Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
sreda, 20. 10. 2004 (3343 bralcev)
Sreda, 20. 10. 2004
cigor



Ta petek, 22. oktobra, mora državni zbor na ustanovni seji ob svojem konstituiranju v skladu s poslovnikom izvoliti novega predsednika državnega zbora. Prva čast, vodenje ustanovne seje namreč, bo pripadla stranki večnih priveskov. Vodenje ustanovne seje bo prevzel najstarejši poslanec v parlamentu, Vasja Klavora iz Demokratične stranke upokojencev. Na ustanovni seji so, če dosežejo podporo absolutne večine ali najmanj 46-ih poslanskih glasov, izvoljeni predsednik in podpredsedniki parlamenta, kakor tudi predsednik vlade. Če se bratje pastirji ne bodo mogli zediniti, kakor se niso mogli niti v prejšnjem mandatu, lahko ustanovno sejo prekinejo. Z izvolitvijo parlamentarnega vodstva pa v tem primeru počakajo, dokler prihodnji mandatar svojim priležnikom ne odda dovolj zanimive ponudbe za vstop v vladno koalicijo.

Formiranje koalicij v slovenskem političnem prostoru zna vzejevoljiti tudi najmirnejše. Spomnimo se zgolj naveze Drnovškove LDS in Podobnikove SLS izpred štirih let, ko smo v brezvladnem zatišju Slovenci anarhični zrak dihali tri dolge mesece.

Sicer pa to ni edina tegoba državnozborcev. Prav danes namreč poteče rok, ko morajo stranke sporočiti želeni sedežni red predsedniku parlamenta v odhajanju Feriju Horvatu. Srž spora leži med LDS-ovci in SDS-ovci, saj slednji želijo, da bi poslanci Koalicije Slovenija sedeli skupaj – citiramo - "tam, kjer je edino prostor, da niso razdeljeni - na sredini".

Svoje in namere stranke, ki ji dolga leta izkazuje zvestobo, je za naš radio gostobesedno pokomentiral podpredsednik SDS France Cukjati:

////////////////////////////////////////////////

Poslušate nad novo sredino čudeč se off program Radia Študent!

Najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Janez Janša je že prejšnji petek na neformalnih pogovorih gostil vodstvo DeSUSa. Večni vladni privesek naj bi danes prejel tudi pisna pogajalska izhodišča za nadaljnje pogovore. Do zaključka dopoldanskega dela Aktualnopolitične redakcije te ponudbe v prostorih DeSUS-a še ni bilo. Pogovarjali smo se s sekretarjem stranke Pavletom Brglezom in se spraševali, ali je “res v redu tko”:

////////////////////////////////////////////////

Sicer pa strinjajoči se upokojenci, ki ciljajo na najmanj en resor, gospodu Cukjatiju, ki pričakuje uspešno petkovo ustanovno sejo parlamenta, lahko posredujejo še kako željo po reformi slovenske Pošte. Ali pa naj partizani v novo vlado pripeljejo še kakega zanesljivejšega kurirja.

Severnemu delu Cipra se ne godi nič bolje kot slovenskim seniorjem. Po mesecu zmešnjave v manjšinski vladi, ki je sledila neuspehu referenduma za združitev razdeljenega otoka, je odstopila koalicija. Premier vlade turškega dela Cipra Mehmet Ali Talat je po devetih mesecih na oblasti svojo odstopno izjavo predložil vodji mednarodno nepriznanega turškega dela Cipra Raufu Denktašu. Po pričakovanjih bo Talat, ki je zaradi svojih prizadevanj za združitev otoka zelo priljubljen, ostal premier do oblikovanja nove vlade. Po Denktaševih besedah bodo predčasne volitve, če oblikovanje nove vlade ne uspe, že v začetku leta 2005.

Dosedanja avstrijska veleposlanica v Švici Ursula Plassnik je pred predsednikom države Heinzem Fischerjem uradno prisegla kot nova avstrijska ministrica za zunanje zadeve. S tem je ena najbližjih kompanjonov ex zunanjega ministra slovenskega, v novem mandatu pa neizvoljenega poslanca Dimitrija Rupla, Benita Ferrero - Waldner, uradno zrela za prijavo na Urad za zaposlovanje. Ferrero – Waldnerjeva bo prvega novembra sicer nastopila na položaju evropske komisarke za zunanje odnose in evropsko sosedsko politiko, a zadnje zdrahe med Evropskim parlamentom in Komisijo bi znale dogodke malce zakomplicirati. Sicer več o tem lahko slišite v oddaji OFFropa, ki je na Radiu Študent na sporedu vsak četrtek ob 9.30.

