Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
CARSKI OFF (3382 bralcev)
Torek, 25. 1. 2005
Erik



Balkanski politiki doma, pa tudi v svetu, veljajo za zelo impulzivne osebe, ki znajo s svojimi nepremišljenimi besedami in zaletavimi dejanji povzročiti marsikakšno afero. Parlamenti, ki naj bi predstavljali glas ljudstva, se mnogokrat prelevijo v prave boksarske ringe, ko se poslanci klofutajo, obmetavajo s papirji, pljuvajo, si zlivajo vodo v obraz in celo z noži režejo žice mikrofona na govorniškem odru, kar so pred par leti uprizorili srbski radikali. Ti ljudje so več kot očitno zreli za daljši dopust v kakšni mentalni instituciji.

S tem se strinjajo tudi bolgarski psihologi, ki so dali pobudo za testiranje duševnega stanja političnih kandidatov, ki se bodo junija potegovali za stolčke v parlamentu. Tudi bolgarski politiki so namreč precej nagnjeni h raznoraznim verbalnim ekscesom. Nekdanji podpredsednik vlade Nejče Nečajev je na primer znan po izjavi: »Jebeš državo, katere podpredsednik sem.« Pobuda psihologov je torej povsem na mestu. Kot tudi sami zatrjujejo, naj bi preverjanje psihičnega stanja politikov v bodoče zagotovilo 'kakovostnejšo izbiro poslancev brez duševnih motenj in nagnjenosti k spolnim škandalom'.

Predlog psihologov je seveda naletel na skoraj popolno nerazumevanje pri bolgarskih politikih, ki so idejo označili za noro. Vodja poslanske skupine Nov čas Miroslav Sevlijevski je zakričal, da on pa že ni psihopat in da mu nikakor ne pade na pamet, da bi se podvrgel kakršnemu koli testiranju. Njegov strankarski kolega Petarče Stojanovič pa v tem ne vidi nič spornega. V končni fazi je opraviti psihološki test obvezno tudi za novopečene voznike ter lovce.


Pred šestdesetimi leti so vojaki sovjetske Rdeče armade, ki je prodirala na zahod proti Berlinu, osvobodili koncentracijsko taborišče Auschwitz, v katerem so nacisti v plinskih celicah umorili okoli milijon in pol Židov, Slovanov, Romov in drugih po mnenju Hitlerja manj vrednih ljudi. Na spominski komemoraciji v Auschwitzu, ki bo potekala v četrtek, se bo žrtvam poklonilo več kot dvajset predsednikov držav ter vlad, med njimi tudi Janez Drnovšek. Dogodku bodo prisostvovali tudi številni bivši taboriščniki in več sto sovjetskih veteranov.

Francoski predsednik Jacques Chirac je ob spominu na žrtve nacističnih koncentracijskih taborišč v Parizu odprl največji muzej holokavsta v Evropi. V svojem govoru je poudaril, da v Franciji ni prostora za antisemitizem, ki ga je označil za sprevrženost, ki ubija. Chirac se je obenem tudi pokesal zaradi sodelovanja francoskih kolaboratorjev v holokavstu in zaradi tega čas druge svetovne vojne označil za najbolj mračne ure francoske zgodovine.

Človeštvo se je navkljub številnim moralnim pridigam od svojih zgodovinskih – milo rečeno – napak naučilo bolj malo, o čemer priča predvsem vojna proti terorizmu, ki služi kot izgovor za postavljanje novih taborišč, tokrat za muslimane. Da temu še dolgo ne bo konca, zagotavlja ameriški predsednik George Bush, ki bo Kongres zaprosil za dodatnih vrtoglavih 80 milijard dolarjev za vojno v Iraku ter Afganistanu.

Večina denarja bo zagotovo porabljena v Iraku, kjer se stopnjuje upor proti okupacijskim silam ter kolaboratorjem. Današnjo iraško realnost so zaznamovali številni napadi na volišča po vsej državi. Iz Bagdada poročajo še o atentatu na lokalnega sodnika, gverilci pa so v prestolnici izvršili tudi napad na pripadnike policije in jih pri tem najmanj 11 ubili. Slovenija, ki že od Ruplovega podpisa vilniuške izjave februarja 2003 kolaborira z Američani pri okupaciji Iraka, v Jordanijo pošilja pet policistov, ki bodo v Amanu usposabljali bodoče tarče gverilskih napadov.

Svoj doprinos k vojni proti terorizmu bo prispevala tudi predsedujoča Evropski uniji Nizozemska, ki bo v prihodnjih letih namenila okoli 400 milijonov evrov za zaposlitev več sto novih obveščevalcev, policistov ter vojakov. Vlada za vzroke zajetne porabe proračunskega denarja navaja lanski teroristični napad na madridske vlake in umor znanega režiserja Thea van Gogha.

Nadaljnje oboroževanje sveta bodo zaznamovali tudi dvostranski pogovori med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in njegovim sirskim kolegom Bašarjem al Asadom, ki je včeraj pripotoval na obisk v Moskvo. Predsednika se bosta uradno pogovarjala o tehnično-vojaškem sodelovanju, kar bo nedvomno botrovalo bodočemu ruskemu prodajanju orožja Siriji, ki jo ZDA obtožujejo sponzoriranja terorizma.

Kot protiutež svetovnemu vojnemu stanju in številnim kršitvam mednarodnega humanitarnega prava naj bi v Evropski uniji v kratkem začela delovati agencija za nadzor spoštovanja človekovih pravic. Še pred začetkom dela pa že obstaja bojazen v nekaterih članicah Unije, da bi lahko široke pristojnosti agencije zanje predstavljale nevarnost. Evropski komisar za pravosodje Franco Frattini je zato namignil, da bodo države članice ohranile dovoljšnjo samostojnost pri morebitnem kršenju človekovih in manjšinjskih pravic.

Medtem ko v svetu odmevajo številne obsodbe holokavsta in rasizma, slovenski parlament razpravlja o predlogu Slovenske nacionalne stranke o ukinitvi posebnih pravic v Sloveniji živeče romske skupnosti. Pod predlog so se podpisali vsi nacionalistični poslanci razen edine ženske v njihovi parlamentarni skupini, Barbare Žgajner Tavš. Gre za enega najkrajših zakonskih predlogov s tremi členi. Kot najbolj zgovornega v celoti citiramo drugega: “Člani in članice romske skupnosti, ki živijo v Republiki Sloveniji, nimajo posebnih pravic in posebnega položaja. Vsi so pred zakonom enaki.”

Razprava trenutno še poteka, predstavljamo pa nekaj to dopoldne v državnem zboru izrečenih besednih obračunavanj. Glede na to, da zakonskega predloga Slovenske nacionalne stranke ne bo podprla niti ena od strank vladajoče koalicije, smo bili priča prav enotnemu obračunavanju z slovenskimi nacionalisti, treba pa je priznati, da so poskrbeli vsaj za imeniten verbalni boj.



Komentarji
komentiraj >>