Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POPOTRESNI OFF (4020 bralcev)
Petek, 14. 1. 2005
Lan



OFF NAPOVEDNIK

14-ega januarja leta 1963 je za guvernerja ameriške zvezne države Alabama inavguriran George Wallace. V uvodnem nagovoru svojemu volilnemu telesu svečano obljubi: »Segregacija danes, segregacija jutri, segregacija za vedno!!!« Avtor govora je bil takratni vodja famozne filantropske organizacije Ku klux klan, Asa Carter.

Vrhovni vodja alabamskega klana nekaj let kasneje svoja stališča radikalno spremeni. Pod psevdonimom Forrest Carter napiše knjigo z naslovom »Izobraževanje malega drevesa«. Avtobiografsko delo o odraščanju irsko-škotsko-čerokeškega potomca in nezavidljivem položaju severnoameriških staroselcev v moderni ameriški družbi.

Tudi zgodba guvernerja Wallacea je zanimiva. Prvič se za guvernaturo poteguje že leta 58. Takrat ga podpre najvplivnejša organizacija za pravice temnopoltih NAACP. V volilni tekmi leta 63 ga podpre Ku Klux Klan.

George Wallace je bil tisti ameriški guverner, ki je najdlje vztrajal pri oponiranju vpisu temnopoltih na alabamske univerze. Premisli si šele po močnem pritisku Washingtona.

Upokojil se je leta 1986. V poslovilnem govoru je povedal, da je preplezal večino političnih gora, da pa mu je ostalo le nekaj osebnih vzpetin. V solzah napove nadaljevanje svojega hribolazništva. George Wallace je umrl leta 1998.

Poslušate OFF program Radia Študent. Gore so nevarne, sploh če so pobeljene.







OFF PROGRAM

Parlamentarni upokojenski krožek, znan kot DeSUS, bo na novo definiral svoje cilje, položaj in potencialno ciljno publiko. Njihov majski kongres bo prinesel obogatitev programske vsebine stranke, saj se je pokazala potreba po vsebinski prilagoditvi sedanjim političnim spremembam in iskanju najustreznejšega mesta DeSUS-a v njih. V stranki so trdno odločeni ohraniti neodvisnost in ideološko neobremenjenost, vsebinske spremembe pa merijo v smeri približevanja skrajnostim tako na desnici kot na levici, razmišljajo pa celo o spremembi imena. Tako naj bi namesto namesto Demokratične stranke upokojencev Slovenije postali Delavsko-socialna upokojenska stranka.

Na Hrvaškem vikend ne bo toliko v znamenju jebenih strank. V nedeljo bo potekal drugi krog predsedniških volitev, na katerem bo več kot 4,4 milijona Hrvatic in Hrvatov izbiralo predsednika države za prihodnjih pet let. Za ta položaj se potegujeta sedanji predsednik Stipe Mesič - podpira ga osem opozicijskih parlamentarnih strank- in kandidatka vladajoče Hrvaške demokratske skupnosti, podpredsednica vlade Jadranka Kosor. Predrzno in nedemokratično napovedujemo zmago Mesiča.

Pred začetkom volilnega molka ponujamo možnost izbire tudi vam.

///////////////////////////////////////////////

Po zmagi v Ukrajini kani Viktor Juščenko zavzeti še mednarodni oder. Iniciativna skupina Ukrajinskega akademskega društva je predlagala, da zmagovalca na ponovljenih predsedniških volitvah kandidirajo za Nobelovo nagrado za mir 2005. Pobudniki so vsem, ki to želijo storiti, svetovali, naj do 1. februarja pošljejo takšen predlog Nobelovemu odboru.

Distribucija Nobelovih mirovniških nagrad bolj ali manj zaslužnim pa je slepa za dogajanja na terenu. V eksploziji avtomobila bombe na tržnici v kraju Han Beni Sad, 45 kilometrov severovzhodno od Bagdada, je včeraj zvečer umrlo sedem ljudi, 38 je bilo ranjenih. Plus: dva marinca sta bila ubita v provinci Anbar na zahodu, tretji pa v bližini Mosula na severu Iraka.

Na meji med Izraelom in Gazo pa je razneslo tovornjak. Sledilo je medsebojno obstreljevanje, katerega rezultat je šest mrtvih judovskih soldatov, en Palestinec je padel pod streli, dva pa sta se na mestu razstrelila.

Že drugo leto zapored bo mrtva tudi ameriška finančna pomoč Srbiji in Črni gori. Colin Powell naši nekdanji bratski entiteti zaradi nesodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu ni odobril napovedanih 10-ih milijonov dolarjev pomoči. ZDA so Srbo-Črnogorcem sicer namenile dobrih 70 milijonov nekonvertibilnih dolarjev pomoči, a je ne bodo nakazale vladi v Beogradu, ampak organizacijam in programom, ki so se zavezali reformam.

Leta 1964 je z združitvijo Zanzibarja in Tanganyike nastala Tanzanija. Zanzibarski otoški arhipelag je znotraj novo formirane tvorbe užival samoupravo – parlament, vlado, sodstvo in lastno himno –, ni pa narod Zanzibarja imel ničesar, čemur bi lahko salutiral. Po enainštiridesetih letih malikovanja državnosti brez nje je otočje končno dobilo svojo zastavo. O ponovni samostojnosti izven Tanzanije se še ne razmišlja.

Dimitrij Rupel se je danes na Dunaju udeležil srečanja ministrske trojke OVSE, ki jo sestavljajo predstavniki prejšnje, sedanje in prihodnje predsedujoče države. V letu 2005 torej Bolgarije, Slovenije in Belgije. Kot je povedal Dimitrij, je bila v pogovoru nakazana možnost, da bi Evropska unija povečala svoj prispevek v proračun OVSE. Citiramo: "Če je mogoče v EU, ki zdaj šteje 25 članic, dobiti kakšen tolar več, bo to blagodejno. S tem bi dokazali, da gremo nasproti predlogom Rusije," je poudaril Rupel.

Včeraj zvečer je Gromka na Metelkovi v okviru Delavsko –punkerske univerze z ušesi strigla ob modrostih doktorja Petra Klepca-Krstiča. Naslov predavanja: »Imperij, družba nadzora in postfordizem.«

//////////////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>