Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SREDA, 11. AVGUSTA 2004 (3398 bralcev)
Sreda, 11. 8. 2004
Lan



OFF NAPOVEDNIK

Drage naše in naši. Dolžnosti ameriških predsednikov se ne končajo pri upravljanju države, letnih nagovorih, držanju prsta na sprožilcu najmočnejšega svetovnega jedrskega arzenala ali beganju za teroristi. Naloženo jim je tudi tedensko radijsko javljanje, v živo izza delovne mize v ovalni pisarni. Princip oddajanja signala predsedniškega radia je podoben temu, ki ga ravnokar poslušate. Delovni prostor prvega Američana je dodobra zvočno izoliran, na mizo je nastavljen mikrofon in ko se prižge signalna lučka, je to znak, da lahko izbranec ameriškega ljudstva prične z verbalnim nategovanjem o njegovih osebnih ter posledično izzivih celotne nacije.

Vsaka radijska postaja se pri svojem delovanju srečuje s kopico težav. Nekatere so tehnične narave, druge človeške, nekaterim lahko botruje višja sila, lahko pa vam je ime Ronald Reagan. Pred natanko dvajsetimi leti se je sedaj že pokojni predsednik posedel na mesto v poprej opisanem improviziranem radijskem studiu. Ronnie, bivši filmski igralec, se je dobro zavedal pomena govorne predpriprave za izvedbo oddaje. Pretegnil je hrbet in ogrel svoj ustni aparat. Za boljšo, pravilnejšo in izrazitejšo izgovorjavo besedila je v mikrofon, ne zavedajoč se, da se je živo oddajanje že pričelo, dahnil naslednje besede: »Drage sodržavljanke in sodržavljani! V silno veselje mi je, da vam lahko sporočim novico, da sem danes lastnoročno podpisal zakon, s katerim bo Rusija za vedno prepovedana!!! Bombardiranje se prične čez natanko pet minut!!! Naj bog še naprej blagoslavlja Ameriko!!«

Da je Ronald Rusijo zamenjal s takrat še vedno aktualno Sovjetsko zvezo, je kvečjemu moteče. Reagan je takratno drugo supersilo tako ali tako naslavljal z »imperijem zla«. Strašljivo je dejstvo, da se ni vedelo, ali se je človek samo šalil, ali pa je s svojim kazalcem res ljubeče božal jedrski sprožilec.

Tole je od humorja ameriških predsednikov na smrt presrani OFF program Radia Študent.



OFF PROGRAM

Tudi Irak je na pragu svoje pomladi. Namestnik guvernerja Basre je najavil odcepitev nekaterih južnih iraških pokrajin od matične očetnjave, saj naj bi bila po njegovem mnenju bagdadska centrala odgovorna za boje v Najafu. Seveda bi si zedinjeni Južni Irak prisvojil tudi izhod na morje ter pripadajočo nafto. RŠ kot prvi in edini mednarodnopravni subjekt priznava samostojnost in neodvisnost države Južni Irak!!

Bagdad se je odločil, da bo zadevo hladno ignoriral. Uradni predstavniki so zgolj odvrnili, da omenjeni separatist je član izvršne iraške oblasti, da pa odcepitve delov države niso v njegovi pristojnosti.

Devetega oktobra leta letošnjega se bo trenutnemu, z ameriškim mecenstvom podmazanemu afganistanskemu predsedniku Hamidu Karzaju, nasproti postavilo 16 kandidatov ter ena kandidatka. Mešana mednarodna volilna komisija, katere sam obstoj priča o neodvisnosti afganistanske države, je potrdila seznam predsedniških kandidatov za prihajajoče volitve. Karzaj bo favorit, njegov najresnejši tekmec pa njegov nekdanji šolski minister Yunus Qanuni. Komisija je dovoljenje za kandidaturo izdala tudi kandidatom, obtoženim umora, goljufij ali vodenja zasebnih paravojaških enot.

Sudanska vlada je izpolnila svojo obljubo, da bo nevtralizirala milico »Džandžavid«, ki pustoši in seje strah med prebivalstvom ter begunci v regiji Darfur, vendar pa mednarodna skupnost raje koleba okoli semantične dileme ali gre za genocid ali ne. Kot rečeno, sudanska vlada je zloglasno milico nevtralizirala tako, da je njenim pripadnikom nadela uradne državne uniforme in jim na ta način praktično dodelila koncesijo za »genocid«, v narekovaju seveda.

In če so združeni narodi od Sudana nategovani, jih iraški šiitski uporniški vodja Moktada al Sadr taktično vleče za drugi rokav in prosi za posredovanje med njim in ameriškimi okupatorji v mestu Nadžaf.

Sicer pa so spopadi na iraških tleh v zadnjih štiriindvajsetih urah zahtevali vsaj življenja tridesetih ljudi, 219 je bilo ranjenih, velika večina je, jasno, iraških civilistov. Dnevno-žariščno kroniko dopolnjujemo z vestjo, da se je izraelska vojska znova sprehodila po jugu Gaze. Helikopter je z enim samim izstrelkom na naselje Han Junis huje ranil ducat Palestincev.

V vlogo Palestincev sta se postavila dva mlada in krepka slovenska fanta, ki sta pod praporom »Slovenske lige za Karantanijo« danes iz Gorice peške krenila proti Knežjemu kamnu na Gosposvetskem polju. S križevim potom bosta opozorila na nevzdržno kršenje pravic zamejskih Slovencev, ki jim na Koroškem še vedno ni dano brati krajevnih imen v maternem jeziku. Haiderju in družbi bosta predala protestno noto, upata pa, da bo pohod v prihajajočih letih postal množičen in tradicionalen. Več vtisov s poti nam ni uspelo zbrati, saj sta mlada Karantanca ves čas nedosegljiva. Morebiti pa je to njun protest proti včerajšnjemu imenovanju ex-zunanjega ministra in eldeesovca Zorana Thalerja za prvega človeka Simobila, s čimer se po besedah Janševe stranke nadaljuje nebrzdano in panično prilaščanje vseh možnih položajev, ki si jih v strahu pred jesenskim porazom dovoli največja stranka, kar je slabo za proces omejevanja monopolov, kot tudi za varovanje človekovih pravic in svoboščin.



Komentarji
komentiraj >>