Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
HiM - New Features (Bubble Core, 2001) (2556 bralcev)
Ponedeljek, 20. 8. 2001
Bozji_dar



Vendarle pa bi bilo napak trditi, da so HiM samo in izključno koncertni band in da igrajo le jam-session glasbo. Njihovi koncerti so resda preverjeno fantastični in polni improvizacije, a vendar se posvečajo tudi melodiji in strukturi svojih skladb. Ta dva elementa še zdaleč nista manj pomemben aspekt njihove glasbe.
Opozoriti je treba še na produkcijsko plat plošče New Features. Če smo ob poslušanju prejšnjega albuma dobili občutek, kot da je bil posnet v enem samem zamahu, brez nasnemavanj, pa temu še zdaleč ni tako z novim albumom. Ta je studijsko veliko bolj dodelan, komadi so precej bolj dinamični in se lepo sprehajajo od tišjih, precej ambientalnih delov, do surovih ritmičnih izbruhov.
Prva skladba MAGNIFIED FEATURES že z naslovom nakaže, da je pravi pokazatelj vseh potez in posebnosti novega albuma zasedbe HiM. Precej očitno je, da sta dobila Cennamov saksofon in LaRuejeva kitara veliko večjo vlogo v končni zvočni sliki kot sta ju imela doslej, ritem sekcija pa tudi ni več ista. Vse skupaj na trenutke že kar preveč spominja na afro-beat, ki postaja vse bolj trendovski, vsaj onkraj Velike luže. Dubovsko okuženi Scharin pa kot vse kaže tudi ne more iz svoje kože. Na precej zanimiv način je uporabil žive posnetke publike s kakega njihovih koncertov, jih posemplal in uporabil kot del komada. Tretja skladba OUT THERE je pravi mali hitič. S svojo čudovito ponavljajočo se melodijo zapelje še tako zahtevnega poslušalca. Ista tema se nato ponavlja skozi dubovsko infecirani komad CLOUDS, proti koncu katerega lahko slišite v stilu surf-rocka reverbano kitaro. Precej nenavadno in poletno osvežujoče se vse skupaj sliši.
Nasploh je vsa glasba na albumu mojstrsko zmanipulirana z mnogoternimi efekti. Najlepše se to sliši v drugem komadu, v fantastični osemnajstminutni psihadelični epopeji IN TRANSITION, ki pa se ji bomo zaradi pomanjkanja časa na žalost danes morali odreči, zato pa bomo slišali vse preostale skladbe: MAGNIFIED FEATURES; OUT THERE; CLOUDS; WERE ONCE in pa SEA LEVEL.
Naj za konec omenim še svojo izkušnjo doživljanja tega albuma in morda napotek, kako se ga lotiti. Ko sem sam prvič dobil ploščo v svoje roke, sem jo z veliko mero skepse dal v predvajalnik. In tudi nisem bil preveč navdušen nad njo. Vse dokler je nisem večkrat pozorno preposlušal zaradi današnje predstavitve in končno ugotovil, da mi je pravzaprav celo bolj všeč kot njihov prejšnji album, veleuspešni Our Point of Departure. Torej, skepso na stran in ušesa na pašo.


Komentarji
komentiraj >>