Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Rekonvalescentni OFF (4004 bralcev)
Ponedeljek, 31. 1. 2005
Lan



OFF NAPOVEDNIK

Mohandas Karamčand, bolj znan kot Mahatma Gandhi, je bil rojen leta 1869, vzgojen po principih džainizma, moralno rigorozne indijske verske ločine, ki promovira nenasilje. Ni bil zgleden šolar, kljub vsemu mu je bila leta 1888 ponujena priložnost za študij prava v Angliji, kjer je bival tri leta. Po vrnitvi v domovino ni našel primerne zaposlitve, zato je podpisal pogodbo za enoletno »gastarbajtanje« v južnoafriški zibelki takrat še hudo vkoreninjenega apartheida. Ne le temnopolti Južnoafričani, tudi srednjeazijci so v pokrajini Natal in širše bili deležni neprizanesljivih udarcev rasnega razslojevanja. Mahatmi sta se svetloba in smisel prikazala, ko so ga nekega dne hladno vrgli iz vlaka, ker je pač zasedal mesto v vagonu za bledoličnike.

Tako je prišlo do prvih eksperimentov z učinkovitostjo nenasilnega upora, ki so v Južni Afriki obrodili zgolj minimalne sadove na področju političnih in drugih pravic za delavstvo indijskega porekla, ki je svoj kruh služilo na skrajnem jugu črne celine.

Po ponovni vrnitvi v rodno Indijo je bil Mahatma zaradi znatnega političnega vpliva, ki britanskemu imperiju ni dal mirno srkati popoldanskih skodelic čaja, večkrat zaprt. Povod za aretacije so bili vedno njegov mirni upor, protestno sedenje, post, bojkot vpoklica indijskih fantov v vojsko njenega veličanstva ali pozivi k embargu na britanske artikle. Vse skupaj je seveda povzročilo masovni politični angažma indijskega ljudstva.

Leta 1947 je Indija stopila na samostojno pot z veliko deviacijo. Britanci so se umaknili, a pred tem subkontinent razbili na večinsko muslimanski Pakistan in Indijo. Prelivanje bratske krvi se je pričelo in nikoli zares končalo. Mahatma Gandhi se svoji nenasilni politiki ni nikoli izneveril. Na včerajšnji dan leta 1948 je klonil pod streli hindujskega ekstremista Naturame Godzeja, ki ga je nadvse motila Gandhijeva spravljivost do sosednjega Pakistana.

Poslušate gandhijevski, le z arzenalom besed oboroženi OFF program Radia Študent.



OFF PROGRAM

V Iraku se je včeraj zvečer začelo preštevanje glasov, potem ko se je prvih iraških parlamentarnih volitev v pol stoletja udeležilo med 50 in 72 odstotkov volilnega telesa. Prvi rezultati naj bi bili znani danes, končni pa čez sedem do 10 dni. Odzivi? Tony Blair je volitve prekrstil v »udarec v srce svetovnega terorizma«. V Sydneyu so po zaprtju petih volišč med približno stotimi šiitskimi in sunitskimi Iračani, ki živijo tam doli, izbruhnili medsebojni neredi s streljanjem. Štirje ranjeni, nič aretiranih. Tudi Silvio Berlusconi sicer meni, da so volitve v Iraku izraz želje Iračanov, da premagajo terorizem in utrdijo demokracijo. Kofi Annan poziva k vseiraški povolilni spravi. Moskva je izpostavila predvsem pomen priznanja legitimnosti volilnih rezultatov vseh vpletenih iraških strani. Irak v ruskih očeh pač ni Ukrajina.

V iraški vikendkroniki sicer beležimo enega mrtvega Američana, devet britanskih soldatov, ki so se nahajali na krovu sestreljenega letala, ter 44 Iračanov. Sami jasni kazalci prihajajoče iraške stabilizacije.

