Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
TRANS AM - Liberation (Thrill Jockey, 2004) (2985 bralcev)
Torek, 6. 4. 2004
Bozji_dar



V osnovi povsem spodobna konceptualna zasnova albuma deluje v več smeri. Brez sramu lahko rečem, da je protivojni koncept tisti, ki drži ploščo Liberation skupaj. Vrstni red komadov je odlično domišljen, od začetnega izmenjavanja dratarskih in elektro tem, do kasnejšega prelivanja komadov, ki ustvarijo fantastičen flow skozi celotno ploščo. Podobe Bele hiše, ameriške zastave, vojakov in protagonistov trenutne ameriške politike z mozaika na ovitku CD-ja, se kot britvice zarežejo v oči opazovalca. A pozor. Konepti imajo pač tako lastnost, da zaradi njih lahko trpi vsebina. Trans Am so v tem pogledu z novo ploščo nekoliko brcnili v temo.

Če se ozremo nazaj v njihov pretekli katalog, ki ga krasijo odlični albumi, kakršna sta npr. njihov istoimenski prvenec iz leta 1996 ali The Surveillance iz leta 1998, lahko hitro opazimo, da se novi album le stežka primerja z njimi v kvaliteti glasbenih zapisov. Saj ne, da Liberation ne ponuja nobene dobre skladbe, daleč od tega. Vsaj začetni komad Outmoder in fantastično kreacijo Total Information Awareness velja posebej izpostaviti. Vendarle pa se zdi, da so Trans Am konsistentnost, ki je odlikovala njihove prejšnje albume, načrtno zamenjali z omenjeno konceptualno zasnovo. Marsikateri zapis tako nastopa le v vlogi povezovalnega elementa med komadi, ali mašila, če že hočete. Npr. skladba Music For Dogs se v elektronskem razkroju čisto prezgodaj zaključi in pusti občutek, kot da gre za nedokončan kos muzike. Pa sploh ni edina taka na plošči.

Večna dilema predalčkarjev, ali so Trans Am v bistvu elektronkarji ali pač dratarski rokerji, z albumom Liberation ne bo prav nič olajšana. Bolj kot kdaj koli prej so Trans Am v svojem glasbenem izrazu predvsem eklektični. Z lahkotnim korakom se sprehajao med novovalovskimi elektro komadi in povsem spodobnimi žagarijami, dodatno komade začinijo s postrockerskimi kitarskimi izlivi, pozorno uho pa bo v njihovi glasbi nemara ujelo še vplive kakšnih Depeche Mode.

Če povzamem za konec, nova plošča Liberation je v obdobju aktivne politike boja proti terorizmu z vsemi sredstvi zagotovo potreben glasbeni statement skupine, ki živi in ustvarja v prestolnici dežele, ki ta boj vodi. Če pa se omejimo zgolj na glasbeno plat, pa si moramo priznati, da smo od Trans Am vendarle pričakovali več. Tudi zato, ker so navdušili na prvem snidenju s slovensko publiko, drugega pa že željno pričakujemo. Do takrat pa plošča Liberation v celoti.


Komentarji
komentiraj >>