Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nedelja, 5.9.´04, 19h: Ozomatli - Street Signs (Concord, 2004) (3101 bralcev)
Nedelja, 5. 9. 2004
MarioB



RADIO ŠTUDENT
GLASBENA REDAKCIJA
Tolpa Bumov
nedelja, 5. 9. 2004
19.00

Ozomatli: Street Signs (Concord, 2004)

Zgodovina popularne godbe je pravzaprav zgodovina hibridnega združevanja bolj ali manj oddaljenih si žanrov. Mnenja o nastanku določenih zvrsti se seveda še vedno krešejo, a nekako splošno velja, da je, recimo, rock'n'roll nastal iz countryja ter rhythm and bluesa ali pa da je na primer hip hop svoje danes številne lovke vzgojil tudi na elektronskih ritmih Kraftwerkov.

Dandanašnji, ko s pomočjo sodobne tehnologije in vsesplošne digitalizacije lahko spoznavamo nebroj raznorodnih zvrsti – včasih tudi neobremenjeni z zgodovinskimi, kulturnimi in političnimi temelji nastanka in razvoja kakšne zvrsti – se zdi dokaj samoumevno, da se pojavijo bandi, ki jih veselo združujejo, podlagajo drug na drugega in jih tako osvežijo, redefinirajo in vnovič kontekstualizirajo.

Med tovrstnimi bendi imajo Ozomatli, multikulturna druščina iz ameriškega mesta angelov, s svojim veselim premetavanjem žanrov in parjenjem stilov gotovo posebno mesto. Ker prihajajo člani zasedbe iz Latinske Amerike, je bilo nekako samoumevno, da bodo v svoj urbani koktejl hip hopa, funka in soula pošteno natrosili več kot ščepec na Kubi, Kolumbiji ali v Mehiki domujočih tradicionalnih godb. Na prvih dveh albumih so tako brezhibno, neopazno združili na primer salso in funk, da je bilo videti, kot da ti dve zvrsti sobivata od pamtiveka in da ju drugače sploh ne moreš igrati.

Po začetni udarnosti in inventivnih posegih pa na svojem tretjem albumu Street Signs večkulturna mineštra Ozomatlijev ni več tako koherentna in inventivna kot na prvih dveh izdelkih. Pogrešamo večjo drznost pri mešanju tradicionalnega in urbanega pa tudi bolj domiselno produkcijo, saj nekajkrat izzvenijo le kot malo bolj alternativni funk-soul-rockerji.

Njihova posebnost, mešanje latino ritmov in številnih slogov od salse prek cumbie do mehiškega canciona z urbanimi ritmi hip hopa, soula, jazz, rocka in funka, na tretjem albumu včasih celo daje vtis preveč rutiniranega ali pa vsaj neproblematičnega, neobveznega preigravanja, ki je samo po sebi umevno.

Vendar pa ponuja nov album vseeno kar nekaj ostrih, poskočnih in radovednih komadov, v katerih zasedba kar pogumno pokuka čez meje hibridne kontaminacije, ki jo je sama pomagala definirati. Še posebej so posrečeni tisti komadi, ki se spogledujejo z arabskimi glasbenimi motivi. Slednje kakopak v dandanašnji ameriški obljubljeni deželi svobodnih in domu vdanih gotovo do neke mere zbuja vtis subverzivnosti ali pa vsaj politične nekorektnosti.

Ko bi le bilo več takšnih trenutkov, ki se sicer glasbeno odlično zlijejo z ostalimi intervencijami Ozomatlijev, bi lahko ploščo imeli celo za prevratniško – seveda glede na okolje, v katerem je nastala.

Tako pa ponuja Street Signs prejkone soliden izdelek (še vedno) alternativnega »etno-urbanega« žurerskega in angažiranega banda, ki pa se pri nekaj komadih vendarle nevarno približa medlemu mainstreamu. Street Signs je plošča, ki bi, če bi jo posneli začetniki, gotovo veliko bolj odmevala in pritegnila. Ko pa vemo, da imajo Ozomatili za seboj zelo dobri in veliko bolj dorečeni in učinkoviti prvi dve plošči, deluje Street Signs nekako na pol poti, nedorečeno.
Bandu bi vsekakor priporočili večjo samokritičnost pri izboru komadov, saj bi s takšnim izborom, kakršnega si bomo že zaradi narave pričujoče oddaje privoščili tudi na naših frekvencah, iz enourne, na trenutke kar preveč predvidljive in premalo udarne celote, iztisnili veliko bolj užitno, celostno in energično delo. Poslušajte torej, kako zvenijo Street Signs po montažnih posegih našega studija! Lahko tudi plešete!!!

Mario Batelić


Komentarji
komentiraj >>