Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Parlamentarna igra SNS je usklajena z vladajočo koalicijo (3989 bralcev)
Sreda, 26. 1. 2005
tomazza



Čeprav prvih 100 dni, odkar je za uzde izvršne oblasti poprijela ministrska ekipa predsednika vlade Janeza Janše, še vedno ni minilo, dogajanja v državnem zboru in že sprejete ter še napovedane odločitve vlade že pričajo o principih in načinih vodenja te države, ki nas bodo spremljali v pričujočem državnozborskem mandatu. Dokaj očitnemu scenariju, kako bo nova oblast, v kateri so v skupni koalicijski jarem stopile SDS, Nova Slovenija, SLS in Desus, ob nastopu mandata pa sta jo podprla še manjšinska poslanca italijanske in madžarske narodnostne skupnosti ter vseh šest poslancev Slovenske nacionalne stranke, delovala v prihodnje, smo bili tako priča včeraj. Pravzaprav pa se je ob razpravi o nacionalšovinističnem Zakonu o romski skupnosti, ki ga je predlagalo vseh pet moških poslancev SNS, razgalila prav vloga tega sicer opozicijskega, pa vendar za notranjepolitične potrebe in mirno vladavino vlade Janeza Janše ključnega parlamentarnega priveska – Slovenske nacionalne stranke.

Kljub temu, da ni nobenega dvoma, da bi, če bi upoštevali zgolj osebno prepričanje v parlamentu sedečih parlamentarcev, za Zakon o romski skupnosti glasoval tudi marsikdo iz aktualne koalicije, pa je bila včeraj na prvi obravnavi in splošni razpravi, ki jo je, da bi onemogočili nadaljnji zakonodajni postopek, predlagalo deset poslancev Liberalne demokracije, strankarska disciplina naravnost zgledna. Zakon, katerega predstavitev je prvopodpisani predlagatelj in zgolj na papirju plemeniti Zmago Jelinčič začel z besedami, da pa je nesporno dejstvo, da so tukaj doma nacionalisti, ki da ne morejo dajati posebnih pravic ljudem, ki tukaj niso avtohtoni, je namreč gladko padel.

Za izbris Zakona o romski skupnosti iz zakonodajnega postopka je tako poskrbelo 69 poslanskih rok. Za takšno krovno ureditev položaja romske skupnosti, s katero se naj tej kar z zakonskim členom črno na belem pove, da pa v Republiki Sloveniji živeče članice in člani romske skupnosti nimajo nobenih posebnih pravic in položaja ter da jih varuje zgolj po slovensko v zadnjem času pregovorna neenakost pred zakonom, pa je v zrak štrlelo zgolj osamljenih šest nacionalističnih rok. Nobenega dvoma ni, da je bil včeraj v parlamentu odsoten predsednik vlade Janez Janša po poročilu pravzaprav tam edinega vladnega predstavnika, in sicer Janeza Obreze, direktorja Urada za narodnosti, zadovoljen.

Predsednik vlade Janez Janša je bil namreč odsoten, ker je imel službene obveznosti, in sicer se je mudil na predstavitvenem obisku v Bruslju pri Evropski uniji in zvezi NATO. Med drugimi se je tako po ramenih trepljal z predsednikom Evropske komisije, Josejem Manuelom Barosom, visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU, Javierjem Solano, ter generalnim sekretarjem severnoatlantskega zavezništva, Jaapom de Hoopom Schefferjem. Prav pravzaprav nikakršna, v najboljšem primeru pa nizka odmevnost vsebine pogovorov predsednika vlade z gospodarji iz Bruslja v domači javnosti, pa opozarja na že pred glasovanjem za novo vlado spretno domišljeno parlamentarno vlogo Slovenskih nacionalistov v sedanjem mandatu za domače notranjepolitične potrebe aktualne koalicije Janeza Janše.

Medtem namreč, ko so domači nacionalisti sledili navodilom in pred očmi še tisto malo kritične javnosti v direktnem televizijskem prenosu sicer jalovo rovarili proti eni materialno in nasploh najšibkejši domači etnični skupnosti ter tako vnovčevali obljubljeno za opozicijsko podporo sedanji vladi, je njen premier na tujem v Bruslju izrekal težke besede. Janša tako sicer pričakuje, da bo domovina tudi v naslednjem finančnem obdobju 2007-2013 neto prejemnica sredstev iz proračuna Unije. Ohladil ga je predsednik komisije Barroso, ki mu tudi tokrat ni dal nobenih posebnih obljub.

Toda črna evropska finančna perspektiva za sedanje razmere v Uniji statistično pač že preveč razvito Slovenijo, ki bo tako iz svojega proračuna v prihodnje pač subvencionirala bolj nerazvite evropske brate in sestre, je že kar nekaj časa znana. Bolj zaskrbljujoče, in s tem šele postane jasna vsa ta dvojna igra sedanji vladi prodane opozicijske Slovenske nacionalne stranke, pa so bile besede Janeza Janše izrečene na sedežu zveze NATO. Slovenska vlada bo razmislila o možnosti za dodatni prispevek za zavezniško operacijo v Afganistanu in za usposabljanje iraške vojske v tretjih državah, v katerem že sodelujemo, saj je prav včeraj na takšno misijo v Jordanijo odpotovalo pet novih domačih policistov.

Toda to še ni vse, novi slovenski predsednik vlade je navdušenje s strani NATO gostiteljev požel z besedami, da bo Slovenija premislila tudi, ali bi svoje vojake poslala v misijo usposabljanja varnostnih sil v Iraku samem. Šele s tem pa pravzaprav postane jasno, zakaj sploh so ta vsa silni verbalni šou včeraj v parlamentu uprizarjali domači nič kaj plemeniti nacionalšovinisti. Ko nas je sedanji in nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel še za časa prejšnje vlade Antona Ropa uvrstil med podpisnike Vilnuške deklaracije, smo se kritična javnost spontano zbrali pred parlamentom in zahtevali njegov odstop ter odstop od samega dokumenta, s katerim nas je Rupel samoročno uvrstil med države podpornice po mednarodnem pravu še vedno nelegalne in nelegitimne vojaške okupacije Iraka.

Tokrat je bil manever drugačen, medtem ko je vsa domača kritična javnost na televizijskih zaslonih nemo opazovala razpihovanje etničnega sovraštva do Romov, ki so ga za notranjepolitične potrebe sedanje vlade uprizarjali poslanci nacionalne stranke, je premier na sedežu zveze NATO v Bruslju izrekal težke besede, ki kažejo na principe in načine vodenja te države, ki nas bodo spremljali v pričujočem državnozborskem mandatu. Dvojna igra SNS je tako bila očitno uspešna. Država Slovenija razmišlja, da bi postala del nelegalnih okupatorskih sil v Iraku, novodobna opozicija že kriči o poslanskih vprašanjih vladi, v domači javnosti, kritični do imperialističnega in samovoljnega preurejanja sveta s preventivnimi vojnami, pa se ne zgodi nič.

ODPOVED: Tudi današnji N-euro moment z dvojno igro domačih parlamentarnih nacionalšovinistov po naročilu sedanje do sodelovanja v okupaciji Iraka naklonjene Janševe vlade v zobeh sem prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>