Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Hrvaška kazen za ducat umazanih iz SLS (3680 bralcev)
Sreda, 12. 1. 2005
tomazza



Sodišče za prekrške v Umagu je tik pred drugim krogom predsedniških volitev na Hrvaškem poskrbelo, da se je v politično ospredje - tako v predvolilno razgreti »Ljepi njihovi«, kot na v evro in Ovse perspektive omejeni Domovini na te dni turobni strani Alp - ponovno vrnilo vprašanje neurejenih odnosov med Hrvaško in Slovenijo. Kljub temu, da se pravzaprav prvih 100 dni, odkar je za oblastniške uzde poprijela nova vlada, še sploh ni izteklo, je premierja Janeza Janšo kot politični bumerang zadela sodniška odločitev, da vseh dvanajst političnih apostolov iz vrst Slovenske ljudske stranke, ki so s spretno režiranim in za kamere nacionalne televizije prirejenim predvolilnim incidentom 22. septembra stranki pravzaprav z eno potezo zagotovili uvrstitev čez parlamentarni prag in posledično v vladajočo koalicijo, oglobi za skupaj 19.000 kun. Torej po današnjem srednjem tečaju Banke Slovenije za nekaj več kot okroglih 600 tisoč tolarjev.

Sam politični trenutek, v katerem se je v politično ospredje že tako prenapetih odnosov med sosednjima državama ponovno uvrstil predvolilni marš dvanajsterice apostolov Slovenske ljudske stranke, med katerimi sta izstopala predvsem brata Podobnik in samooklicani borec za slovensko južno mejo in nesojeni poslanski in predsedniški kandidat Joško Joras, pa za domačo garnituro, ki se šele privaja na oblast, ne bi mogel biti bolj neprimeren.

Nenazadnje prav v predvolilno razgreti sosednji Hrvaški mrzlično odštevajo dneve do nedeljskega drugega kroga predsedniških volitev, v katerem se bosta pomerila sedanji predsednik Stjepan Mesić in kandidatka vladajoče HDZ Jadranka Kosor. Kljub temu, da ima slednja kot ženska zaenkrat še prav nikakršne možnosti, da postane tretji predsednik oziroma, pardon, prva predsednica po stanju splošnega duha še vedno prepričljivo patriarhalne Hrvaške, kandidat in kandidatka te dni nepresenetljivo složno poudarjata, da pri reševanju tistega, kar naj bi preostalo od dobrososedskih odnosov med državama, ne bosta popustila niti za milimeter svete hrvaške zemlje.

Da trenutek res ni najbolj ugoden, priča tudi vse silno delo, ki si ga je na svoja prav tako silna pleča naložil te dni pa res leteči zunanji minister Dimitrij Rupel. Še včeraj se je tako naš junak demokratičnega prevrata, ki naj bi ga doživeli po lanskoletnih volitvah 3. oktobra, mudil v Makedoniji in na Kosovu, danes bodo njegovih političnih modrosti deležni poklicni kolegi držav članic regionalnega partnerstva v Varšavi, že jutri pa bo podobna usoda doletela še prisotne na zasedanju stalnega sveta Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, ki ji naš Dimitrij predseduje v letu 2005. Glede na vse silno delo in silne službene poti ter glede na predvolilno razgrete razmere na Hrvaškem, je sicer logično, da neurejena vprašanja med državama trenutno res niso v središču pozornosti Mladike.

Toda pravnomočna obsodba ducata z vsemi političnimi žavbami namazanih prvoborcev Slovenske ljudske stranke s strani sodišča za prekrške v Umagu - pravnomočna je postala, ker se nihče od prizadetih nanjo v osmih dneh ni pritožil - je poskrbela za ponovno iz hrvaške strani izsiljeni politični preobrat. Glede na to, da udeleženec in glavna žrtev tega predvolilnega incidenta, po katerem se za trenutne politične potrebe lipe lahko sadijo tudi 22. septembra in ne spomladi, kot to velevajo starodavne kmečke modrosti, sedi tudi v aktualni vladi – Janez Podobnik je po sili političnih razmer zasedel ministrstvo za okolje in prostor -, bo namreč slovenska diplomacija, ki ji načeluje prav leteči Rupel, hočeš nočeš morala ugrizniti tudi v to kislo jabolko.

Kar se tiče hrvaškega pravosodja, so namreč stvari povsem preproste. Bratoma Podobnik, ki sta se na ilegalen prehod meje, do jabolka spora – ranča Joška Jorasa - namreč ne pelje nobena cesta po zgolj slovenskem ozemlju, preračunljivo in nekoliko samovšečno odpravila brez identifikacijskih dokumentov, je sodišče po glavi odredilo globo 2500 kun. Sicer neimenovana apostolska četverica bo morala po glavi odšteti 2000 kun, tistih šest, ki pa je na prigovarjanje hrvaških policijskih obmejnih organov le sramežljivo seglo v žepe in na plan potegnilo tudi svoje dokumente, pa naj bi v predvolilne namene hrvaškemu pravosodju odšteli po tisoč kun kazni zaradi nezakonitega prečkanja meje zunaj mejne kontrole.

Če apostolska dvanajsterica iz vrst Slovenske ljudske stranke ne bo plačala, bo sledila prisilna poravnava kazni, ki pa lahko traja največ šest mesecev. Toda, ko bo minilo pol leta, apostoli še ne bodo povsem varni, saj je taisti sodnik za prekrške po hrvaški zakonodaji dolžan v postopku neplačane denarne kazni spremeniti v zaporne. En dan zapora pa na Hrvaškem obračunavajo za 300 kun. To z drugimi besedami pomeni, da pa bi utegnila - ne strokovno, pač pa politično podkovanega ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika – tudi v primeru državniškega obiska v sosednji državi doleteti zaporna kazen. Da bo odplačal prisojeno kazen, bo ta v ljepi njihovi, če ne upoštevamo še dodatnih stroškov postopka, na hladnem vsaj devet dni.

Kakorkoli že, z razsodbo sodnika za prekrške v Umagu so se v ospredje domače politične pozornosti ponovno vrnili tudi odnosi in vsa neurejena vprašanja s Hrvaško. Da pa tega v najšibkejšem členu nove vladne koalicije pravzaprav sploh niso načrtovali, pa priča poročanje hrvaškega časopisja. Med dvanajstimi apostoli Slovenske ljudske stranke se je namreč že našel tudi Juda Iškarjot, ki je denarno kazen že plačal in tako po uradnem hrvaškem mnenj dokazal, da priznava hrvaško jurisdikcijo na območju ob mejnem prehodu Sečovlje. Kdo pa konkretno je to, jasno ne poročajo.

Taisto biblijsko načelo pa pravzaprav z lahkoto prenesemo tudi v sedanjo koalicijo in vlado. Zgolj vprašanje časa namreč je, pa se bo izkazalo, da bo tudi med apostoli trenutne vladne koalicije nekdo slej ko prej Juda Iškarjot. Kdo ve, mogoče pa bo kot politični bumerang v glavo te dni med domačim ljudstvom pravzaprav neverjetno priljubljenega predsednika vlade Janeza Janše nazaj priletela prav odločitev, da v vlado sprejme tudi politično preračunljivo Slovensko ljudsko stranko, očitno glavni kamen spotike za normalen dogovor med Slovenijo in Hrvaško.

Odpoved: Tudi današnji Neuro moment s kaznijo sodnika za prekrške v Umagu za ducat z vsemi žavbami namazanih politikantov iz Slovenske ljudske stranke v zobeh sem prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>