Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Četrtek, 29. 4. 04, 19h: MEI TEI SHO – Lo Ba (Small Axe, 2004) (3404 bralcev)
Četrtek, 29. 4. 2004
MarioB



RADIO ŠTUDENT
GLASBENA REDAKCIJA
Tolpa Bumov
četrtek, 29. 4. 2004
19.00

MEI TEI SHO – Lo Ba (Small Axe, 2004)

Francosko glasbeno sceno v teh krajih spoznavamo prejkone sporadično. Ponavadi smo bolj ažurno seznanjeni z dogajanji na žanrsko bolj strogo določenih scenah, kakšni sta recimo jazzovska ali hiphopovska pa seveda razvejana etno scena. Našim ušesom pa večidel ostajajo skrite številne urbane hibridne godbe, katerih potencial lahko le slutimo ob poslušanju raznovrstnih kompilacij. Možnosti za boljše seznanjanje s tovrstnimi izvajalci se ponavadi pokažejo ob ne tako redkih gostovanjih teh bendov pri nas. Tak je tudi primer z lyonskim sekstetom Mei Tei Sho, ki bo na začetku junija nastopil na drugogodbaškem večeru treh bandov pod skupnim imenom Multicolore.

Leta 1998 v Lyonu ustanovljen kolektiv Mei Tei Sho si je nenavadno, a zapomljivo in glede na godbo, ki jo igrajo, zelo ustrezno nadel ime po japonskem izrazu za slabo prebavo, ki jo spremljajo intenzivne halucinacije, vse te motnje pa zagreši prekomerna konzumacija riža. No, to je tudi vse, kar je japonskega najti pri tem pisanem bandu, čeprav lahko, če upoštevamo, da radi posegajo in kombinirajo različne urbane in tradiconalne godbe, v prihodnosti lahko pričakujemo tudi kaj takega.

Že zdaj band poje v francoščini, angleščini in wolofu, pri pletenju zdaj pokočno-plesne zdaj zatripane glasbene spremljave pa jim pomagajo številni gostje od v zadnjem času zelo cenjene britanske pevke indijskih korenin Susheele Raman do globalno manj znanih muzikantov, kot sta Dj Cherif ali pa harmonikar Fixi iz zasedbe Java. V večslojni in razvejani, plesno mamljivi in intelektualno privlačni glasbi lyonske bande je poseben poudarek na besedilih, v katerih izpovejo svoja neizprosno kritična mnenja o zalivski vojni, revščini, boju za pravice.

Album "Lo Ba" streže s pravcatim izobiljem urbanih slogov, rocka, funka, duba, elektonskih učinkov, jungla, lounga, afrobeata, jazza, ambienta, hip hopa in odkruški različnih tradicionalnih godb, celo balkanske. Ko so moja ušesa prvič zaslišala izpremešana zvokovja z njihovega drugega studijskega albuma "Lo Ba", ki ga predstavljamo v današnji oddaji, sem nekje na sredi albuma pomislil, da poslušam več bandov, da gre torej za kompilacijo in ne za album ene same zasedbe.

Takšna pestrost je seveda lahko dvorezna in tudi tokrat pri par skladbah rezultira v manjši učinkovitosti oziroma je slišati, kot da se jim pri limanju raznorodnih slogov ni vedno posrečilo. A takih primerov je le peščica. Povečini nas album "Lo Ba" navdušuje prav z raznovrstnostjo, prav s tem, da imamo občutek, da poslušamo zbirko različnih bendov. Mei Tei Sho se takrat razkažejo v vseh svoji širini, s katero so se zapodili v vrtinec zvokov, ritmov, žanrov, se do dna potopili v bastardno enolončnico, ki že po nekaj poslušanjih začne kazati svojo konsistentno glasbeno in ideološko logiko. Bojda dajejo Mei Tei Sho večji poudarek na živo, koncertno igranje in sprotno eksperimentiranje z godbami kot pa na delo v studiu.


MarioB.

Kako ta eklektična zmes zveni v živo, pa bomo slišali 3. junija na Drugi godbi.


Komentarji
komentiraj >>