Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Torek, 9.11.´04, 19h: VOLGA – Three Fields (2004, Sketis Music) (2720 bralcev)
Torek, 9. 11. 2004
juREm



RADIO ŠTUDENT - TOLPA BUMOV, TOREK, 9. NOVEMBER 2004 OB 19.00

VOLGA – Three Fields (2004, Sketis Music)

*Prva stvar, ki sem jo začel premlevati pri poslušanju albuma Three Fields oziroma Tri polja, kot bi to lahko prevedli v slovenščino, je popolnoma drugačna perspektiva produkcije, ki jo zastopa trio z imenom Volga. Njihova pozicija je namreč precej različna od zahodnjaških producentov in celo njihovih zahodno slovanskih kolegov, ki se povečini poistovetijo z anglosaksonskim izročilom in jezikom, Volga pa vztrajno nadaljujejo z iskreno slovansko tradicijo. Takšno stališče je med elektronskimi zasedbami iz vzhodno Evropskih držav relativno redko, kaj šele uporaba rodnega jezika, ki je pri ruskih zasedbah očitno samoumeven, kot je za Angleže in Američane samoumevna uporaba angleščine. Cela stvar se na ta način zdi veliko bližje koreninam kot ostali projekti, pa čeprav je večina godbenih vzorcev vzetih iz plesnih ter industrial tradicij, če pač odštejemo tradicionalno ljudsko petje, vedno prisotno tudi na najbolj plesnih komadih albuma, ki ga poslušamo v današnji Tolpi bumov. Plošča Tri polja je zasnovana eklektično, saj se sprehaja po vseh mogočih žanrih in skuša posredovati kar najširši spekter čustev, produkcija pa me je po pravici presenetila s svojo spretnostjo in ažurnostjo. Večini skupin, ki kombinirajo etno godbe z elektroniko namreč nerodno spodleti pri inteligentni združitvi obeh elementov, Volga pa to nalogo obvladujejo s presenetljivo lahkoto. V tem smislu so edinstven projekt tudi po merilih njihove domače Moskovske scene, na kateri so prisotni že približno sedem let, godbena zgodovina posameznih članov pa se vleče še veliko dlje v preteklost. Anjela Manukljan, Roman Lebedev, Alexei Borisov in Uri Balashov so na nek način veterani ruske scene, še posebej Borisov, ki je eden od ključnih členov moskovske elektronike. Njegova glasbena kariera se je začela s prvim ruskim »new wave« bendom Centre, nadaljevala pa se je po različnih industrial skupinah, kar je sicer diplomiranega zgodovinarja pripeljalo do elektronske glasbe. Stvar je torej precej konvencionalna in podobna kot povsod drugje, le da Borisov kot multiinstrumentalist poseduje veliko širši pogled na elektroniko kot njegovi ruski vrstniki.

S tem pridemo do subtilnega izraza Volge, ki združuje Borisove industrial, eksperimentalne, etno in clicks'n'cuts vplive, ki se združijo v neke vrste poganski psihadeliji, ki starodavne ruske tekste iz davnih stoletij združuje z novodobnimi ritmi. Volga je polna slovanskega duha, ki pa ga dojema iz urbane ruske pozicije novo nastalih elektronskih subkultur. Skupina je sicer izdala že tri albume, Three Fields iz začetka letošnjega leta pa je njen četrti. Na njem poleg Borisova slišimo še ozvočevalca različnih objektov in izumitelja novih instrumentov Urija Balashova, ki je mimogrede prejel Grammyja za naslovnico albuma Civilization 3, ki ga je posnel Frank Zappa; naslednji je Roman Lebedev na elektroniki in seveda folklorna raziskovalka in vokalistka Anjela Manukljan, ki z izšolanim glasom daje končni poudarek, nekakšno piko na i, zvočni podobi Volge. Vsi štirje se poleg Volge udejanjajo še v celi vrsti projektov, ki ne prisegajo le na elektroniko, ampak na vse mogoče žanre, ki obstajajo v Ruski prestolnici, ki ima glede na svojo velikost presenetljivo malo mednarodno prepoznavnih producentov. Veliko jih je povezanih s finskimi elektronskimi izvajalci, zato ni čudno, če kdaj pa kdaj v njihovih komadih prepoznamo kanček minimalistične Pan-sonic estetike, ki je obarvana z ambientalnimi podobami ruskih brezkrajnih prostranstev. Morebiti je glasba iz velikih dežel pač tudi po zvoku večja kot iz majhnih in prav Volga se lahko dokazujejo z neko zavidanja vredno epsko razsežnostjo, ki bi jo lahko kdo drug le stežka dosegel. Kakorkoli že, ruska četverica je sproducirala edinstven album, ki bi moral tako po produkcijski kot tudi po ideološki plati gladko navdušiti. Iz albuma Three Fields bomo poslušali naslednje komade: On The Hill, Verejushki, Three Fields, Psalm, Snow Balls, Pear-tree, By The Sea, Prince Roman ter Cry. Uživajte!!!

juRE:m


Komentarji
komentiraj >>

Re: Torek, 9.11.´04, 19h: VOLGA – Three Fields (2004, Sketis Music)
henning@lollipopshop.de [08/11/2005]

Volga on Tour in Germany in Nov 05 12.11.Sa: Potsdam 15.11.Di Dresden 16.11.Mi Dortmund-Mengede 17.11.Do Hannover 18.11.Fr Leipzig 19.11.Sa Greifswald 23.11.Mi Berlin 25.11.Fr Lübbenau/Brandenburg
odgovori >>