izvira iz Kolumbije, kjer so z njo pritisnili na oblast, da bi sprejela ustrezno zakonodajo na področju zaščite in varovanja žrtev protipehotnih min. V Kopru so danes podrobneje predstavili kampanjo ob tem pa so študentje omenjenih fakultet izvedli tudi akcijo, pri čemer so postavili provizorično minsko polje. Več o projektu je povedal direktor ITF-a, Dorijan Maršič:



To sredo bo mogoče instalacijo z provizoričnimi minami videti tudi na Kongresnem trgu v Ljubljani.

Kroff sta pripravila Gregor in Kožuh.



Komentarji
komentiraj >>