Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Off program, sreda 17. novembra 2004 (3532 bralcev)
Sreda, 17. 11. 2004
Erik



Včasih na uredništvu aktualno-politične redakcije prejmemo novice, ob katerih začudeno gledajo celo tisti, ki so sicer vajeni že vseh neumnosti. Današnja – recimo temu – posebnost prihaja iz mrzle baltiške države po imenu Litva. Kot je že dalj časa jasno, Litva poleg Estonije in Slovenije v bruseljskem birokratskem labirintu velja za resno kandidatko za sprejem evra leta 2007. Se ne sliši zanimivo? Potrpite še za trenutek.

Vodja litvanske nacionalne banke z dokaj čudnim imenom Rejnoldius Šarkinas je napovedal, da bo vsak odrasli Litovec ob uvedbi evra za darilo prejel kalkulator. S pomočjo te priročne napravice naj bi tako odgovorni in zreli, toda očitno ne preveč za matematiko nadarjeni prebivalci Litve lažje preračunavali cene iz domače valute, litov, v evre in obratno. Po Šarkinasovih besedah naj bi država konec leta 2006 sicer bolj lačnemu kot sitemu plebsu razdelila okoli dva in pol milijona kalkulatorjev.

Vprašanje, ki se ponuja samo po sebi, je, kaj pravzaprav tiči za to dobrodušno gesto glavnega litvanskega bančnika. Naj sedaj zaupamo še bankam? Nikakor. Če nas posluša kak Litvanec ali Litvanka, jima priporočamo, naj dobro preverita računske funkcije podarjenih kalkulatorjev, da ne bi nasedla tisti stari policijski logiki, ki pravi, da je ena plus ena minus tri.

Poslušate finančno skorajda neodvisni OFF Program Radia Študent!

Svet obkrožajo videoposnetki in fotografije ameriškega nacista, ki je v mošeji v Faludži krvoločno ubil na tleh ležečega in neoboroženega iraškega ranjenca. Tolpa morilcev in lažnivcev, ki sliši na ime 'vodstvo ameriške vojske', je zaradi resnosti incidenta napovedala, da bo podrobneje preučila nevšečni dogodek in ugotovila, ali je vojak ranjenega civilista ubil v samoobrambi. Preiskavo je napovedal tudi vidno zaskrbljeni Mednarodni odbor Rdečega križa. V obeh primerih poskusov razjasnjevanja dogodka gre za vrhunec arogance in pretvarjanja, saj se je v novem škandalu nekako izgubilo dejstvo, da je v Faludži ameriška vojska poklala najmanj tisoč civilistov.

Civilisti v Faludži umirajo še naprej, saj ameriške okupacijske sile navkljub lastnim trditvam, da popolnoma nadzorujejo uporniško mesto, še vedno bombardirajo njegove južne predele. Svetovne voditelje, ki v glavnem preudarno molčijo o ameriških nacističnih zločinih v Iraku, je medtem vidno razburila novica o verjetnem umoru direktorice britanske človekoljubne organizacije »CARE« v Iraku Margaret Hasan. Spomnimo, Hasanovo so nedavno ugrabili iraški uporniki. Britanski pudelj Tony Blair je izrazil gnus nad barbarstvom in Hasanovi družini izreka najglobje sožalje. Njegove besede so povsem na mestu, toda lepo bi bilo videti človeka, da bi najprej pometel še pred svojim svetniškim pragom.

Ista usoda kot Hasanovo bržkone čaka tudi triinšestedeset iraških novopečenih policistov, ki so se vrnili v Irak iz usposabljanja v Jordaniji, pri tem pa so jih nepripravljene presenetili uporniki. Do novega napada je prišlo tudi v čedalje bolj nemirnem Bagdadu. V konvoj civilnih vozil, ki so se vračala z letališča, se je zaletel avtomobil bomba. O smrtnih žrtvah in ranjenih zaenkrat še ne poročajo.

