Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
juhuhuhu OFF četrtek, 4.11.2004 (3419 bralcev)
Četrtek, 4. 11. 2004
Erik



Neki iznajdljivi lastnik restavracije v kitajskem mestu Foshan nedaleč od Hongkonga je izvedel vzporedne ameriške volitve. Svojim gostom je punudil 'raco na način Kerry' in 'raco na način Bush'. Po desetih dneh obednih volitev je s 60-imi odstotki zmagala Kerryeva raca, ki je bila hitro dušena v slastni sojini omaki, medtem ko je bila republikanska ponudba na meniju počasi kuhano račje meso.

Po besedah lastnika restavracije večina njegovih gostov podpira demokrata Johna Kerrya. Poleg tega tudi meni, da je Bush zelo neprijeten človek. Vendar pa vzporedne volitve niso bile poštene, saj je bila Kerryeva raca cenejša za en euro, z obrazložitvijo, da višja cena republikanske race odraža Bushev višji status, ker gre pač za predsednika.

Gostinec ni znal natančno povedati, koliko rac je prodal v desetih dneh obednih volitev, je pa še dodal, da je Bush pridobil kar nekaj glasov zato, ker ga nekateri gostje tako prezirajo, da so ga naročili izključno samo zato, da bi ga lahko požrli.


Novica dneva seveda prihaja iz postvolilno evforičnih Združenih držav Amerike. Iz Kalifornije se nam je javila naša redna ameriška dopisnica Lidija Poljaček.

////////////////////////////////////


Javnomnenjske raziskave, ki so jih opravile republikancem naklonjene medijske hiše, med njimi tudi CNN, so pokazale, da je kar 51 procentov anketiranih Američanov nasplošno zadovoljnih z izidom predsedniških volitev. Na drugi strani je kar 38 odstotkov anketirancev izrazilo ogorčenje nad dejstvom, da bodo morali še nadaljnja štiri leta prenašati aroganco in raznorazne idiotske prebliske kavbojca Georga Busha. Nekateri celo razmišljajo o tem, da bi se preselili v Kanado.

Številni svetovni voditelji medtem hitijo poljubljati Bushevo rit. Med prvimi mu je za zmago čestital največji ameriški zaveznik v centralni Aziji, pakistanski predsednik Musharaf, ki upa, da se bodo prijateljski odnosi nadaljevali v skupnem boju proti terorizmu. Precej podobne čestitke in želje je Bush prejel tudi iz Italije, Avstralije, Japonske, Velike Britanije in od drugod. Predsednik Evropske komisije Romano Prodi pa je le zamrmral, da upa, da se bodo odnosi med Unijo in ZDA za časa Bushevega drugega mandata izboljšali. Ti kar sanjaj, Prodi.

Norvežani stojijo na bolj realnih tleh. Norveški premier s simpatičnim imenom Kjell Bondevik je ponovno sprožil vprašanje vstopa države v Evropsko unijo. Po njegovih besedah bo na stari celini potrebno tesnejše sodelovanje med državami, predvsem na področju zunanje in varnostne politike. V nasprotnem primeru se bo razdalja med dvema bregovoma Atlantika še bolj poglobila.

Ameriška televizijska mreža »Sky News«, ki sicer nikoli ni slovela po objektivnosti ali verodostojnosti, sporoča, da je palestinski voditelj Jaser Arafat padel v komo. Spomnimo naj vas, da so Arafata nedavno hudo onemoglega in bolnega prepeljali v vojaško bolnišnico v Parizu. »Sky News« se po svoji stari navadi sklicuje na neimenovane vire, zatorej je zaenkrat gotovo le, da se je Arafatu zdravstveno stanje zelo poslabšalo. Medtem ko zdravniki opravljajo nove teste, predstavnica Palestincev v Franciji Lejla Šahid zagotavlja, da njegovo življenje ni neposredno ogroženo.

V Iraku se medtem slabšajo varnostne razmere in vedno bolj se napovedane parlamentarne volitve, ki bi se morale dogoditi januarja 2005, zdijo le votle iluzije. Ameriška vojska je pred bližajočo se ofenzivo zoper Faludžo ponovno raketirala to uporniško mesto. Ameriški osvoboditelji ravnokar pobijajo civiliste tudi v drugih delih države, in sicer v Ramadiju in Iskandariji. Gverilci se medtem maščujejo z novimi samomorilskimi napadi. V mestu Tikrit je pred poslopjem lokalne uprave razneslo avtomobil bombo. Po navedbah zdravstvenih virov je bilo ranjenih najmanj deset ljudi.

Nasilje se stopnjuje tudi na Tajskem, kjer je bilo v zadnjih štiriindvajsetih urah ubitih najmanj sedem ljudi, med katerimi je bil tudi policist. Nasilje je izbruhnilo pred desetimi dnevi, ko so tajske oblasti krvavo zadušile demonstracije muslimanov in jih pri tem 87 ubile. Razvijanje dogodkov tako nedvomno priča o resni nevarnosti, da bi država zdrsnila v državljansko vojno.

Vre tudi v etnično razdeljeni Makedoniji. Volilke in volilci bodo namreč v nedeljo na referendumu odločali o vladnem načrtu decentralizacije Makedonije, ki predvideva, da bi bila območja v državi, kjer živi več kot dvajset odstotkov Albancev, dvojezična. Med temi območji je tako tudi glavno mesto Skopje. Več o tem poroča naš makedonski dopisnik Aleksandar Temkov:

////////////////////////////////////


Razburjenje okoli referenduma je prekinila napoved Združenih držav Amerike, da bodo v kratkem priznale Makedonijo pod njenim ustavnim imenom. Gre za veliko klofuto Grčiji, ki svoji severni sosedi že od njene neodvisnosti ne priznava imena Makedonija, saj se ravno tako imenuje tudi obmejna grška pokrajina. Aleksandar Temkov nadaljuje:

////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>