Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
30. 1. 2002 (3579 bralcev)
Sreda, 30. 1. 2002
tomazza



Današnji N-euro moment s predsedniškim hate-speechom Georgea Busha mlajšega v zobeh sem prispeval samooklicani besedni terorist Tomaž Z.

Ameriška politično že od nekdaj otopela javnost in nenazadnje tudi ves ostali pred ameriški politični diktat postavljeni svet so bili včeraj lahko priča prvemz govoru o položaju v državi ameriškega predsednika Georga Busha mlajšega pred ameriškem kongresom.

Tradicija teh »Govorov o položaju v zvezi držav – State of the Union« le poameriško demokratičnega dojemanja aktualne politične realnosti, ki jo zapoveduje ameriška ustava, pa je kakopak že zelo stara, saj sega vse do prvega predsednika Združenih držav Amerike – Georgea Washingtona. Začetek velikega preobrata v političnem dojemanju ameriške javnosti do tega, kar ima o položaju v državi za povedati ameriški predsednik, pa je zakrivil leta 1932 prvič izvoljeni Franklin Roosevelt, ki je sprožil tradicijo radijskih prenosov kakopak svojih predsedniških govorov.

Z leti je tako predsedniško soljenje pameti - najprej ameriškemu kongresu in nato vedno tudi ostalemu svetu - postalo eden najbolj gledanih političnih dogodkov v državi, kjer je politika pač v prvi vrsti stvar medijskega spektakla in visokih rejtingov v svoje naslanjače zavaljenih politično retardiranih ameriških državljanov. Premierna izvedba šoua Busha juniorja je trajala kar 47 minut - kongresniki, gostje in gledalci pred televizijskimi sprejemniki pa so ga prekinili s kar 70 aplavzi.

In kaj je - najprej svojim državljanom, ki ameriškemu predsedniškemu kavboju, za katerega zmago na volitvah sta se pobrigala ata in brat Bush, in nato še vsemu ostalemu svetu, v katerem čedalje več politično osveščenih državljanov zaskrbljeno opazuje ameriško vojaško soliranje po planetu, imel za povedati predsednik, za katerega se vse bolj zdi, da bi si 11. september – če do njega seveda ne bi prišlo – izmislil kar sam.

Združene države Amerike so v vojni.

Toda v tej vojni ni vojnih ujetnikov. So le razbojniki, ki jih je potrebno zadrogirati s pomirjevali, jih vkleniti, jim na glave povezniti kapuce in zapreti v kletke, ki jih birokratski kolos iz Bruslja, ne bi priznal primerne niti za živino. Še več, ameriški čut za demokratično pravičnost je te dni objavil, da bodo afganistanskim ujetnikom dovolili, da si iz osebnega verskega prepričanja ponovno puščajo brade in lase. Tako bodo ti pač ostali prikrajšani za dosedanje frizerske modne zapovedi ameriških marincev.

Amerika bo namreč po vsem svetu brezpogojno zagovarjala spoštovanje prava, pravice žensk, zasebno lastnino, versko strpnost in svobodo govora.

Ameriški verski strpnosti navkljub pa je vojna proti terorizmu vse prej kot končana. Ameriški vojaški stroj namreč ne bo odnehal, dokler ne bo odpravljena grožnja teroristov in režimov, ki jih podpirajo. In to neglede na to, kako zelo suverene in mednarodno pravno priznane države so, ali pač ne glede na to, da se v prvi vrsti upirajo zasebni lastnini drugih lačnemu ameriško-zahodnemu kapitalističnemu konceptu. Naslednji na vrsti – ne nujno tudi v tem vrstnem redu so: Severna Koreja, Iran in Irak.

Sovražniki ZDA so dobili sporočilo, da se ameriški roki pravice ne more uiti. Državam, ki se hočejo znebiti teroristov, bodo ZDA pomagale, če pa ne bodo ukrepale, bodo to namesto njih storile ZDA. Vojna proti terorizmu se šele začenja...

Je to zaušnica za cel svet in vso dosedaj veljavno mednarodnopravno svetovno ureditev, ali mogoče celo vojna napoved? Združene države Amerike bodo namreč ukrepale, četudi morda o tem v mednarodni skupnosti ne bi bilo konsenza.

Ameriška administracija bo nadaljevala z zmanjševanjem davkov ...
... izgradnjo protiraketnega sistema ...
... povečanjem izkoriščanja domačih energetskih virov in podpiranjem verskih dobrodelnih organizacij.

Vojna proti terorizmu stane Združene države Amerike oziroma natančneje ameriške davkoplačevalce vsak dan 30 milijonov dolarjev. Neposredno korist pa prinaša le vojaško-generalsko-republikanskim delničarjem ameriške orožarske industrije. Za njih pa bodo davki še manjši. Ameriška militantno-paranoična politika pa potrebuje še več denarja. Utrditi je potrebno obveščevalno dejavnost, obrambo pred biološkimi in kemičnimi napadi, povečati učinkovitost nadzora meja, zvišati plače oboroženim silam in jim priskrbeti sodobnejše orožje.

George Bush junior je svoj govorniški debut pred kongresom, gosti, retardirano ameriško in vso ostalo svetovno javnostjo sklenil z besedami: »Zlo obstaja in se mu je potrebno zoperstaviti.«

Jasno, da zlo obstaja, in jasno, da se mu je potrebno zoperstaviti, ampak najprej v sebi, George, najprej v sebi.


Komentarji
komentiraj >>