Francoski predsednik Jacques 'Fuck' Chirac je v pogovoru za britanski BBC pametoval, da ni povsem prepričan v Bushevo lajnanje, da je svet zaradi vojne v Iraku postal varnejši pred mednarodnim terorizmom. Ni kaj, Chirac je očitno začel brati dnevne časopise. Stari francoski renčač tudi ni mogel mimo tega, da ne bi še malo bolj poglobil razprtije med svojo državo in Veliko Britanijo. Kritiziral je namreč Tonya Blaira zaradi njegovega podrejanja samovolji ZDA.

Medtem ko so oči evropskih renčačev in pudljev zazrte v oddaljeni Irak, se nova nevihta pripravlja v Španiji. Baskovska separatistična organizacija »ETA«, o kateri že dolgo nismo nič slišali ali videli, je španski vladi zagrozila z novimi napadi. Če že sama grožnja pomeni prekinitev premirja, še ni znano. Politično vodstvo »ETE« se je zaradi zaostrovanja razmer zavzelo za pogovore z vlado, ki pa je idejo že trmasto zavrnila.

Bodoči predsednik nesojene Evropske komisije Jose Manuel Barosso se medtem ukvarja z drugačnimi težavami. Evropskemu parlamentu bo predstavil svojo novo ekipo birokratskih komisarjev in evroposlance milo prosil za podporo na četrtkovem glasovanju. Barosso, čigar napore za sestavo nove komisije so pred tremi tedni spodkopale seksistične in homofobne izjave italijanskega kandidata za resor za pravosodje Rocca Butigloneja, je tokrat videti bolj optimističen. Parlament bo namreč po vseh pričakovanjih novo komisijo podprl. Ne pridružujemo se čestitkam.

Ruski predsednik Vladimir Putin s svojim avtoritarnim vladanjem nima večjih težav. Svojo diktaturo, ki jo je okrepil po terorističnem napadu na osnovno šolo v Beslanu, bo dodatno podprl še z razvojem jedrskega orožja. Putin je tako napovedal, da Rusija že razvija nove bajne izstrelke, ki jih druge države še ne poznajo. Paket eksplozivnih presenečenj je Putin zavil v besede o grožnjah mednarodnega terorizma. Neuradno pa lahko njegovo potezo razumemo predvsem kot odgovor na širjenje NATO-vih baz na Kavkazu. Stara igra iz obdobja Hladne vojne se torej nadaljuje.

Bolj optimistične novice tokrat prihajajo iz Kašmirja – regije, ki je že desetletja jabolko spora med Indijo in Pakistanom. Indijska vojska je v skladu z napovedmi začela umikati del svoje vojske iz vroče pokrajine, kjer ima sicer nameščenih kar četrt milijona vojakov. Umik, ki naj bi pospešil mirovni proces, pa je zmotil nov podvig islamskih bojevnikov. Slednji so namreč v kašmirskem mestu Šrinagar izvedli bombni napad, vendar podatkov o morebitnih žrtvah zaenkrat še ni.

O spravi je govora tudi v Slonokoščeni obali, ki so jo nedavno zopet zajeli hudi boji med uporniki in vladnimi enotami. Pobudo za mirno rešitev konflikta je dal nekdanji premier Alassane Outtara, ki je v intervjuju za neki francoski radio vpletene strani pozval, naj si vendarle že enkrat sežejo v roke. Kljub temu je dolil nekaj olja na ogenj, ko je sedanji vladajoči režim v državi označil za fašističnega in dodal, da ga je treba ustaviti. Tokrat na diplomatski način.

Novice iz Slovenije: na glavni cesti Žalec – Dravograd je prišlo do prometnega zastoja. Na žalost pa nimamo kalkulatorja, da bi natančno izračunali, kdaj bo ta nevšečnost odpravljena.


Komentarji
komentiraj >>