Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Rest in peace Jaser Arafat! - OFF, torek (3789 bralcev)
Torek, 9. 11. 2004
tomazza



Poslavljajoči se notranji minister Rado Bohinc se za slovo za vsak slučaj raje ne bo zameril slovenskim policajem. Kljub temu, da je pri nedavnem protiprisluškovalnem pregledu pisarne paranoičnega direktorja nacionalne radiotelevizije Aleksa Štakula sporno vsaj to, da ga je na terenu samem osebno nadziral sam direktor Darko Anželj, je namreč strokovna služba direktorata za policijo in druge varnostne naloge pri notranjem ministrstvu ugorovila, da je bilo prav vse popolnoma zakonito.

Nam nevednim so še pojasnili, da tu pač ni govora o kakih privilegijih med direktorsko kasto v državi, pač pa da je protiprisluškovalni pregled stekel na Štakulov predlog za pregon kaznivega dejanja nezakonitega prisluškovanja in snemanja. Ko bodo končani vsi policijski postopki, pa bo o vsem obveščeno tudi državno tožilstvo.

Ker policisti 27. oktobra niso odkrili nobenih naprav, ki bi bile namenjene neupravičenemu prisluškovanju, snemanju ali prenosu pogovorov, pa se seveda samo zase postavlja vprašanje, kdo bo sploh plačal za ta protiprisluškovalni pregled. Še ne veste? Prav taisti, ki Štakulu ob vsej silni poslovni izgubi nacionalke že plačujemo milijon 300 tisočakov mesečne plače.

Poslušate nad nenamenskim trošenjem policijskega časa in proračunskega denarja ogorčeni off program Radia Študent!

Kar je, je. Kljub temu, da do zaključka redakcije še ni bilo jasno, kako so se na tajnem glasovanju izrekli novoizvoljeni poslanci domačega zbora, je novi mandatar Janez Janša. Podpirajo ga v poslanskih skupinah SDS, Nsi, SLS in Desus, svoj piskrček oziroma podporo pa bosta pristavila tudi manjšinska poslanca Maria Pozsonec in Roberto Batelli. S tem je jasno, da ima Janša, ki bo v potrditev predlagal vlado, ki bo v ospredje postavljala skupno blaginjo in državo upravljala učinkovito, pravično in pošteno, zagotovljenih najmanj 51 poslanskih glasov. Kakega več pa bodo pritaknili še v Slovenski nacionalni stranki, kjer so se zaenkrat zadovoljili že z dejstvom, da bo v neposrednih televizijskih prenosih v tem mandatu med izpostavljenim vodstvom državnega zbora blestel njihov Sašo Peče.

Nobena skrivnost ni, da najboljšo zdravniško oskrbo za ostarele in onemogle državnike ponujajo v vojaških bolnišnicah. Toda tudi to ni dovolj za truplo onemoglega Jaserja Arafata, ki je sinoči v vojaški bolnišnici pri Parizu padlo še v globljo komo. Ni še sicer jasno, kaj to pravzaprav sploh pomeni, dodatno zmedo pa prinaša še izjava francoskega zunanjega ministra Michela Barniera, po kateri je zdravje Jaserja Arafata zelo kompleksno, zelo resno in obenem stabilno. Zato se je na lastne oči, kako je z njihovim predsednikom, prišla v Pariz prepričat palestinska delegacija, v kateri so palestinski premier Ahmed Kurej, generalni sekretar PLO Mahmud Abas, zunanji minister Nabil Šat in predsednik parlamenta Rauhi Fatuh. Uradna Francija obisku ne nasprotuje, proti pa je bila Arafatova soproga Suha, ki je palestinske politike obtožila zarote za prevzem oblasti.

Da bo postarafatovo obdobje še kočljiva zadeva, pa pričajo previdni odzivi v mednarodni skupnosti. Na zadnji pisk Arafatovega trupla čakajočo delegacijo bosta tako še danes sprejela gostitelja, francoski predsednik Jacques Chirac in zunanji minister Barnier. Da se v palestinski prenos oblasti drugače kot z običajnimi vojaškimi vdori v begunska taborišča in občasnim raketiranjem ne nameravajo vmešavati, je za vsak slučaj iz Pekinga pristavil tudi izraelski zunanji minister Silvan Šalom. Ženo Suho Arafat pa mimogrede obtožil, da se želi polastiti milijarde ameriških dolarjev soprogovega bogastva.

Zaradi Arafatovega zdravja so po besedah ameriškega državnega skeretarja Collina Powella zaskrbljeni tudi v Beli hiši. Ker so na Bližnjem vzhodu minuli teden umrli samo trije ljudje, to po njegovih besedah pomeni, da so razmere relativno mirne. Mimogrede je še povedal, da je njegov predsednik George Bush mlajši od ameriškega ljudstva dobil nov mandat za nadaljevanje svoje agresivne vojaške politike. Združene države imajo sicer že pripravljen ambiciozen načrt krpanja zaradi vojne v Iraku razpadlih odnosov z Evropo, toda predsednik si po Powellovih besedah ne namerava pristriči peruti ali se celo umakniti iz Iraka.

