Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFFina (3524 bralcev)
Torek, 1. 3. 2005
Lan



OFF NAPOVEDNIK

V New Yorku je bila včeraj otvoritvena seja komisije Združenih narodov o položaju žensk, ki letos izvaja 10-letni pregled uresničevanja deklaracije in akcijskega programa 4. svetovne konference o ženskah v Pekingu. Generalni podsekretar za ekonomske in socialne zadeve Jose Antonio Ocampo je dejal, da se povečuje osveščenost žensk, izvršujejo se politične in zakonodajne reforme, vendar pa nasilje moških nad ženskami vztraja, njihovo sodelovanje v političnih procesih pa je nizko.

Ocampo je opozoril na svetovno raziskavo oddelka Združenih narodov za ekonomske in socialne zadeve o vlogi žensk v razvoju, ki kaže na vse večjo migracijo žensk, da zagotovijo sredstva družinam ali pa bežijo pred spopadi, naravnimi nesrečami in drugimi negativnimi okoliščinami in so tako izpostavljene trgovini z ljudmi ter spolnemu nasilju.
Položaj žensk se sicer izboljšuje, ker ima najmanj 45 članic krovne mednarodne organizacije zakone proti nasilju v družini, 21 drugih pa take zakone piše. Vendar nas te številke ne bi smele preveč navduševati. Združeni narodi premorejo 191 članic, na svetu pa je 271 takšnih ali drugačnih državnih entitet.
Kot primer napredka pri postopni emancipaciji žensk tokrat presenetljivo navajamo Savdsko Arabijo. V naslednjih treh tednih bo tamkajšnje zunanje ministrstvo zaposlilo prvih 36 žensk. Po besedah savdskega zunanjega ministra princa Sauda al Faisala je zaposlovanje žensk na zunanjem ministrstvu del splošnega procesa politične reforme. Bodo savdske ženske tako lahko kmalu celo volile, vozile, se ločile ali potovale na tuje brez eksplicitnega dovoljenja svojih mož????

Poslušate OFF program Radia Študentka.


OFF PROGRAM

V napovedniku omenjena konferenca v New Yorku, parlamentarna obravnava ombudsmanovega poročila o nasilju v družini in pa bližina dneva žensk – postali smo radovedni in se na vladnem Uradu za enake možnosti pozanimali o političnem udejstvovanju, socialnem položaju in stopnji nasilja nad Slovenkami. Pomagala nam je predstavnica Urada Sonja Robnik.

///////////////////////////////////////////////

Imeli smo referendum o biomedicinski pomoči. Pred dnevi je Janez Drobnič javnosti predstavil letošnje prioritete njegovega ministrstva. V delovnem načrtu je izpostavljena demografska politika. Ivo Boscarol, podjetnik in član Mrkaičevega strateškega sveta, pa meni, da imajo ljudje brez otrok precej manj stroškov in s tem lagodnejše življenje, zato jih je treba obdavčiti.

Namesto davka na plače Boscarol predlaga davek na samsko življenje. Plačevali bi ga pari med 25 in 50 letom, ki nimajo otrok. Na glavo obrnjen kitajski demografsko-krotilni recept, po katerem se bo socialna neenakost žensk generalizirala na širšo populacijo. Lahko pa se tolažimo. Mogoče pari brez otrok ne bodo obdavčeni. Mogoče bodo le državo zalagali z novimi avansi.

Evropska unija želi Kitajski zaradi jasnih ekonomskih interesov kljub embargu avansirati svoje orožje. Da bi ohranila orožarske trgovinske vezi s primarno ameriško dojiljo, se je Velika Britanija tovrstnim poslom s Kitajsko že odpovedala. Kitajska skupina za človekove pravice s sedežem v New Yorku pa je Evropsko unijo danes pozvala, naj embargo na prodajo orožja Kitajski ohrani tako dolgo, dokler kitajska vlada ne bo ponovno preiskala krvavih dogodkov na Trgu nebeškega miru pred 15 leti in družinam, ki so v takratnih demonstracijah izgubile svoje člane, izplačala odškodnino.

Evropske unije pri dilanju orožja ne motijo niti hude in vztrajne kršitve človekovih pravic na Kitajskem. Drugače je s Hrvaško, ki ji bo vstop v novo širšo domovino preprečen, če se slučajno po letih lova čudežno ne bi prikazal general Gotovina. Tudi zato bo hrvaški predsednik Stipe Mesič danes začel dvodnevni obisk pri Evropski uniji v Bruslju, med katerim bo sogovornike skušal prepričati, da je uradni Zagreb resnično storil vse za izpolnitev ključnega pogoja za začetek pristopnih pogajanj s povezavo.

