Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(3283 bralcev)
Četrtek, 5. 8. 2004
cigor



Ker so jebačine te in one vrste prava počitniška tema, si bomo v današnjem napovedniku privoščili Kobeja Bryanta, ki so ga pred leti mnogi imeli za naslednika največjega košarkaša vseh časov, Michaela Jordana. A Kobe je bolj podoben kalifornijskemu guvernatorju, če gre verjeti tožbi zaradi suma posilstva neke 19-letnice, ki naj bi si jo enbiejevska megazvezda privoščila na počitku v nekem ultra mondenem ameriškem letovišču.

Sodnik Terry Ruckriegle je pod pritiskom vrhovnega sodišča objavil 200 strani dolgo poročilo iz zaprtega zaslišanja, ki pa je bilo že junija “pomotoma” razposlano kar sedmim različnim medijem. Poročilo je lahko bilo objavljeno šele potem, ko so mediji dobili furiozno bitko okoli svobode govora in tiska, ki je zapisana v prvem amandmaju ameriške ustave. Odvetnika tožnice, John Clune in Lin Wood, sta za jutranjo oddajo "Good Morning America" povedala, da se bo njuna varovanka najbrž umaknila, saj je sodišče po pomoti objavilo njeno ime in še druge podrobnosti iz njenega spolnega življenja.

Kaj točno so sploh povedali? Bryantovi odvetniki trdijo, da je bejba le nekaj ur po "srečanju" z Bryantom imela spolne odnose še z nekim drugim moškim. Kar je navsezanje rahlo nenavadno, saj si le malokdo zaželi dobiti repete takoj po tem, ko nekdo nasilno prodre v globine tvoje …, no ja … duše prav gotovo ne.
Lahko pa gre za še enega od “spin” manevrov svinjsko bogatih odvetniških pisarn, ki je v tem primeru umazan bolj kot bele rjuhe poročne noči, na katere je pravkar posijalo jutranje sonce.

Žena bivšega ameriškega predsednika, Nancy Reagan, opozarja Georgea Busha, da ne podpira njegovih naprezanj za ponovno izvolitev na predsedniški stolček. Spremljevalka ob smrti v nebesa povzdignjenega in čez mero dobrega okusa mitiziranega Skipperja nenehno zavrača povabila na prihajajočo republikansko konvencijo. Prek svojega »porteparola« je oznanila, da ne bo tolerirala uporabe svojega ali Ronaldovega imena za namene Busheve volilne kampanje. Mlajša Reagana, Ron in Patty, tako kot mati ne navijata za Bushmana, njun konzervativni brat Michael pa ima popolnoma drugačna ideološka prepričanja, ki jih javnosti posreduje kot televizijski voditelj.

Ostale neslanosti in pikantnosti pa vam je v ameriško mineštro zakuhala naša dopisnica Lidija Poljaček:

/////////////////////////////////////////////////////////

Britanski televizijski gigant BSkyB je na borzi utrpel hud udarec, saj so delnice podjetja izgubile kar 19 odstotkov vrednosti. Plačniška televizija Ruperta Murdocha v prvih treh mesecih letos ni uspela doseči 100.000 novih naročnikov, kar je kljub 75-odstotni rasti dobička zbudilo skrb pri investitorjih. Fantje so seveda precej povečali budžet za marketing, za debelo polovico. Za nameček si serjejo v lastno skledo, saj jim največjo konkurenco dela brezplačni program Freeview, katerega delni lasnik je prav BSkyB.

Skupina 55-ih profesorjev Univerze v Hamburgu se je zoperstavila modnemu podeljevanju častnih doktoratov v namene populizma. S podpisanim protestnim pismom nasprotujejo podelitvi častnega doktorata iz ekonomskih znanosti ruskemu šefu Vladimirju Putinu. V avtokraciji pač ni nič znanstvenega, je povzel Michael Greven, tiskovni predstavnik podpisnikov.

Putina v njegovi domovini čaka nehvaležna naloga blagoslavljanja ukinitev številnih socialnih ugodnosti za rusko ljudstvo. Duma, v kateri ima večino Putinova Združena Rusija, je izglasovala zakon, ki dosedanje socialne pomoči za kakih 33 milijonov Rusov nadomešča z neposrednimi denarnimi izplačili. Ostanki socialistične države tako izginjajo tudi v matjuški Rusiji. Ukinjena bosta brezplačen javni prevoz in zdravstvena oskrba.

Zakon so kritizirali komunisti, liberalci in sindikati, proti njemu pa je v Moskvi demonstriralo več sto ljudi. Vlada želi z reformo prinesti več sredstev v blagajne javnih podjetij in bolnišnic, ki so doslej svoje storitve mnogim Rusom nudile brezplačno. Zakon mora odobriti še zgornji dom parlamenta, kar naj bi se brez težav zgodilo v nedeljo, nato pa ga mora podpisati predsednik Putin.

Na zlato svobodo je bil izpuščen sirijski politični zapornik z najdaljšim stažem za rešetkami, Imad Shiha. Na hladnem je preždel celih 29 let. Poleg njega je predsednik Bashar al-Asad pomilostil še okoli 100 drugih zapornikov. Po poročilu Amnesty International so iz Shihe, takratnega voditelja prepovedane Arabske komunistične zveze, ki je med štiri trohneče stene sedel leta 1975, z mučenjem iztepli priznanje, da je njegova skupina sodelovala v napadih na organizacije, povezane z ZDA. Krivda mu seveda ni bila nikoli dokazana.

Vplivni poveljnik Severnega zavezništva, ki je Američanom pomagalo pri hitri zmagi nad talibanskim režimom v Afganistanu, minister za obrambo Mohamed Fahim, je v enem svojih redkih intervjujev potrdil, da bo na prihajajočih predsedniških volitvah podprl Yunusa Qanunija, nekdanjega ministra za izobraževanje. Predsednik Hamid Karzai je prejšnji teden za podpredsedniškega kandidata raje kot Quanunija izbral Ahmeda Zio Masuda, kar je obrambni minister Fahim označil za Karzajev razlom z zavezništvom.

S pregovorno liberalnostjo in tolerantnostjo Nizozemske pa očitno želi prekiniti njena nova desničarska vlada. Med njenimi zadnjimi ukrepi je prepoved kajenja marihuane na javnih mestih. Odslej se sme tovrstnim užitkom posvečati le še v “Cofee shopih” in doma. Več o vzpostavljanju po fašizmu smrdeče države pa bo direktno iz Amsterdama povedala Saša Goropevšek.

/////////////////////////////////////////////////////////

Umrl je veliki francoski mojster fotografije 20. stoletja, Henri Cartier-Bresson. Če bi mu uspelo živeti še nekaj dni, bi 22. avgusta dopolnil 96 let. Bresson, človek nemirnega, neodvisnega in nekonformističnega duha, je poslikal celo vrsto velikih zgodovinskih dogodkov in osebnosti. Njegov fotografski aparat je med drugim zabeležil špansko državljansko vojno, kitajsko revolucijo, revščino na Slonokoščeni obali, življenje v Indiji in globoki ameriški Jug. Bil je prvi zahodni fotograf, ki so ga spustili v tedanjo ZSSR.

Bresson je vedno skušal ujeti občutenje določenega trenutka, njegov koncept se je osredotočal na "odločilni trenutek" - trenutek, ki je bil najglobljega pomena v dani situaciji. Zanj je bilo značilno, da je vedno fotografiral s črno-belim filmom in brez bliskavice ter to, da se sam nikoli ni pustil fotografirati.

OFF sta spisala Igor in Eva.


Komentarji
komentiraj >>