Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
petek, 12.03.2004 (3360 bralcev)
Petek, 12. 3. 2004
Anja



Italijanski ljubitejski popevkar in - s pomočjo lepotnih posegov - za svojo starost kar postaven možakar, ki ima pod palcem pravo malo premoženje, Silvio Berlusconi, ima resnega rivala. 66-letni bolgarski premier Simeon Sakskobuggotski mu ni konkurent v osladnem videzu, ampak v denarcih, ki jih hrani na svojih bančnih računih.

Premoženje sedanjega bolgarskega premierja Simeona, ki je v preteklosti bil okranclan z nazivom »bolgarski kralj«, po nekaterih ocenah znaša kar 90 milijonov dolarjev. Premoženenje Bolgara je trikrat večje od skupnega premoženja njegovih kolegov iz razvitih držav, kot so Velika Britanija, Francija ali Japonska. Posamezniku, ki mesečno upravlja z nekaj tisočaki tolarjev, si je tole vsoto kar težko predstavljati. Druga zadeva, ki povprečno premožnega človeka bega, je, kako se do takšnih denarcev dokopati. Pa poglejmo...

Simeonu se je vrnilo premoženje nekdanje kraljeve dinastije. Tako sta premier in njegova sestra prevzela nepremičnine, vredne 170 milijonov dolarjev. Njihova tržna vrednost danes znaša 253 milijonov dolarjev. Premier je s tem denarjem nabavil 1250 kvadratnih metrov veliko hišo v Madridu, za sproščanje in nedeljske sprehode pa ima v lasti 1700 hektarjev velik gozdni kompleks v Rili. In kje se sproščajo povprečne bolgarske duše? Niko ne zna. In Simeon se tega gotovo ne sprašuje.


Včerajšnje eksplozije bomb v Madridu še vedno glasno odmevajo po svetu. Strokovnjaki za sodno medicino so sporočili, da so bombe v večna lovišča poslale kar 198 duš. Londonsko uredništvo arabskega časnika Al Kuds al Arabi je prejelo elektronsko pismo, v katerem je teroristična skupina »Brigade Abu Hafs al Masri« v imenu Al Kaide prevzela odgovornost za napade. Španska vlada pa je še vedno prepričana, da je napade zakuhala baskovska seperatistična organizacija ETA.Tiskovni predstavnik španske vlade, Eduardo Zaplana, je v pogovoru za špansko televizijo pojasnil, da je bilo v napadu uporabljeno razstrelivo, ki ga navadno uporablja ETA. Eksplozije so v senco postavile nedeljske parlamenarne volitve. Nadvse prikladno za doslej vladajočo desnousmerjeno »Ljudsko stranko« pa se zdi iskanje grešnega kozla med baskovskimi seperatisti.

Vrli španski varuhi reda in miru pa so medtem izvohali še eno bombo. Nahajala se je v eni od potovalk med prtljago, ki so jo po napadih pretovorili na policijsko postajo. Bombo so varnostne sile uspešno onesposobile.

Španski bum je odmeval tudi v Varnostnem svetu Združenih narodov. Ta je na zaprti seji sprejel resolucijo, s katero je obsodil razstreljevanje Madrida in ga označili za »grožnjo mednarodnemu miru in varnosti«. Soglasno je bil sprejet tudi sklep, naj se napadi pripišejo ETI.

ETA it is, torej. Sklepčno. Enkrat, dvakrat, trikrat, prodano španski javnosti. Ta se lahko danes udeležuje shodov, ki so organizirani širom države.

Na ulicah Južne Koreje so privrženci predsednika Roh Moo Hyuna zaman protestirali v podporo svojemu najljubšemu politiku. Parlament v Seulu je mesec dni pred parlamentarnimi volitvami glasoval za odstanitev Hyuna. Opozicija je odslovitev oziroma odstavitev predsednika zahtevala, ker je kršil volilni zakon. Izjavil je namreč, da bo naredil vse, da bo stranki URI, katere simpatizer je, pomagal pridobiti čim več glasov.

Opozicija je za odslovitev gorečega privrženca stranke URI rabila dvotretjinsko podporo v parlamentu. 193 od skupaj 271-ih poslancev je glasovalo za odhod predsednika. Nov predsednik je začasno postal premier Goh Kun.