Bushu mlajšemu pa bi se predsedniška krilca utegnila pristriči v vroči Faludži. V skupni ofenzivi 2000 iraških kolaborantov in 10.000 pripadnikov ameriških vojaških sil je sicer padlo že najmanj 40 ljudi, osvojena pa je že tudi mestna bolnišnica in po navedbah iz nepreverljivih vojaških virov tretjina mesta. Toda vse kaže, da si bo kak kilometer od najožjega mestnega središča ameriški vojaški stroj skrhal zobe, saj je naletel na silovit upor nekaj tisoč civilnih upornikov proti okupaciji mesta. Poulični boji bodo gotovo trajali še kar nekaj dni, simultani napadi na tri policijske postaje v Bakubi in napada v Kirkuku pa pričata, da se uporni duh prebuja tudi drugod po Iraku.

Ker da ne morejo biti del tega napada na Faludžo, pa je iz kolaborantske začasne vlade Ijada Alavija izstopila največja sunitska Iraška islamska stranka. V Faludži ostaja okoli 100.000 civilistov, ki pa so po mnenju ameriškega obrambnega sekretarja Rumsfelda prejeli več kot dovolj opozoril, da naj iz mesta, ki se mu obeta usoda Vukovarja, poberejo šila in kopita. Ne glede na prihajajočo vladno krizo pa je začasni iraški premier Alavi po prejšnji teden razglašenem izrednem stanju v državi danes po letu dni ponovno uvedel policijsko uro v Bagdadu in okolici. Od nocoj bodo brez vprašanj streljali na vse, ki se bodo drznili naokoli sprehajati med 22.30 in 4. uro zjutraj.

Kopita pa bi Bushu mlajšemu utegnili nekoliko le obrusiti tudi na domačem notranjem prizorišču, saj je ameriški zvezni sodnik iz Washingtona James Robertson za nezakonitega razglasil postopek proti nekdanjemu šoferju Osame bin Ladna, Salimu Ahmedu Hamdanu. Na njegovo ugotovitev, da so kršenje pravic v Guantanamu zaklenjenim sovražnim bojevnikom, kršenje neprijetnih določil Ženevskih konvencij in vojaška sodišča nezakonita, se bodo v ameriškemu pravosodnemu ministrstvu pritožili. Prav tako s tožbo pa sta se šolskega okrožja Cobb v Georgiji, ki je pred dvema letoma v šolske učbenike dodalo opombo, da je evolucijska teorija o nastanku človeka le teorija, ne pa dejstvo, lotili skupina staršev in Ameriška zveza za državljanske svoboščine. Opomba, ki promovira po katoliško zaostalo prepričanje o božji stvaritvi sveta in človeka, je namreč v nasprotju z ustavnim načelom ločitve Cerkve od države.

Sodne pravde pa se bijejo tudi v Evropi. Medtem ko jim na Nizozemskem ni vseeno zaradi grožnje islamistične skupine Al Tavhid al Islami, da bodo drago plačali ukrepe proti tamkajšnji muslimanski skupnosti po umoru danes pokopanega režiserja Thea van Gogha, se v Haagu nadaljuje sodna farsa od sojenja nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Zapletlo se je pri tem, kdo je sploh odgovoren za obravnavo prošnje za razrešitev uradnih zagovornikov Miloševiča Stevena Kaya in Gillian Higgins. Kopja se sicer lomijo med sodnim senatom ali sodnim sekretariatom, uradno dodeljena zagovornika pa je prizadelo, da ju obtoženi bojkotira.

Od tem, da bi sam od sebe rad odstopil tudi premier Bosne in Hercegovine Adnan Terzić, ki ga je prizadelo, da je skupščina BiH samovoljno sprejela dve stopnji obdavčitve po zakonu o davku na dodano vrednost, pa razpravljajo trije člani predsedstva. Zaenkrat še ni znano, ali bo predsedstvo BiH njegov odstop tudi sprejelo.

Bo pa južnoafriškega predsednika Thaba Mbekija, ki ga je Afriška unija pooblastila, da poskusi najti rešitev iz krize v Slonokoščeni obali, gotovo v Abidjanu sprejel tamkajšnji predsednik Laurent Gabon. Po mestu, v katerem patruljirajo modre čelade in domača vojska, je bilo sicer minuilo noč mirno, po podatkih Rdečega križa pa je bilo v protifrancoskih protestih od sobote ranjenih najmanj 600, ubitih pa dvajset ljudi. Upor proti francoskemu kolonializmu na afriških tleh pa bi utegnil neposredno prizadeti tudi ves v svoje naslanjače pred televizijami posajeni svet. V državi, ki je največja proizvajalka kakava na svetu, se je namreč samodejno zaustavila prav ta proizvodnja in izvoz kakava.


Komentarji
komentiraj >>