Rahle destabilizacije je deležen Iraku sosednji Kuvajt. Že med spopadi, ki so se zgodili 10-ega in 15-ega januarja, sta bila ubita dva policista ter savdski in kuvajtski državljan. Včeraj so bili v spopadih med kuvajtsko policijo in skrajneži ubiti trije ljudje. Zgodba se danes ponavlja. Najnovejša razpaljotka je terjala življenje enega domnevnega terorističnega capina, v bolnico pa poslala dva policista.

V izogib vašemu obisku lokalne bolnice vas, skladno z razglašenim dnevom brez cigarete, pozivamo k vzdržnosti od industrijsko zvitih smotk opojne kombinacije katrana, nikotina in najžlahtnejših sort skrbno sušenega tobaka.

Vseeno pa ostaja upanje, da vas bo k pameti spravila gospa Helena Koprivnikar, predstojnica oddelka za promocijo zdravja pri Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije.

//////////////////////////////////////////////////

Glede vpliva višanja cen tobačnih izdelkov na število kadilcev gospa Koprivnikar meni, da je...

///////////////////////////////////////////////////

Da ne bi spušila prevelikih davkoplačevalskih denarjev, bo morala kranjska vlada z današnjim dnem - iztekel se je časovni rok- odgovoriti na odškodninski zahtevek zoper državo, ki sta ga oktobra lani zaradi neučinkovitega udejanjanja konkurence na slovenskem trgu mobilnih telekomunikacij vložili družba Western Wireless International in njena slovenska hčerinska družba Vega. Gospodarski minister Vizjak nas miri: "Mislim, da se slovenskim davkoplačevalcem ne obeta nič slabega. Sam bom storil vse v njihovo zaščito.« Kaj pa se lahko zgodi, če se nam minister, čigar strokovne reference seveda nikakor niso sporne, slučajno izneveri??? Ameriška družba zahteva povračilo škode v višini 42-ih milijard tolarjev in takojšen nadzor trga, da se zagotovi konkurenca. V primeru, da država ne bo odpravila napake v danem roku oziroma ne bo dala ustreznega zagotovila, da bo napaka odpravljena v smiselno kratkem roku, bo lastnik Vege od države zahteval povračilo celotne vrednosti projekta v višini 337-ih milijonov evrov. Lepa številka.

O lepih številkah se je s še lepšimi besedami razpravljalo v salonih hermetično varovanega Davosa. Svetovna politično-gospodarsko-estradna elita je zopet leporečila o totalnih odpisih dolga revnim državam, pa o preventivi pred cunamiji, ko so ti že uničili, kar se je pač uničiti dalo, pa o svetovnem miru, pa o okolju. Kako smešno lahko ob hektolitrih koktejlov in do perfekcije ohlajenem Dom Perignonu utripnejo filantropske žile najbolj togih med bogatimi. Kako lahko se razvežejo njihovi jeziki. Filmska diva Sharon Stone je tako v kratkem moralističnem nagovoru zbrala okrogel milijon dolarjev. Drug milijon je v obliki dizajnerske kreacije in nakita nosila kar na sebi. Udeleženci so ji čestitali z vseh strani.

Na drugi strani sveta se je v brazilskem Porto Allegru na anti-davoškem »Svetovnem socialnem forumu« zbralo 100 tisoč udeležencev, ki so švicarske novoreke dopolnjevali s prikazi realnih stanj in s prsti kazali na tiste, ki so zanje realno sokrivi. Ekologija, migracije, socialne tematike, mirovništvo. Porto Allegre je bil prizorišče za več kot dva tisoč različnih delavnic, diskusij in predavanj.

Naslednje leto bo tranzicijsko. Svetovni socialni forum se bo iz Porto Allegra decentraliziral in se zgodil v več državah hkrati. Leta 2007 pa se bo na še nedoločeni lokaciji na afriških tleh zopet združil in širil svoja sporočila.


Komentarji
komentiraj >>