Dogajanje v južnokorejskem parlamentu je bilo zadnje dni nabito s patosom. Predstavniki stranke URI, katere ljubitelj je bivši predsednik, so po glasovanju planili v jok, kasneje pa so jih morali nasilno odstraniti z govorniškega odra. Ljubezenska zgodba med Roh Moo Hyunom in člani stranke se je končala kot vse velike ljubezni – dramatično in solzavo.

Dramatično je tudi dogajanje v Kaliforniji. Vrhovno sodišče ameriške zvezne države Kalifornija je mestu San Francisco pokazalo zobe in mu zabičalo, naj nemudoma upošteva določila zakona zvezne države. Ta pravijo, da je poroka lahko le zveza med moškim in žensko. Pa pika. S to prav nič prijazno gesto je sodišče prepovedalo nadaljevanje izdajanja poročnih dovoljenj istospolnim parom. To sicer ni dokončna odločitev, ampak le opozorilo mestu.

V času enega meseca, odkar je župan San Francisca Gavin Newson ukazal mestnim uradnikom, naj začnejo izdajati poročna dovoljenja istospolnim parom, si je tam večno zvestobo in vse kar gre zraven obljubilo 4000 parov. 2600 homoseksualnih parov, ki na usodni DA še čakajo, bodo zaradi groženj vrhovnega sodišča na to morali čakati še nekaj časa.

Ena od imperialističnih ameriških lovk sega tudi na Haiti. Tam namreč stopica več tisoč ameriških marincev, nekdanji haitijski predsednik Jean-Bertrand Aristid pa še kar trdi, da so ga Američani ugrabili. V haitijski prestolnico Port-au-Prince so potekali masovni protesti v podporo bivšemu predsedniku. Ti seveda niso minili brez vmešavanja varuhov reda in miru, pri čemer so bile ranjene najmanj štiri osebe. Medtem si je Aristid našel naslednjo lokacijo svojega domovanja. Na začetku prihodnjega tedna bo pripotoval na Jamajko, kjer bo ostal osem do deset tednov. Prijetno potovanje bo združil še s sladkimi družinskimi obveznostmi. Sestal se bo s svojimi v Ameriki živečimi potomci.

V Srbiji in Črni gori ljudstvo danes beleži leto dni, kar je narkomafijec Zveki ubil bivšega premierja Zorana Džindžića. Njegovo smrt še vedno objokujejo. Več o srbskem žalujočem ozračju nam je povedal Predrag Novković.

/////////////////////////////////////////////////////////

Na čisto svoj način so prvo obletnico Džindžićeve smrti ovekovečili neznani akterji, ki so na hišo kosovskega predsednika Ibrahima Rugove v Prištini vrgli ročno bombo. Skupil jo je Ibrahimov telesni stražar.

Največja, najbolj neoliberalna in najbolj samopašna politična stranka na slovenski politični sceni – ja, uganili ste, to je Liberalna demokracija Slovenije – danes praznuje svoje deseti rojstni dan. Strankini člani bodo dogodek slavili v Festivalni dvorani na Bledu, kjer bo glavni govornik predsednik vlade in istočasno predsednik stranke Anton Rop. Čas za pomp in fototermine je gotovo pravi. Strankine glavne protagoniste bo vsaj za trenutek odvrnil od grenkega soočenja s padcem javnomnenjske podpore.

Izvršnega direktorja LDS-a Bogdana Biščaka smo povprašali, kako bi ocenil dosedanje delo stranke?

/////////////////////////////////////////////////////////

Čemu pa gre pripisati padec javnomnenjske podpore stranki? Ali je ta mogoče le vodila napačno politiko in pozabila na ljudske probleme?

/////////////////////////////////////////////////////////


Ali so se strankarski veljaki že dogovorili, kako bo zgledala kandidatna lista za evropske volitve?

/////////////////////////////////////////////////////////


Naš politični establišmet pa ne bo več dolgo čakal na novo slavje. Zdaj je gotovo: 29. marca bo sončna stran Alp vstopila v militantno zvezo NATO. Ta dan bodo predsedniki vlad sedmih držav pristopnic praznovali v deželi, ki ima od NATA največ koristi. V deželi svobodnih, imenovani Amerika, seveda.




Komentarji
komentiraj >>