Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Pred kom vse so priložnosti, kakršnih doslej še nikoli niso imeli? (3471 bralcev)
Sreda, 10. 11. 2004
tomazza



Kaj nam med vrsticami sporoča govor takrat še uradnega kandidata, zdaj pa že povsem uradno tudi mandatarja, ki bo oblikoval prvo domačo vlado po vstopu Slovenije v Evropsko unijo in severnoatlantski pakt Nato? Kot je to že v navadi tudi v podalpski politični kulturi, so tako tudi ob tem predstavitvenem govoru novega mandatarja v neposrednem televizijskem prenosu, če se že na prvo žogo ne obregnemo ob v samem naslovu zastavljajoče se vprašanje, pred kom pravzaprav sploh so te priložnosti, kakršnih doslej še nikoli niso imeli, v ospredju predvsem vsi tisti akutni problemi slovenske družbe, o katerih tokrat pač ni tekla mandatarjeva beseda. Kar pa pravzaprav pomeni, da se tudi prihajajoča štiriletna vladavina tistih, pred katerimi so priložnosti, kakršnih doslej še nikoli niso imeli, bistveno sploh ne bo razlikovala od dosedanje prakse pometanja problemov pod preprogo in njihovega razreševanja za zaprtimi vrati več kot dobro desetletje vladajoče klike.

Tako je iz besed mandatarja pravzaprav jasno, da med letos narejene velike korake, ki so omogočili Sloveniji, da je 15 let po padcu Berlinskega zidu in 13 let po osamosvojitvi natančno tam, kamor spada glede na vrednote, ki jih v veliki večini delijo njeni prebivalci, šteje tudi zmago koalicije Slovenija na zadnjih državnozborskih volitvah. Nenazadnje so, če v obzir vzamemo enotni evropski politični prostor, strankam koalicije Slovenija programsko sorodne evropske stranke povsod na pohodu. Toda, da so se zaradi volilne zmage Slovenske demokratske stranke povečanega priliva proračunskih sredstev že povečali tudi izdatki za strokovno ekipo, ki med drugim skrbi tudi za javno podobo in samo vsebino javno izrečenih besed mandatarja, pričajo naslednje posebej zanj in za to priložnost napisane spravljive besede. Tako je bilo včeraj moč iz Janševih ust slišati tudi, da je bilo iz nastopov vseh dosedanjih kandidatov, ki so bili predlagani in izvoljeni na mandatarsko funkcijo, vsakič mogoče ugotoviti, da so bili v preteklem mandatu narejeni pomembni koraki naprej in da gre za napredek Slovenije vsem dosedanjim upravljalcem države nesporna zasluga.

Lepo povedano, toda da ne bo pomote, kdo bo na Slovenskem v prihodnjem štiriletnem obdobju gospodar, mandatar ni pozabil pristaviti še, da je mandat, ki je po oktobrskih volitvah pred nami, poln izzivov, ki jih najbrž presega samo še mandat prve demokratično oblikovane slovenske vlade. Čeprav neizrečeno, ni nepomembno, da je tudi v njej kot veliki osamosvojitelj in obrambni minister sodeloval sedanji mandatar Janša.

Spravljive besede priznanja zaslug politični kliki iz vrst Liberalne demokracije, Združene liste in njunih vladnih priveskov, med katere se je do afere Depala vas, v kateri so obrambnemu ministru Janši neposredno podrejeni vojaki specialne brigade Moris pod krinko aretacije brutalno pretepli civilista Milana Smolnikarja, uvrščal tudi tokratni mandatar, so bile namenjene predvsem še ne povsem nerealističnemu vstopu LDS v njegovo vlado. Presenetljivo je mandatar besedno roko sprave ponudil tudi slovenskim državljanom neavtohtonih narodnosti, rekoč, da se noben državljan Slovenije zaradi svojega kulturnega porekla ne sme čutiti zapostavljenega in da mu je potrebno omogočiti negovanje lastne kulturne tradicije. Zaradi vse večjih teženj po priznanju manjšinskega statusa slovenskih državljanov srbskega, hrvaškega in bošnjaškega rodu to nenazadnje niti ni tako zelo zanemarljivo.

Spet neizrečen pa ostaja problem na Slovenskem domujočih nedržavljanov, torej tujcev. Res je, da nas bodo pred migracijami iz Evropske unije še kar nekaj časa varovali recipročni ukrepi omejevanja preseljevanja in prostega pretoka delovne sile. Toda ne med državljane, ampak pa med tujce se uvršča tudi vsaj 18.305 s strani države Slovenije uradno priznano iz registra stalnega bivališča 26. 02. 1992 izbrisanih njenih prebivalcev, državljanov nekdanjih republik bivše Jugoslavije. Nenazadnje se mandatar za svoj novi položaj in priložnost, kakršne doslej še nikoli ni imel, lahko zahvali tudi svojim agresivnim referendumskim kampanjam proti tej, zaradi administrativnega genocida države Slovenije, pravzaprav pa ministrstva za notranje zadeve, marginalizirani brezpravni skupini v slovenski družbi.

Tako pravzaprav povsem dvoumno izzveni tudi njegova trditev, da bo oblast prisluhnila tudi vsem civilnim gibanjem in skupinam, ki se borijo proti različnim oblikam prikrite diskriminacije v slovenski družbi. Nenazadnje se tudi mnogim med njimi, dosedaj odrinjenim na rob proračunske pozornosti, obetajo priložnosti, kakršnih doslej še nikoli niso imeli. Ker je pač tudi v tokratnem govoru mandatarja, ko se ta prvič po letu 1994 pripravlja na zmagoslaven pohod na vsaj štiriletno oblast, vse preveč stvari ostalo neizrečenih, nam kakopak ne ostane drugega, kot da zaključimo, da je potrebno vseeno s precejšnjo mero rezerve vzeti mandatarjeve besede, da je tistim, pred katerimi so priložnosti, kot jih doslej še ni bilo, poglavitni strateški cilj blaginja Slovenije oziroma blaginja vseh, ki v njej živimo.

Toda prav tako, kot je to že v navadi, streznitev pride šele na koncu. Tista, res prava, bo na vrsti po tem parlamentarnem mandatu. Za prvo, začetno, pa je poskrbel že sam mandatar ob koncu svojega predstavitvenega govora, ko je pristavil, da je letos Slovenija s članstvom v EU in Nato ter z notranjimi spremembami – pa ga imamo – dobila priložnost, da krene po novi poti. Priložnost, kakršne doslej še nikoli niso imeli. In ne glede na skrbno izbrane zaključne besede, ki so jim sledile, je pravzaprav za vnaprej gotovo zgolj to, da bo šele čas dokončno pokazal, tako komu vse se je po 3.oktobrskih volitvah pravzaprav sploh ponudila priložnost, kot je še doslej nikoli ni imel, kot nenazadnje tudi to, kako bodo ti pristopili do v mandatarjevem govoru neizrečenih akutnih problemov slovenske izključujoče družbe, kot so izbrisani, istospolno usmerjeni in podobni.

ODPOVED: Tudi današnji N-euro moment z neizrečenimi priložnostmi, kot jih pred novim mandatarjem Janezom Janšo doslej še nikoli ni bilo, sem prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>