Tudi Georga Busha in njegove naslednike čakajo težka pogajanja. Zadnje raziskave glede Bushevega načrta o reformi pokojninskega sistema z ustanovitvijo borznih računov, kamor bi delavci pred upokojitvijo namenjali del denarja, ki bi sicer šel v zvezni pokojninski sklad, kažejo, da temu nasprotuje kar 55 odstotkov Američanov. Načrt večinoma podpirajo tisti, ki imajo dovolj denarja, da si dodatno pokojninsko varčevanje lahko privoščijo. Manj premožni pa bi se z ameriško različico avansiranja države morali sprijazniti.


Nekdanji predsednik Evropske komisije in vodja italijanske, v Oljki združene opozicijske levice nadaljuje svoj obisk v Sloveniji. Po včerajšnjih pogovorih v Forumu 21 se je danes že sestal s Tonetom Ropom. Izmenjala sta opozicijske poglede na politične razmere v Sloveniji in Italiji ter v Evropi nasploh in kovala načrte za v prihodnje. Aktualnim slovensko-italijanskim televizijskim razprtijam se je, kot že včeraj, izognil in predvsem upiral pogled v prihodnost. Na vprašanje, če bo v primeru zmage Oljke na volitvah Italija dvignila sredstva za odškodnino z luksemburškega računa, je diplomatsko odgovoril, da je to občutljiva zadeva, o kateri odloča vlada, in da upa, da se bo našla rešitev.

V nadaljevanju se je Prodi sestal tudi z Janezom Janšo in predsednikom Drnovškom. Janša je pohvalil vlogo evropske komisije v času Prodijevega predsedovanja in njen prispevek k uresničitvi zgodovinskega procesa širitve Evropske unije. Predsednik Drnovšek pa mu je podelil odlikovanje Red za izredne zasluge na diplomatskem in mednarodnem področju in osebni prispevek pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo ter njenem uveljavljanju v mednarodni skupnosti.

Z nedokončanimi travmami velikega ideološkega spopada 20. stoletja pa niso opravili niti v daljni Aziji. Tako Južna Koreja zahteva od Japonske opravičilo za vojne zločine v času med japonsko okupacijo v letih med l910 in 1945. V slavnostnem govoru ob 86. obletnici vzpostavitve korejskega gibanja za neodvisnost je južnokorejski predsednik Roh dejal: "Japonska mora preučiti resnico o svoji preteklosti, se resno opravičiti in, če bo treba, tudi ponuditi odškodnino."

Zgodovinarji ocenjujejo, da je med japonsko okupacijo več 10 tisoč Korejcev moralo na prisilno delo, okoli 200 tisoč Korejk pa je cesarska vojska prisilila v prostitucijo za japonske vojake. Japonska odškodnino sicer zavrača in meni, da so bile zadeve urejene s povojnimi pogodbami.

Žrtve idelogij pa še padajo v Nepalu. V včerajšnjem spopadu med maoističnimi uporniki in varnostnimi silami je umrlo najmanj 50 upornikov in dva policista. Drugi manjši spopad je terjal še 5 žrtev. Nepalski maoistični uporniki se od leta 1996 bojujejo za ustanovitev komunistične republike. Doslej je umrlo že okoli 11.000 ljudi.

Oglasil se je tudi eden zadnjih komunističnih diktatorjev, Kim Jong II, in znova zatrdil, da Severna Koreja že ima jedrsko orožje. Na srečanju s kitajskim odposlancem v Pjong Jangu je izjavil, da njihovo jedrsko orožje ni nova novica, ki bi se zgodila šele danes ali včeraj.

Jedrska zgodba se zapleta tudi v Iranu. Po včerajšnjem podpisu pogodbe z Rusi o dobavi in izvozu jedrskega goriva je zunanji minister Kamal Karazi danes izjavil, da bo Iran v prihodnosti potreboval še nič manj kot 20 jedrskih elektrarn. Hkrati je napovedal, da si bo Iran prizadeval pridobiti jedrsko gorivo z lastno proizvodnjo, kar pomeni, da bo nadaljeval z bogatenjem urana. Ta je pač nujno potreben za proizvodnjo jedrskega orožja. Istočasno je Evropsko unijo pozval, naj pomaga pri prizadevanjih za miroljubno rabo jedrske energije.


Komentarji
komentiraj >>