Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Digitalna fotomontaža (3888 bralcev)
Petek, 30. 4. 2004
pavelk



Poglejmo si nekaj osnov digitalne fotomontaže v programu Photoshop (podobno se stvari lotevamo tudi v drugih boljših programih za obdelavo fotografij; razlika je pretežno v tem, da različni programi uporabljajo različno izrazoslovje in poimenovanje orodij in postopkov). V tem delu se ukvarjamo s tremi elementi. Prvi je osamosvojitev, drugi priključitev in tretji združitev.

Na začetku si je potrebno narediti načrt (ali pa se prepustimo trenutnemu navdihu). Izberemo si dve fotografiji s katerima bomo operirali. V danem primeru sta to fotografiji ženske s psom in fotka odsluženega mopeda in sedeža.

Klikni za veliko sliko: Dama in pesKlikni za veliko sliko: Sedež


Najprej obe fotografiji odpremo v Photoshopu. Nato s fotografije ženske in psa slednjega izrežemo. To fazo osamosvojitve najbolje naredimo z uporabo lasa. Na voljo imamo poligonalnega in magnetnega. Če je oblika elementa, ki ga želimo osamosvojiti enostavna, je bolj smiselna uporaba poligonalnega lasa, če pa je obod lika zelo razčlenjen, je lažje uporabiti magnetni laso.


Klikni za veliko sliko: Osamosvojeni pes


Ko smo zadovoljni z izrezom se lahko lotimo faze priključitve. Lik, v danem primeru psa, izrežemo (ctrl + x, oziroma ctrl + c, če ga le kopiramo) in ga prilepimo na fotko s sedežem. Če imamo, kot v primeru psa in sedeža, opraviti z dvema tipoma fotk, na primer črnobelo in barvno, potem je potrebno v črnobeli spremeniti nastavitev (mode) z sive (grayscale) na barvno (npr. RGB). Tako bo prilepljeni osamosvojeni element ohranil svojo barvitost, preostala slika, sedaj že del montaže, pa bo ostala črnobela.


Klikni za veliko sliko: Priključitev


Pred dokončno združitvijo je morda potrebnih še nekaj manjših popravkov (no, ali pa večjih), ki jih večidel najlažje opravimo z uporabo označevalnega (marquee) orodja. Če nanj kliknemo z levim gumbom miške, se nam med drugimi pojavi možnost svobodnega preoblikovanja (free transform), z njo lahko element po mili volji povečujemo, manjšamo, pačimo in zvijamo. Potrebno je omeniti, da se vse peripetije z nekoč osamosvojenim, sedaj priključenim elementom odvijajo na lastni plasti (layer) slike. Ostal del fotomontaže je v plasti fotke, ki se ji reče ozadje (background). Tako ni problemov z ločenim obdelovanjem tako priključenega elementa, kot ozadne slike. Potrebno je imeti le pregled nad tem, v kateri plasti smo trenutno (okno view layers).


Klikni za veliko sliko: Sedež s psom


Ko je priključitev končana se zgodi združitev. V našem primeru pes postane del odsluženega avtomobilskega sedeža. Jasno je, da gre za fotomontažo, saj je pes za razliko od vsega ostalega barven. Lahko pa bi se trudili fotomontažo zakriti. V tem primeru, bi bilo psa potrebno pretvoriti v sivino. Ampak, zakaj le bi naredili to?

Klikni za veliko sliko: Pes in stol



Glasbena oprema
---------------------------------------------------------------------------------

Podlaga:
Silvia Penide, Kilometros

Vmesniki:
Silvia Penide, Kilometros, 2 komad, Mi cara por tu cruz,
Amores Perros Disc 2, Julietta Venegas, 1 komad, Amores Perros Me Van A Matar,
Amores Perros Disc 2, Alejandro Ortega, Moenia, 11 komad, Amore Perros Lado Animal

---------------------------------------------------------------------------------



Komentarji
komentiraj >>