Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFFek (3025 bralcev)
Sreda, 2. 2. 2005
Anja



Zdi se, da je naravna nesreča, nad katero se je svet že kar malce bolano naslajal 26. decembra lani, cunami v jugovzhodni Aziji, prenehal biti »THE« teren za tekmovanje v izkazovanju globalne solidarnosti. To pa še ne pomeni, da je iz političnega zemljevida jugovzhodna Azija izginila. Naravna nesreča in pomoč pri rehabilitaciji posameznih prizadetih držav je priročen izgovor za nastavljanje imperialnih sil na dotična območja. Ta pa ustvarja odvisnost prizadetih držav od finančne in politične pomoči bogatejših.

Generalni sekretar Združenih narodov, Kofi Anan, je več kot mesec dni po cunamiju kot posebnega odposlanca za razsute države predlagal nekdanjega ameriškega predsednika, Billa Clintona. Bill je ponudbo polaskano sprejel. Kaj ima nekdanji vodja vodilne kapitalistične sile v svetu za iskati na tem položaju? Mogoče je Ananova izbira pogojena z dejstvom, da ga Američani že kar lep čas pozivajo k odstopu s svoje funkcije in vedno znova presenečajo z odkrivanjem afer v Združenih narodih.

Bill Clinton se je čez noč očitno prelevil v glavno maskoto humanitarnosti. Ne samo, da bo opravljal že prej omenjeno človekoljubno funkcijo, George Bush mlajši ga je, kot vodjo zbiranja sredstev za obnovo prizadetih območij, postavil z ramo ob rami ob republikanca, svojega očeta, Busha starejšega. Do sedaj je plemenitežema uspelo zabrati 45 milijonov. Koliko sta prispevala sama, ni znano.

Poslušate do občasnih človekoljubov prezirljiv Off program Radia študent!

Vsem dušam, ki so noč preživele trepetajoč za zdravje poglavarja rimskokatoliške cerkve, sporočamo, da papežu očitno tudi gripa ne more do živega. Janeza Pavla drugega so namreč včeraj zaradi gripe in vnetja sapnika prepeljali v rimsko bolnišnico, kjer je preživel noč, zjutraj pa mu je temperatura padla. Molitve so bile uslišane.

Bolj malo posluha za molitve baskovske skupnosti pa imajo španski poslanci. Ti so z veliko večino zavrnili načrt baskovske regionalne vlade o suverenosti pokrajine. Več o dogajanju v Španiji, naša dopisnica Mia Mikelica.

//////////////////////////////////////////////////

Rigidna Evropa se ne boji le Baskov, temveč tudi poceni banan iz Latinske Amerike, na katere namerava Unija leta 2006 uvesti nove uvozne carine. Evropska komisija želi s svojim sumljivo dobrosrčnim ukrepom bojda preprečiti, da bi mali proizvajalci banan iz nekdanjih karibskih in afriških kolonij izgubili posel zaradi velikih proizvajalcev iz Latinske Amerike. Ti so napovedali, da se nameravajo na odločitev Evropske unije pritožiti Svetovni trgovinski organizaciji, ki vestno skrbi za nepravično trgovino širom sveta.

Epilog se piše zgodbama o ugrabitvi v severnoosetskem Beslanu septembra lani ter mučenju zapornikov v ameriškem zaporu Abu Graib v Iraku. Varnostne sile so v ruski republiki Ingušetiji prijele 22-letnega Ingušeta, katerega sumijo sodelovanja pri zajetju talcev.

Ameriški vojaki, ki so svoj gnev sproščali nad ujetniki v Abu Graibu, pa počasi pristajajo za zapahi v zaporih, kjer jih bodo pazniki – če bodo imeli srečo - učili dostojnega ravnanja z ujetniki. Krivdo je priznal 27-letni Javal Davis in zato v zameno dobil manjšo kazen, ne pa 13 let ječe, kolikor mu jih je obetala prvotna obtožnica. Davisovemu priznanju bo gotovo sledil tudi val drugih priznanj, saj so ameriška demokratična sodišča imuna na sklicevanja, da je bilo mučenje diktirano iz samih ameriških vojaških vrhov. Ti tako ostajajo nedotakljivi.

Nedotakljivost pa se izmika Sudanu, proti kateremu so ZDA ponovno predlagale sankcije, saj so v State Departmentu pretreseni zaradi poročila posebne komisije Združenih narodov. V njem so zapisane prenekatere grozote, ki so jih provladne milice džandžavid zagrešile na tem območju. V poročilu se sicer govori le o vojnih zločinih, zločinih proti človečnosti ter hudih kršitvah človekovih pravic. Birokrati, ujeti v definicijske labirinte, pa se bojda zaradi manjkajočih ključnih elementov besedi genocid še vedno izogibajo.

Prav nič politično korekten pa ni nepalski kralj Gyanendra, ki je včeraj razpustil koalicijsko vlado premiera Shera Bahadurja Deube in sam prevzel izvršilno oblast v državi. Samovoljni kralj je tako že danes predstavil novo vlado, dal pa je tudi kraljevsko besedo ljudstvu, da bo v celih treh letih poskrbel za demokratične volitve. Gyanendra še vedno nima posluha za tiste, ki so njegovo dejanje označili za državni udar, čeprav je njegova vojska obkolila hišo premierja Deube in drugih vladnih predstavnikov.

V dolini šentflorjanski je marsikomu trn v peti še vedno nova davčna zakonodaja. Tudi študentje Univerze na Primorskem izražajo svoj gnev na okroglih mizah in pogovorih, njihovo stališče pa je za Radio Študent predstavil Sebastjan Kokl, predsednik Študentske organizacije Univerze na Primorskem.
////////////////////////////////////////////////////


Dejavna je bila tudi Komisija državnega zbora za peticije ter človekove pravice in enake možnosti, ki je preučevala posebno poročilo Varuha človekovih pravic o problematiki izbrisanih ter o nasilju v družini. Ali je večstrankarska komisija, v kateri najdemo tudi zloglasnega SDS-ovega poslanca Pavla Ruparja, sploh sprejela kakšen sklep v zvezi z izbrisanimi, nam je povedala predsednica Komisije, Majda Potrata.

//////////////////////////////////////////////////////

Ali so bili bolj uspešni pri debati o nasilju v družini?

//////////////////////////////////////////////////////



Komentarji
komentiraj >>