Iz severnih meja se premaknimo na še bolj sporen južni del. O novicah iz “Lipe naše” pa direkt iz Zagreba:

////////////////////////////////////////////////

Vse bolj razpasena ugrabitvena dejavnost v Iraku je iz države pregnala Mednarodno humanitarno agencijo CARE International. Za zdaj še neidentificirana, po poročanju Al-Jazeere oborožena iraška skupina je namreč ugrabila humanitarno delavko iz Iraka bežoče organizacije. Medtem ko se je zjutraj vozila na delo, je izginila v Veliki Britaniji rojena znana humanitarna delavka Margaret Hassan, ki je v Iraku delala že 30 let in ki ima iraško državljanstvo. V javnost je že privandral video posnetek še neobglavljene 60-letnice. Do sedaj je bilo v Iraku ugrabljenih že več kot 150 tujcev, približno 30 pa jih je bilo ubitih.


Nemirno je tudi v Evropi, natančneje v Nemčiji. Delavci Oplove tovarne v Bochumu že sedmi dan stavkajo. Pa si osvežimo spomin: Opel je hčerinsko podjetje General Motorsa, vodilni slednjega pa so v maniri racionalizacije proizvodnje sklenili, da bodo do konca leta 2006 na ulico vrgli 12.000 delevcev iz Nemčije in tudi drugih evropskih obratov. Upor delavcev je zaskrbel predsednika parlamentarnega odbora za gospodarstvo Reinerja Wenda, ki se je že sestal z nemškim ministrom za gospodarstvo Wolfgangom Clementom in predstavniki General Motorsa. Iz Reinerja Wenda je po pogovorih seveda vel čisti optimizem, ni pa pozabil omeniti, da se odpuščanju delavcev General Motors najverjetneje ne bo mogel izogniti. Optimizem pa ne najde prostora v pogovorih med delavci, ki se bodo danes na zboru, ki bi se ga naj udeležilo 9600 ljudi, odločali, ali bodo ponovno zagnali mašine.

S cekini je povezana tudi naslednja novica. Evropska komisija bo objavila konvergenčna poročila za 11 držav članic Evropske unije, katerih državljani v denarnicah še nimajo evra. Bruseljski veljaki bodo v sodelovanju z Evropsko centralno banko ocenili, kako je enajsterica – to je deset novih držav ter Švedska – pripravljena za vstop v denarno unijo. Naša rodna gruda se nadeja ugodnega poročila, saj je pridno sledila vsem bruseljskim direktivam. Evro naj bi v naših denarnicah prevzel monopol leta 2007.

Še ena novica o nemirih. Množične demonstracije v beloruski prestolnici Minsk so divjale že drugo noč zapored. Rezultat je s strani policije pretepen vodja opozicije in 46 aretiranih študentov, ki so protestirali nad dvomljivo referendumsko zmago trenutnega predsednika Aleksandra Lukašenka. Zmaga mu omogoča izvolitev v tretji mandat, ki se ob tesnih vezeh z Rusijo kaj lahko sprevrže v doživljenjsko kronanje Belorusom usojenega diktatorja.

Katere islamske republike se kar 31 odstotkov ameriških republikanskih volilcev proti 14-im odstotkom njihovih demokratskih kolegov boji kot enega od izvorov svetovnega zla? Taistega Irana, ki bo - če bo Teheran dokazal, da se ne želi opremiti z jedrskim orožjem - od Francije, Nemčije in Velike Britanije dobil jedrsko tehnologijo v civilne namene. Če Iran do 25-ega novembra Mednarodni agenciji za jedrsko energijo da zagotovila, da njegov jedrski program ne prikriva vojaških dejavnosti, dobi korenček. Sicer pa nemški zunanji minister Joschka Fischer in njegov britanski kolega Jack Straw že žugata s palico, saj v primeru neposlušnosti Iranu grozijo sankcije Združenih narodov.



Komentarji
komentiraj >>